Reklam
Reklam

Ekspresyonizm Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Ekspresyonizm Nedir? Ekspresyonizm Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Ekspresyonizm nedir, Ekspresyonizm nasıl yazılır tdk, Ekspresyonizm Anlamı tdk, Ekspresyonizm Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Ekspresyonizm – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Ekspresyonizm  kelimesinin anlamı:

Ekspresyonizm Edebiyat Terimi Olarak Ekspresyonizm:
Dışavurumculuk.

Ekspresyonizm Müzik-Dans Terimi Olarak Ekspresyonizm:
Anlatımcılık. Dışavurumculuk. Expressionnisme (Fr.).

Ekspresyonizm Yapı-Dekorasyon Terimi Olarak Ekspresyonizm:
1910-1930 yılları arasında Almanya’da gelişen, sanat ve mimarlık akımı, anlatımcılık. Alman mimari geleneğinin anıtsal biçimlerinden ve simgesel gücünden yararlanır. Klasik biçimlerden uzaklaşma, buna karşılık lirizm, kendiliğinden oluşum ve simgesel yaklaşım görülür.

Ekspresyonizm Sanat Terimi Olarak Ekspresyonizm:
Dışavurumculuk ya da Anlatımcılık da denir. 20.yy.ın başlarında Avrupa’da ortaya çıkan sanat ve mimarlık akımı. Güzel sanatlarda Rönesans’tan beri hüküm sürmüş doğaya uygun betimleme anlayışından bir kopuş olan dışavurumculukta, sanatın asıl amacı, sanatçının duygularını ve iç dünyasını, renk, çizgi, yüzey ve kütle aracılığıyla dışa vurmasıdır. Bu duyguları daha güçlü yansıtabilmek için sanatçılar tasarımda denge ya da güzellik gibi geleneksel kavramlardan uzaklaşarak biçimbozma (deformasyon) yöntemini yaygınlıkla uygulamışlardır.

Türk Dil Kurumu’na göre Ekspresyonizm  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tiyatro Terimleri Sözlüğü – 1966
ekspresyonizm
Almanca: Expressionismus – ausdrucks kunst
Dışavurumculuk: Sanat alanında genel olarak iç yaşantının ve iç gerçeğin dışa vurulması. Bu akım resim sanatında başlamış ve sonra edebiyata geçmiştir. Tipik bir Alman akımıdır.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
ekspresyonizm
bk. dışavurumculuk

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İngilizce Saatler – Saat nasıl söylenir? - İngilizce Kibarca İstemek (Can/Will/Could/Would) (Polite Requests) - 2021 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Dicle Üniversitesi (DİYARBAKIR) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Demiroğlu Bilim Üniversitesi (İSTANBUL) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Adana Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -