Eleştiri Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

...

Eleştiri Nedir? Eleştiri Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Eleştiri nedir, Eleştiri nasıl yazılır tdk, Eleştiri anlamı tdk, Eleştiri Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Eleştiri – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Eleştiri  kelimesinin anlamı:

Eleştiri Dil ve Anlatım Terimi Olarak Eleştiri:
Tenkit. Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi.

Eleştiri Edebiyat Terimi Olarak Eleştiri:
1- Bir yapıtın özünü, yapısını anlatan, onun değerli ve değersiz yönlerini ortaya çıkartan, yapıldığı toplumun düşünce gelişimi içindeki yerini örneklere dayandırarak yapan yazı.

2- Bir sanat eserinin gerçek değerini belirtmek amacıyla yapılan inceleme. İncelemek suretiyle o eser hakkında değer yargısına varılan yahut sanat ve edebiyat alanında yol gösterici yazı.

Eleştiri Tiyatro Terimi Olarak Eleştiri:
Bir yapıtı ,dünya görüşü,sanatsallığı,topluma katkısı,sahnelenmesi,oyunculuğu ve plastik tasarım değerler açısından değerlendirme işlemi.

Türk Eleştiri Kurumu’na göre Eleştiri  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü – 1981
eleştiri
Türkçe: 1. sinema tenkidi, film tenkidi, tenkit, kritik, eleştirme, 2. televizyon tenkidi, tenkit, kritik, eleştirme, İngilizce: 1. film criticism, criticism, 2. television criticism, critism, Fransızca: 1. critique (du film), 2. critique (de la télévision), Almanca: 1. Filmkritik, Kritik, 2. Fernsehkritik, Kritik
Sinema 1. Bir filmin sanat, estetik, uygulayım, düşüngü, toplumbilim yönünden değerlendirilmesiyle uğraşan yazı türü. TV. 2. Bir televizyon izlencesinin aynı yönlerden değerlendirilmesiyle uğraşan yazı türü.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü – 1966
eleştiri
İngilizce: criticism, Fransızca: critique, Almanca: Kritik
Bir oyunun, yapılan sanat, estetik, teknik, dünya görüşü ve toplumbilim, sahneye koyuş, oynanış, dekor, kostüm, rol psikolojisi vb. yönlerinden herhangi biri, birkaçı, ya da tümü yönünden bakarak yapılan değerlendirme.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
eleştiri
Türkçe: tenkit, intikat, Fransızca: critique
Bir sanat yapıtının, iyi ve kötü yönlerini inceleyerek bir yargı ile belirten yazı türü.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
eleştiri
Türkçe: tenkit, İngilizce: critical, Fransızca: critique, Almanca: Kritik, Diğer: Yun. kritike(tekhne)
(Yun. kritike(tekhne) – ayırt etme, yargılama, eleştirme (sanatı)) : 1. (Genel anlamda) Bir insanı, bir yapıtı, bir konuyu, doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek ereğiyle inceleme işi. 2. (Felsefede) Özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama. (Bilgi eleştirisi.) 3. (Kant’ta) Usun yargılanması, eleştirilmesi. // Burada insan usunun sınırları söz konusu edilir. İnsan usunun deneyden bağımsız olarak salt kendi kendine neyi başarıp neyi başaramayacağı araştırılır. Eleştirilen bilgi değil, us yetisinin kendisidir.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü – 1983
eleştiri
Türkçe: tenkit, İngilizce: criticism, Fransızca: critique, Almanca: Kritik
Bir oyunu, dünya görüşü, sanatsallığı, toplumsal katkısı, sahneye konuşu, oyunculuğu ve plastik değerleri açılarından değerlendirme işlemi.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı - 2022 LGS sonuçları açıklandı - Öğrenci affından kimler yararlanacak? Öğrenci affı teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. - Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın İzle 2022 - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - Niğde Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Nevşehir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 3 Yıl) - Muş Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Muğla Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Mardin Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam