reklam
reklam
logo
logo
logo

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

30.06.2016
A+
A-
Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

LYS sonuçları açıklandı. Kiminde sevinç kiminde hüzün, kiminde kafa karışıklığı var. Kafa karışıklığına neden olan en büyük sorunlardan biri de ek puanlı başarı sıralamasının ne anlama geldiği.

LYS sonuç tablosunda ilk sırada LYS’deki testlerin sonuçları var. Altta diploma notunuz ve Ortaöğretim Başarı Puanınız (kısaca OBP) var.

OBP nedir? ÖSYM’nin yeni sisteminde artık okuldan gelecek olan puan farklı şekilde tespit ediliyor. Diploma puanınızı 5 ile çarpıp çıkan sonucu 0,12 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonuç ise size okuldan gelecek olan puan. Bir not: Eğer meslek lisesi çıkışlıysanız ve alanınızla alakalı bir bölüme gidecekseniz, Bu puanın üzerine 0,06′lık bir ekleme daha yapılıyor. Yani eğer meslek lisesinde okuduğunuz bölümle alakalı bir üniversite bölümüne gidecekseniz, okuldan gelecek olan puan şu şekilde hesaplanıyor: Diploma notunuz X 5 X 0,18.
Tabloya dönecek olursak altta solda YGS sonuçlarınız, yanda YGS ve LYS puanlarınıza eklenmiş olan okul puanınız ve başarı sıralamanız ve Ek puanlı başarı sıralamanız bulunuyor.

Aslında olay çok basit. Eğer meslek lisesi mezunu değilseniz ek puanlı başarı sıralaması sizin için hiçbir şey ifade etmiyor. Oraya bakmayın bile. Çünkü size okuldan ek puan gelmeyecek. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve alanınız dışında bir bölüm tercih edecekseniz, yine bakmayın. Çünkü size de ek puan gelmeyecek. (Yani mesela elektrik bölümü mezunu olup muhasebe tercih edecekseniz size ek puan gelmeyecek, oraya bakmanıza da gerek yok.) Oraya sadece meslek lisesi mezunu olup yine bölümünüzle bağlantılı bir üniversite bölümüne gidecekseniz bakın.

Ne anlama geliyor? Başında Y- olan puanlarınız sizin sınavlardan aldığınız puana okul puanının eklenmiş hali. Başarı sırası yazan kısım da sizin tercihlerde kullanacağınız en büyük referansınız.

Ek puanlı başarı sıranız da meslek lisenizdeki bölümünüzde hangi alandaysanız ona geliyor. Yani Matematik, Türkçe ya da eşit ağırlık bölümlerinden  bahsediyoruz.

Mesela meslek lisesi muhasebe bölümü mezunusunuz ve yine üniversitede muhasebeyi seçeceksiniz. O halde size YGS-6′dan ek puan gelecektir bölümünüz eşit ağırlık olduğu için. Ek puanlı yerleştirme puanınız, normal YGS puanınızın üzerine okuldan gelen puanın üzerine yine muhasebe seçecek olursanız gelecek olan puandır.

Başarı sıralamanız da normal YGS puanınızdan ayrıdır. Yani ben normalde 200.000′inciydim ama ek puanlarla birlikte 30.000′inci olmuşum diye bir şey yok. O sıralama ek puan alan kişiler arasındaki ayrı bir sıralama.


Mesleki ve teknik lise öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına sınavsız geçiş hakları bu yıldan itibaren kaldırıldı. Buna karşılık olarak kaldırılan ek puan uygulaması geri geldi. Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan ek puan açıklamasında bu uygulamanın bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde uygulanacağı belirtilmişti ancak 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda ek puan alacak programlar arasında yalnızca önlisans programları değil, lisans programları da bulunuyor. Peki Neden?

Daha önce Meslek ve Ticaret Liseleri gibi okulların mezunlarına uygulanan ek puanlı yerleştirme uygulaması, alınan karar sonucu 2012 yılında kaldırılmıştı. 30.03.2012 yılında alınan karar sonucu ek puanlı yerleştirme yürürlülükten kaldırılırken 2017 ÖSYS’de tercih yapacak adaylarda, bu tarihten önce okula kayıt olanlarda bu puan uygulaması kullanılacak. Ancak belirtilen tarihten sonra bu okullara kayıt yapan adaylar, ek puandan faydalanamayacak. Yani 30.03.2012 önce Anadolu Öğretmen Liseleri, Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve teknik liseler, Spor Lisesi, Güzel Sanatlar Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri guruplarından mezun olanlar ek puandan yararlanabilecekler.

EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları mezunlarının, Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de belirtilen yükseköğretim ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecek. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde ön lisans için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans için 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.
Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre YO Bilgisayar Operatörlüğü ile Yapı Ressamlığı programlarında puan türü bulunmuyor. Bu programlara yerleştirme yapılırken en yüksek YGS puanı kullanılacak. Ek puan, bu programı tercih edebilecek işitme engellilerin en yüksek YGS puanına uygulanacak.

 

YÖK’ten yapılan açıklamada, “bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı, Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.” bilgisi verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 265 YORUM
 1. Akif kaçmaz dedi ki:

  Selamlar, imam hatip lisesi mezunuyum ek puan ile sıralamam 14 bin küsürlerde. Örgün ilahiyat fakültesi gelir mi acaba?

