Erozyon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Erozyon Nedir? Erozyon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Erozyon nedir, Erozyon nasıl yazılır tdk, Erozyon anlamı tdk, Erozyon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Erozyon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Erozyon  kelimesinin anlamı:

Erozyon Biyoloji Terimi Olarak Erozyon:
1. Ekolojik faktörler nedeniyle toprağın verimli tabakasının bulunduğu yerden, su, rüzgâr, dalga ve buz gibi etkenlerle taşınması.

2. Yeryüzündeki kayaçların ve diğer malzemenin su ve rüzgâr gibi dış etmenlerle dayanıklılıklarını kaybederek parçalanıp, yerinden koparılmaları veya çözünmeleri ile fiziksel ve kimyasal ayrışmaya uğraması, bulundukları yerden akarsu, yağmur, buz, rüzgâr veya dalgalar ile doğal yollardan taşınmasını içeren olaylar zinciri.

Erozyon Fen Bilimleri Terimi Olarak Erozyon:
1- Ekolojik faktörler nedeniyle toprağın verimli tabakasının bulunduğu yerden, su, rüzgar, dalga ve buz gibi etkenlerle taşınması.

2-Toprağın su ve rüzgarla taşınması.

3- Aşınma

Erozyon Coğrafya Terimi Olarak Erozyon:
1-Bir varlığın veya değerin yerine gelmeyecek şekilde ortadan kaybolması anlamındadır. Coğrafya’da erozyon, çözülen-ayrışan malzemenin bulunduğu sahadan su, dalga, buzul ve rüzgar etkisi ile taşınmasıdır. 2-Toprak örtüsünün, akarsuların, rüzgarların ve buzulların etkisiyle süpürülmesine erozyon denir.

Erozyon Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Erozyon:
1-Yeryüzündeki kayaçların, toprakların rüzgar, sel ve buzulların etkisiyle aşınarak sürüklenip gitmesi.

2-Yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etmenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmeleri veya bir yerden başka bir yere taşınması olayı, aşınma.

Erozyon Sağlık-Tıp Terimi Olarak Erozyon:
Deri veya mukozada görülen, sınırlı bir bölgede epitel kaybı, yüzeyel yaralar. Örneğin; Cervical erozyon, halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinir.

Erozyon Ziraat (Tarım) Terimi Olarak Erozyon:
Toprak aşınması.

Erozyon Güvenli Yaşam / Doğal Afet Terimi Olarak Erozyon:
Su, hareket eden buz, yağış veya rüzgâr sürmesiyle, deniz hareketleriyle bir yerden diğer yere aşınarak taşınan kaya veya toprağın hareketi.

Türk Dil Kurumu’na göre Erozyon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Yerbilim Terimleri Sözlüğü – 1971
erozyon
bk. aşınma.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
erozyon
İngilizce: erosion, Fransızca: érosion, Almanca: Erosion, Latin: erodere: yıpratmak, yıpranmak
Ekolojik faktörler nedeniyle toprağın verimli tabakasının bulunduğu yerden, su, rüzgâr, dalga ve buz gibi etkenlerle taşınması.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
erozyon
İngilizce: erosion
Aşınma.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
erozyon
İngilizce: erosion
1. Belli bir yüzey üzerindeki epitelin kaybı, deri veya mukoza üzerinde sınırlı bir bölgenin epitelden yoksun oluşuyla belirgin durum. 2. Dişte mine tabakasının aşınması.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
erozyon
aşınma

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
erozyon
İngilizce: erosion
1. Aşınma, sıyrılma. 2. Değer ve saygınlık kaybetme. 3. Dokuların üst yüzeyinde görülen, sınırlı bir bölgede hücre kaybı. 4. Yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etmenlerle yıpratılıp yerinden koparılarılarak eritilmeleri veya bir yerden başka bir yere taşınması olayı.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
erozyon
İngilizce: erosion
1.Dişin mine tabakasının kimyasal işlemlerle aşınması veya aşındırılması. 2.Deri veya mukoza üzerini kaplayan epitelin herhangi bir nedenle kaybı sonucu ortaya çıkan durum. #(doku aşınması)#

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 30 + 4 kaçtır?


KPSS Ortaöğretim Atatürk İlkeleri Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk İnkılapları Konu Anlatımı - 2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Kimya) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (İnşaat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Harita) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Gıda) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bitki Koruma) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bilgisayar) Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları