Eksiltme Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)

Eksiltme Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Tezyit Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Eksiltme Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Tezyit Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Eksiltme nasıl yazılır tdk, Eksiltme anlamı tdk, Tezyit nedir,Tezyit nasıl yazılır tdk, Tezyit anlamı tdk, Tezyit nedir,

Sizlere bu yazımızda –Eksiltme– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Eksiltme kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Tezyit

Türk Dil Kurumu’na göre Eksiltme kelimesinin anlamı:

1. isim Eksiltmek işi.

2. isim Bir işin kimin tarafından daha ucuz yapılacağının anlaşılması için istekliler arasında açılan fiyat kırma işi, ihale:
      “O gün eksiltmeye kendi yerine onu yollamıştı.” – Haldun Taner

Türk Dil Kurumu’na göre Tezyit kelimesinin anlamı:

isim Çoğaltma, artırma.

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı -