Düz kas Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Düz kas Nedir? Düz kas Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Düz kas nedir, Düz kas nasıl yazılır tdk, Düz kas anlamı tdk, Düz kas Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Düz kas – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Düz kas  kelimesinin anlamı:

Düz kas Biyoloji Terimi Olarak Düz kas:
İç organların hareketini sağlayan ve istemsiz çalışan, demetler alinde, uzun, iğ biçimli, tek çekirdekli kas hücrelerinin bağ dokusu içerisinde meydana getirdiği kas tipi.

Düz kas Fen Bilimleri Terimi Olarak Düz kas:
İç organların hareketini sağlayan ve istemsiz çalışan, demetler alinde, uzun, iğ biçimli, tek çekirdekli kas hücrelerinin bağ dokusu içerisinde meydana getirdiği kas tipi.

Türk Dil Kurumu’na göre Düz kas  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
düz kas
İngilizce: smouth muscle, Fransızca: musculaire lisse, Almanca: glatte Muskel
Demetler halindeki uzun, iğ biçimi kas gözelerinin bağ dokusu içinde çeşitli yönlerde dağılmasiyle meydana gelmiş olup iç organların hareketlerini sağlayan ve çalışması istemsiz olan bir kas tipidir. bk çizgili kas.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
düz kas
İngilizce: smooth muscle, Fransızca: musculaire lisse, Almanca: glatte Muskel
İç organların hareketini sağlayan ve iste

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
düz kas
İngilizce: smooth muscle
İç organların hareketini sağlayan ve istemsiz çalışan, demetler biçiminde, uzun, iğ biçimli, tek çekirdekli kas hücrelerinin bağ dokusu içinde meydana getirdiği kas tipi.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
düz kas
İngilizce: smooth muscle, nonstriated muscle
Çoğunlukla iç organ ve damar duvarlarında bulunan, çizgi göstermeyen, istemsiz çalışan, otonom sinirlerle idare edilen ve organizmanın iç ortamındaki değişikliklere reaksiyon göstermekle görevli olan bir kas dokusu tipi. Viseral ve çok birimli düz kas olmak üzere iki tipi vardır.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı -
reklam