Erkincilik Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Erkincilik Nedir? Erkincilik Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Erkincilik nedir, Erkincilik nasıl yazılır tdk, Erkincilik Anlamı tdk, Erkincilik ne demek, Erkincilik ne anlama gelir, Erkincilik anlamı nedir, Erkincilik Hakkında Kısaca Bilgi, Terimleri Sözlüğü,

Sizlere bu yazımızda –Erkincilik – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Erkincilik  kelimesinin anlamı:

Erkincilik Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Erkincilik:
1. Düşünme ve konuşma özgürlüğünü benimseyen, kişileri doğal yetenek ve ilgileri yönünde geliştirmeyi eğitimin temel ereklerinden sayan görüş.

2. Zihnin, özellikle mantık, matematik, klasik diller ve fizikötesi gibi bilgi dallarını kapsayan bir öğretim programı ile özgürlüğe kavuşabileceğini ileri süren eğitim görüşü.

Türk Dil Kurumu’na göre Erkincilik  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
erkincilik
Türkçe: ahrarlık, serbestiye, İngilizce: liberalism, Fransızca: liberalism
1. Düşünme ve konuşma özgürlüğünü benimseyen, kişileri doğal yetenek ve ilgileri yönünde geliştirmeyi eğitimin temel ereklerinden sayan görüş. 2. Zihnin, özellikle mantık, matematik, klasik diller ve fizikötesi gibi bilgi dallarını kapsayan bir öğretim programı ile özgürlüğe kavuşabileceğini ileri süren eğitim görüşü.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
erkincilik
Türkçe: serbestiye, İngilizce: liberalism, Fransızca: libéralisme, Almanca: Liberalismus, Latin: Liberalis
(Lat. Liberalis = özgür bir inşana yakışan) : 1. Herkese bulunç, inanç, düşünce özgürlüğü tanınmasının gerekli olduğunu savunan, özgür düşünüşe bağlı dünya görüşü. // Felsefe açısından bireyciliğe yakındır; toplum değerlerine karşı kişi değerlerine daha çok ağırlık verir. Kesin biçimini İngiliz ve Fransız Aydınlanmasında bulmuştur. 2. (Siyasal doğrultu olarak) 19. yüzyılda tutucu eğilimlere karşı kentsoyluların ilerleme çabalarını dile getiren görüş. 3. (Ekonomi öğretisi olarak) Bireyin özgürlüğünü ve ekonomik güçler arasında özgür yarışmayı savunan, bireyler, sınıflar ve uluslararasındaki ekonomik ilişkilere devletin karışmamasını isteyen öğreti. (Bu bakımdan hem devletçiliğin hem toplumculuğun karşıtıdır.)

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terimleri Sözlüğü – 1972
erkincilik
Türkçe: liberalizm, İngilizce: liberalism, Fransızca: libéralisme
Ekonomide yasalar sınırı içinde kalmak koşulu ile her tür girişimde alabildiğine özgürlüğü olumlu kılan yöntem.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -
reklam