En çok hangi üniversite arandı?

Yandex, 6 Temmuz tarihinde başlayan tercih sürecinde bugüne kadar İnternet üzerinden en çok hangi üniversitelerin arandığını analiz etti.

Yapılan analize göre 6 Temmuz’dan bu yana Türkiye çapında en çok aranan üniversite Anadolu Üniversitesi oldu. Onu sırasıyla Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi takip etti. En çok aranan ilk 10 üniversitenin sadece 2’sinin özel, 8‘inin ise devlet üniversitesi olması dikkat çekti.

En çok aranan özel üniversite ise Beykent Üniversitesi oldu. İller bazında yapılan aramaları da değerlendiren Yandex, İstanbul’da İstanbul Üniversitesi, Ankara’da Ankara Üniversitesi, İzmir’de Yaşar Üniversitesi, Adana’da Çukurova Üniversitesi, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi ve Bursa’da ise Uludağ Üniversitesi’nin en çok arandığını ortaya koydu.

Üniversite sınavına giren öğrenciler için tercih dönemi 6 Temmuz tarihinde başladı. Milyonlarca öğrenci, puanına ve gelecek hedeflerine en uygun üniversiteyi bulmak için detaylı araştırmalar yapıyor. Yandex, tercih sürecinin başladığı 6 Temmuz tarihinden bugüne kadar en çok aranan üniversitelerin hangileri olduğunu analiz etti.

EN ÇOK ARANAN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

6 – 10 Temmuz tarihinde yapılan aramaları değerlendiren Yandex’in analizine göre Türkiye çapında en çok aranan üniversite Anadolu Üniversitesi oldu. İkinci sırada ise Atatürk Üniversitesi yer alırken, onu sırasıyla İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi takip etti.  En çok aranan ilk 10 üniversite arasında sadece 2 özel üniversiteye karşın 8 adet devlet üniversitesinin  olması dikkat çekti. Yandex’in analizine göre en çok aranan özel üniversite Beykent Üniversitesi olurken, onu Okan Üniversitesi takip etti.

Hangi İlde, En Çok Hangi Üniversite Arandı?

İllere göre yapılan aramaları da analiz eden Yandex’e göre, İstanbul’daki İnternet kullanıcılarının en çok aradıkları üniversiteler sırasıyla İstanbul Üniversitesi, Beykent Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi oldu. Ankara’daki İnternet kullanıcılarının en çok aradığı üniversite olan Ankara Üniversitesi’ni Anadolu Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi takip etti.  İzmir’de ise kullanıcılar en çok Yaşar Üniversitesi’ni ararken, bunun  ardından sırasıyla Adnan Menderes Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi geldi.

Sadece nüfus olarak en büyük üç ili değil diğer illeri de analiz eden Yandex, Adana, Antalya, Bursa, Konya ve Eskişehir’deki İnternet kullanıcılarının en çok aradıkları üniversiteleri de açıkladı. Adana’da da en çok aranan ilk üç üniversite sırasıyla Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi olurken, Antalya’da ise sıralama Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi olarak şekillendi. Bursa’da en çok aranan üniversite olan Uludağ Üniversitesi’ni Anadolu Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi takip etti. Konya’da ise İnternet kullanıcılarının en çok aradığı üniversite Selçuk Üniversitesi oldu. Konyalılar daha sonra sırasıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Mevlana Üniversitesi’ni aradı. Eskişehir’de en çok aranan ilk üç üniversite ise Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi oldu.

Üniversiteler için tercih süreci 16 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?