Reklam
Reklam

Dolaylama Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Dolaylama Nedir? Dolaylama Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Dolaylama nedir, Dolaylama nasıl yazılır tdk, Dolaylama Anlamı tdk, Dolaylama Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Dolaylama – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Dolaylama  kelimesinin anlamı:

Dolaylama Edebiyat Terimi Olarak Dolaylama:
1- Tek kelimeyle belirtilebilecek bir kavramı güçlü ve etkin bir anlatım için birden fazla kelimeyle anlatma: Atatürk yerine büyük kurtarıcı veya Ankara yerine Türkiye’nin kalbi demek gibi.

2- Belli bir düşünce ya da duyguyu doğrudan doğruya anlatma yerine, onu farklı sözcüklerle anlatma biçimi.

Türk Dil Kurumu’na göre Dolaylama  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
dolaylama
Türkçe: itnab-ı makbul, Fransızca: périphrase
Dolamlamanın bezekli ve sanatlı biçimi. Süslü ve sanatlı bir dolamlama. Ör. Ankara yerine, Türkiye’nin kalbi; Atatürk için ulusal varlığımızın kurtarıcısı, kurucusu, koruyucusu… demek gibi.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü – 1948
dolaylama
Türkçe: Itnabı makbul, Fransızca: Périphrase
(Söz sanatı terimi) Süslü ve sanatlı bir dolamlama. Ankara yerine «Türkiyenin kalbi» veya Paris yerine «Nur beldesi» demek gibi (DOLAYLAMALI, Périphrastique, DOLAYLI SÖYLEMEK veya YAZMAK, Périphraser).

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Ales Ne Zaman Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce Zorunluluk-Mecburiyet Anlatma (Must – Have To / Has To- Should) (Obligation) - İngilizce Bir/Biraz/Birkaç (A/an/Some/Any) - İngilizce Yol Sorma/Yol Tarifi (Asking for Directions) - 2021 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı - İngilizce Önceden/Eskiden Yapılan Alışkanlıklar (Used to Habist) - 2021 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - İngilizce İsim-Fiil(Fiilimsi) (Gerunds & Infinitives) - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Yapı Yalıtım Teknolojisi (2 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam