Evrim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Evrim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Evrim Nedir? Evrim Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Evrim nedir, Evrim nasıl yazılır tdk, Evrim anlamı tdk, Evrim Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Evrim – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Evrim  kelimesinin anlamı:

Evrim Coğrafya Terimi Olarak Evrim:
Zaman içinde değişme

Evrim Fen Bilimleri Terimi Olarak Evrim:
Canlı türlerinin uzun zaman içinde değişip geliştiğini açıklayan teori.

Evrim Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Evrim:
Değer veya biçimlerde meydana gelen yavaş yavaş ve kısmi değişim.

Evrim Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Evrim:
1. Basamak basamak oluşan ya da art arda ve sürekli olarak gerçekleşen değişme.

2. Bir yasaya uygun olarak doğada ya da toplumda görülen dönüşüm.

Evrim Veteriner Hekimliği / Hayvancılık Terimi Olarak Evrim:
Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik faktörlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişim olayları, evolüsyon.

Türk Dil Kurumu’na göre Evrim  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Gökbilim Terimleri Sözlüğü – 1969
evrim
Türkçe: tekâmül, inkişâf, İngilizce: evolution, Fransızca: évolution, Almanca: Entwicklung
Belli bir doğrultuda gelişip ilerleme; canlıların, yıldızların gelişimi.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
evrim
Türkçe: tekâmül, İngilizce: evolution, Fransızca: évolution
1. Basamak basamak oluşan ya da art arda ve sürekli olarak gerçekleşen değişme. 2. Bir yasaya uygun olarak doğada ya da toplumda görülen dönüşüm.

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
evrim
Türkçe: tekâmül, İngilizce: evolution, Fransızca: évolution, Almanca: Entwicklung, Latin: evolvere
(karşılık: evolusyon), (Lat. evolvere = açılmak): Canlının tür, ırk ve grup olarak gelişmesi; bir canlıyı diğerlerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları. bk Filogeni.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
evrim
Türkçe: tekâmül, İngilizce: evolution, Fransızca: évolution, Almanca: Entwicklung, Evolution, Latin: evolutio
1. Olanakların içten dışa doğru gerçekleşmesi. 2. Başlangıçta belirtisiz olarak bulunan bir ilkenin yavaş yavaş kendini gerçekleştirip gelişmesi ve sonunda oluşarak ortaya çıkması. 3. Bir ereğe doğru sürekli olarak adım adım ilerleyen ve kendi içinden oluşan değişme. (Dış nedenlerle belirlenmiş bir değişmenin karşıtı.) 4. Ne belli bir anlamla belirlenmiş olarak, ne de bir ereğe yönelmiş olarak yavaş ve basamak basamak oluşan (değişim, dönüşüm). 5. Biçim almamıştan, az belirgin olandan biçim almışa, tam belirgin olana giden değişim. 6. Yavaş ve sürekli ya da sıçramalı, atılımlı olarak bir biçimden öbür biçime, bir türden öbür türe giden değişim (dönüşüm). 7. (Fizikötesinde) a. Tanrı’nın kendisini dünya olarak gerçekleştirmesi (Nikolaus Cusannus’ta, panteismde). b. Oluşan, değişen gerçeklikler olarak ide ve tin. Bunlar oluş sürecine girmeleriyle değerden düşmezler, tersine daha zenginleşirler, somut, canlı bir gerçeklik kazanırlar. (Alman idealizminde olduğu gibi.) 8- (insan yaşamı ve tarihinde) a. Belirsiz nedenlerden çıkan bireysel, organik bir gelişme. (Aydınlanmanın karşıtı olarak romantizmde görülür.) b. Birliğin, birbirlerini dışarda bırakan karşıtlara bölünmesi yoluyla kendiliğinden oluşan eytişimsel bir devinim; bu karşıtlar daha yüksek bir birlikte ortadan kaldırılarak birleştirilirler; bu birlikten de yeni yeni karşıtlar çıkar. (Alman İdealizminde, özellikle Hegel’de ve eytişimsel özdekçilikte böyledir, bk. eytişim, c. Gelecekteki bir ereğe doğru usa uygun ilerleme süreci, d. Bulucu, sınayıcı, yeniyi yaratıcı oluş (Nietzsche ve Bergson’da). 9- Gelişme: a. Zaman dışı, matematiksel ilişkilerde. (Ör. Noktanın gelişmesi olarak çizgi.) b. Düşünce alanında bir çözümleme anlamında: açarak ortaya koyma = bir düşüncenin mantıksal olarak geliştirilmesi.

Fizik Terimleri Sözlüğü – 1983
evrim
Türkçe: tekâmül, İngilizce: evolution, Fransızca: évolution, Almanca: Entwicklung
Aşamalı, oldukça yavaş, bir yönlü dönüşümler dizisi.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
evrim
Türkçe: tekâmül, Fransızca: évolution
(biyoloji, zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
evrim
Türkçe: tekâmül, İngilizce: evolution, Fransızca: évolution, Almanca: Evolution, Entwicklung, Latin: evolvere: açılmak
Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerlerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları. Evolüsyon.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
evrim
İngilizce: evolution
Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik faktörlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları, evolüsyon.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
evrim
İngilizce: evolution
Canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik faktörlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişim olayları, evolüsyon.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
evrim
İngilizce: evolution
Biyolojide, canlının tür olarak gelişmesi, bir canlıyı diğerlerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik özelliklerin gelişmesi yolunda geçirilen bir dizi değişme olayı.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam