Durak Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Durak Nedir? Durak Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Durak nedir, Durak nasıl yazılır tdk, Durak Anlamı tdk, Durak Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Durak – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Durak  kelimesinin anlamı:

Durak Edebiyat Terimi Olarak Durak:
Hece vezniyle yazılmış şiirlerde dizelerin belli bölümlere ayrıldığı yerler. Durakta sözcükler bölünmez, kulağa uyumlu gelen söz öbekleri oluşturulur.

Durak Trafik ve İlk Yardım Terimi Olarak Durak:
1. Tren, tramvay, metrobüs, otobüs, minibüs vb. kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının yolcu veya hizmetlileri bindirmeleri, indirmeleri veya duraklamaları için yatay ve düşey işaretlerle belirlenmiş yerdir.

2. Tren, tramvay, otobüs, minibüs vb. genel taşıtların durmak zorunda olduğu veya durabileceği belirli yer.

Durak Müzik-Dans Terimi Olarak Durak:
Karar sesi. Geleneksel Türk müziğinde, eseri tonalitenin esas sesinde sona erdiren karar notası.

Durak Türkçe-Dil Bilgisi Terimi Olarak Durak:
Kelimeler arasındaki anlamın gerekli kıldığı ses kesintisi: “Dur yolcu/ Bilmeden gelip bastığın bu toprak / Bir devrin battığı yerdir.” gibi.

Durak Yazma Eser (Hat-Tezhip-Ebru-Cilt-Minyatür) Terimi Olarak Durak:
Müzehhep çiçeklere verilen ad. Bunlar kitap süslemesinde genellikle âyetlerin söz başlarına veya sonlarına konulduğu için bu adı almışlardır. Vakfe de denir.

Durak Turizm ve Otelcilik Terimi Olarak Durak:
Taşıt araçlarının yolcu alma ve bırakma amaçlı, kısa bir süre için durdukları, yol üzerinde işaretlenmiş belli bir nokta.

Durak Diksiyon ve Hitabet Terimi Olarak Durak:
Söylenen ya da okunan bir metnin solunum yerlerinin oluşturduğu, söz söyleyenin yorulmasına engel olan beklemelerdir.

Konuşurken hava ihtiyacımızı karşılayabilmemiz için az veya çok duraklamalar yapmak zorundayız. Çünkü sesimizi belirli bir süre uzatabiliriz; ama sonunda soluğumuz tükenir, duraklayıp yeniden soluk almak zorunda kalırız.

Türk Dil Kurumu’na göre Durak  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bilişim Terimleri Sözlüğü – 1981
durak
Türkçe: istasyon, İngilizce: station, Fransızca: station
Bir bilişim ağında, aralarında veri iletişimi yapılabilen uçlarla donatılmış konumlardan her biri.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
durak
Türkçe: makam, Fransızca: coupe
1. Dizelerde, sesin ölçü birimlerine göre aralanabildiği yer. 2. (h.y.) Hece ölçüsünün bölümleri 4+4+3= 11 ya da 6+5=11 ; 4+4 = 8 ya da 5+3= 8 gibi. Her durakta sözcük bitmiş olur, böyle olmazsa o dizede durak yoktur. 3. Tekerlemelerde okunan koşalara ve ilâhilere verilen ad.

Zanaat Terimleri Sözlüğü – 1976
durak
Avlanma sırasında, kafesteki kekliğin altına saklandığı taş yığını. (Yakaköy *Gelendost -Isparta).

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
durak
Türkçe: Makta, Fransızca: Coupe
Kulakta ahenkli bir izlenim sağlamak için bir dizenin orta yerine doğru belli bir yerde bulunan ses aralığı, ki çoğu arka arkaya gelen iki anlam öbeğini de ayırmağa yarar. Dizenin ortasındaki durağa ORTA DURAK (Coupe médiane), sonundakine SONDALIK DURAK (Coupe finale) denir. Bu son durak arkadan gelen dizeye göre ele alınacak olursa ÖN DURAK (Coupe initiale) adını alır.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
durak
(Tekke edebiyatı terimi) bk. ilâhi.

Dilbilgisi Terimleri Sözlüğü – 1972
durak
İngilizce: pause, Fransızca: pause, Almanca: Pause, Ruhepunkt
Konuşmada, anlamın gerektirdiği şekilde, sözcükler arasındaki ses kesintisi: Peki /sonra ne oldu?.; Ne dersiniz / gidelim mi?; E / ne yapalım? Kader, / elden ne gelir?, vb.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü – 1983
durak
İngilizce: pause, Fransızca: pause, Almanca: Pause
Bir konuşma ya da tümce içinde susuşu getiren nokta.

Dilbilim Terimleri Sözlüğü – 1949
durak
bk. Durgu.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
durak
Türkçe: tevakkuf, Fransızca: pause, Almanca: Pause, Ruhepunkt
1. Konuşma sırasında bir düşünceden bir düşünceye, bir konudan başka bir konuya geçerken yapılan dereceli duraklama. Duraklama, yazıda satır başı, konuşmada ton derecelenmesi ile belli edilir. || 2. Kelimeler arasındaki anlamın gerekli kıldığı ses kesintisi: A! ne söyleyecektim? / unuttum işte. Bu gidişle / sen daha çok yıllar beklersin. Ee! / bu iş tamamlandı ya / artık / gönlünün dilediği yere gidebilirsin. Dur yolcu / Bilmeden gelip bastığın bu toprak / Bir Devrin battığı yerdir; / Eğil de kulak ver bu sessiz yığın / Bir vatan kalbimin attığı yerdir (N.H. Onan, Dur Yolcu, Ant., s. 922). Nedendir de / kömür gözlüm nedendir, / Şu geceler / benim uyumadığım, / Yaman derler / ayrılığın derdini / Ayrılık derdine doyamadığım (Karacaoğlan) vb. bk. ahenk durağı.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

ÖSYM Sınav Takviminde Güncelleme 2022 KPSS’de yeni takvim belli oldu - Lise Taban Puanları 2023 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - ÖSYM’den 2022 KPSS’ye ilişkin duyuru - DGS Acil Yardım ve Afet Yönetimi 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - 2022 KPSS iptal edildi - 2022 Ön Lisans KPSS Başvuruları Başladı - En İyi 100 Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri - En İyi 100 Anadolu Lisesi Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri - Fen Liseleri Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri 2023 - 2022 KPSS Lisans soruları ve cevapları açıklandı! - 2023 LGS Ne Zaman | LGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - YKS Tercihi için ipuçları - Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Bu bölümleri seçene ayda 6 bin TL’ye kadar karşılıksız burs - 2022 YKS tercih işlemleri başladı -
reklam