 2. Batu dedi ki:

  Ben Meslek Lisesi Muhasebe mezunuyum Muhasebe alanına giren bütün bölümlere ek puanlı yerleştirme ile tercih yapabilirmiyim?

 3. Bilal Habeşi dedi ki:

  Ben meslek lisesi bilişim bölümünden mezunum. Basım ve medya Teknolojileri önlisans istiyorum. Y-TYT yerleştirme puanı 216 sıralama ise 1.318.410 ek puanlı yerleştirme puanı 236 ek puanlı sıralama 423.606 .Bu sıralama sadece ek puanlıların sıralaması. Genel sıralamaya ortak değilmiş. Buna göre ek puana göre tercih yapınız deniliyor. Birde ek puana göre genel sıralama kaça tekabül ediyor ? Bunu öğreniniz deniliyor. Ben bunu nasıl öğrenebilirim ?

  1. Emine dedi ki:

   https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/GENEL/YKSDegrapor06082018.pdf Burdan bakabilirsin tahminen ek puanlı hangi sıralamaya denk geldiğine

   1. Bilal Habeşi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

    1. barış dedi ki:

     bilal kardeşim 236 puan kaç sıralamaya denk geliyor

 4. Zehra dedi ki:

  Ya arkadaslar bu ek puansız sıralama cok düsüyor kesin ona göremi yapıcaz bu ne sacma şeyy ya zaten kendi bölümümze gecıcez.

  1. ayse doğan dedi ki:

   siz gecen sene tercihte bulunmussunuz peki ek.pusnsiz siralamaya goremiymiş

 5. Fatih dedi ki:

  Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü istiyorum Ek puanla 70 bindeyim ygs-1 de ek puansız 400bin bu bölümle 300 bin ile alıyor şimdi ben girebilirmiyim ve bu arada Meslek Lisesi Muhasebe bölümü mezunuyum

 6. Seyfi dedi ki:

  Benim YGS 4 88bin istediğim okul 170 binle alıyor ama 0,12 ek puanlı sıralama yazıyor ben meslek lisesi mezunuyum benim ek puan 0,18 bu ek puan olmayınca 800 bin de oluyorum okula girebilir miyim

  1. ayse doğan dedi ki:

   siz gecen sene tercihte bulunmussunuz peki ek.pusnsiz siralamaya goremiymiş yoksa ek puanlimi

 7. Kubra solhan dedi ki:

  Ben saglik meslek lisesi mezunuyum ek puanim var ve hangi bolumlere ek puanla yerlesebilirim bilmiyorum ve yuksekokullara ek puanla yerlesilwbiliuo mu bilgisi olan litfen yazar mi .?

 8. Nur dedi ki:

  Ya ben istediğim cevabı alamıyorum ben sağlık lisesi mezunuyum alanım att ünidede bölümümden devam etşem ama hacettepe istiyorum ve hacettepenin sıralaması 147 bin benimse ek puanlı sıralamam 50 bin bu ama ek puansız 600 binlerde ben hangisiyle tercih yapabiliyorum ona göre tercih yapçam yada yapmicam

  1. Dilek dedi ki:

   Nur hacettepe gelmez cünkü o 50 bin sadece ek puanlılar arasında olan sıralaman ama 147 bin tüm sınava girenler arasında olan başarı sıralaması ben de ek puanla 8 bindeyim hacettepe att istiyordum ama olmuyormuş hocalarım söyledi

  2. Şevval dedi ki:

   Okul rehperlikcimiz bize okul puanıyla olan sıralamamız ve bir de ek puanlı sıralamamizla ortalama bi sırlama hesaplatıp tercihlerimizi o şekilde yaptırmisti bende sağlık meslek lisesi labaratuvar mezunuyum

  3. İsimsiz dedi ki:

   Heh aynen ben de onu merak diyorum anlayamadım lütfen biri cvp yazsın

  4. ayse doğan dedi ki:

   tercih ysptinizmi hangisini baz aldiniz 600 bini mi

 9. Tugce dedi ki:

  ek puanla tercih yapılırken siralamasi önemli yoksa puanmk

 10. yağmur dedi ki:

  çocuk gelişimi mezunuyum ek puanım ve başarı sıram ilemi tercih yapacağım yoksa normal puan ve sıraylamı

 11. Hilal dedi ki:

  İmam hatip mezunuyum ek puan gelir ama ilahiyat veya ona bağlantılı bir yere gitmez sen ek puanlı düşe mi

 12. Nurten dedi ki:

  Ben cocuk gelisim mezunuyum 30.03.2012 yilindan önce kayit oldum ve ts1deki basari siram 352260 ek puanli basari siram 13765 ben kendi bölümümü tercih yapmayi dusunuyorum ek puanli basari sirasiyla tercih yapabilir miyim luften yardimci olun

 13. SerdarKan Hoca dedi ki:

  Arkadaşlar soruları sadece forumda cevaplıyoruz
  http://forum.basarisiralamalari.com/soru/ek-puan-nedir/

 14. alper dedi ki:

  okuduğum bölümdeki üniversiteyi buldum ama ek puanla alıp almadığını bilmiyorum alma zzzzorunluluğu var mı

1 7 8 9