Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü hangi üniversitelerde var, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü iş olanakları,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü taban puanları,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü olan üniversiteler,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü atamaları,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü dersleri,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü taban puanları,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü kaç yıllık,Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü Nedir?

Enerji kaynaklarının her çeşidinin (konvansiyonel enerji, yenilenebilir enerji, hidrojen enerji, bio-enerji, nükleer enerji) tespiti, üretimi, işletilmesi, iletimi ve dağıtımı konu­larında eğitim vermektir.

Enerji Sistemleri Mühendisliğinin, özellikle Avrupa Birliği’ ne uyum süreci çerçevesinde ve serbest piyasa ekonomisinde hem yurtiçinde hem de yurtdışında ihtiyaç duyulacak en önemli mühendislik alanlarından biri olduğu günümüzde tartışılmaz bir gerçektir . Enerjide dışa bağımlılığın en alt seviyeye indirilmesi, ulusal ve çevre dostu enerji kaynak­larının etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacak enerji stratejilerinin belirlenmesi ve devlet politikası haline getiril­mesinde, Enerji Sistemleri Mühendislerine büyük görevler düşmektedir. Bu nedenle Enerji Sistemleri Mühendisliği çok büyük önem taşımaktadır .

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Programda lisans eğitimi süresince; genel fizik, genel kimya, ekonomi, nümerik analiz, bilgisayar, nükleer enerji, hidrolik enerji, mühendislik ekonomisi, teknik elektrik gibi dersler okutulmaktadır. Yüksek lisans düzeyinde; yenilenebilir enerji kaynaklarının incelenmesi, yenilenebilir enerji sistemlerinin modellenmesi, simülasyonu, analizi ve tasarımı, enerji sistemlerinin optimizasyonu, enerji depolama yöntemleri hakkında eğitim alınabilmektedir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

 

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Enerji Sistemleri Mühendisleri, enerji üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanılması alanlarında tasarımcı ya da uygulayıcı olarak çok geniş iş alanları bulacaklardır. Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar şunlardır . Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA), Bor Enstitüsü, Elektrik işleri Etüd idaresi (EİE), Elektrik Üretim A .Ş. (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim A.Ş .(TEIAŞ),Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), Devlet Su işleri (DSİ), Türkiye Kömür işletmeleri (TKI), Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO), Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ), Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK) sayılabilir

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilimleri Taban Puanları için tıklayınız.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 30 + 4 kaçtır?