EBA dan ders nasıl işlenecek?

EBA dan ders nasıl işlenecek?

Eba Tv, Eba’ya nasıl girilir, Eba giriş nasıl yapılır,EBA dan ders nasıl işlenecek?

Türkiye’de ilk resmi koronavirüs vakasının görülmesinin ardından dün 16 Mart’tan itibaren okullar bir hafta tatil edildi. Ardından gelen 23 Mart’ta başlayan bir haftalık süreç için de eğitimin online olarak yapılmasına karar verilmişti. 2020-2021 Eğitim hayatınında uzaktan eğitim 31 Ağustos’ta başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Fatih Projesi kapsamında online eğitim platformu olarak geliştirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA),tüm ders içeriklerini internet üzerinden sunuyor.

EBA sistemine giriş yapacak olan öğrencilerin “eba.gov.tr“ye girildikten sonra, önce “öğrenci” butonuna sonra “EBA Hesabı Oluştur” butonuna basmaları gerekiyor. Sisteme giriş yapan öğrenciler TRT ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitimlerini görecekler. TRT’den yapılacak eğitimlerde öğrenciler, bir program dahilinde kendilerine uygun saatlerde derslerini dinleyecek.

MEB tarafından  hazırlanan binlerce ders videosunun yer aldığı EBA’ya “www.eba.gov.tr” adresinden ulaşım sağlanacak. Bunun yanı sıra mobil cihazlara, App Store ve Google Play üzerinden EBA uygulaması indirilebiliyor.

EBA’ya, özel okullar da dahil olmak üzere tüm e-okulda tanımlı öğretmenler, öğrenciler ve veliler giriş yapabiliyor.

Eba’ya giriş nasıl sağlanır?

Öğrenciler, EBA’da iki şekilde şifre oluşturabiliyor. Birincisi, “eba.gov.tr”ye girildikten sonra, önce “öğrenci” butonuna sonra “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıklanarak veliye ya da öğretmene başvurmadan, güvenlik kodu, T.C. kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı seri numaraları girilmesi yoluyla.

I. Yöntem

» “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıkla.
» e-Okul bilgilerini girip “Giriş” butonuna bas.
» EBA hesabın için yeni şifreni belirle.
» Kendinin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve “Şifre Oluştur” butonuna tıkla.
» Adımlar, eksiksiz tamamladığında öğrenci EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifrenin ve güvenlik kodunun girilmesinden sonra “Gönder” butonuna basıldığında “Ana Sayfa”ya ulaşılıyor.

II. Yöntem

» EBA giriş ekranında T.C. kimlik numaranı ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifreyi gir.
» Güvenlik kodunu gir ve “Gönder” butonuna tıkla.
» ‘Veli Bilgileriyle Aktivasyon’, ‘e-Postayla Aktivasyon’ ya da ‘Cep Telefonuyla Aktivasyon’ yöntemlerinden birini seç, istenen bilgileri gir.
» Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için ‘Yeni Şifreni Belirle’ ve ‘Kaydet’e tıkla.”
» Bu adımları eksiksiz tamamladıktan sonra öğrenci, EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifre ve güvenlik kodu girildikten sonra “Gönder” butonuna basıldığında “Ana Sayfa”ya ulaşılıyor.

EBA dan ders nasıl işlenecek?

Bu soruyla ilgili en anlaşılır açıklama  Eba sitesinde bulunan yardım videolarıdır. EBA Nasıl? tıklayarak eba tv ders işleniş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam