Doku Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Doku Nedir? Doku Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Doku nedir, Doku nasıl yazılır tdk, Doku anlamı tdk, Doku Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Doku – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Doku  kelimesinin anlamı:

Doku Biyoloji Terimi Olarak Doku:
Belirli bir işi yapmak üzere özelleşmiş hücreler topluluğu. Örnek : Kemik doku, kas doku.

Doku Fen Bilimleri Terimi Olarak Doku:
1. Bir vücudun veya bir organın yapı öğelerinden birini oluşturan hücre topluluğu.

2. Belirli bir işi yapmak üzere özelleşmiş hücreler topluluğu.

3. Aynı görevli benzer yapılı hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan hücreler topluluğu.

Doku Yapı-Dekorasyon Terimi Olarak Doku:
Görme ve dokunma duyuları ile kavranabilen yüzeysel etki öğesi.

Doku Trafik ve İlk Yardım Terimi Olarak Doku:
Bir vücudun veya bir organın yapı ögelerinden birini oluşturan hücreler bütünü.

Doku Sanat Terimi Olarak Doku:
Bir sanat yapıtının yüzeyinin görünümü ve/veya hissedilmesi, ki düz ve/veya parlaktan kaba ve/veya mata kadar çeşitlenebilir.

Türk Dil Kurumu’na göre Doku  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Yerbilim Terimleri Sözlüğü – 1971
doku
Türkçe: İntisâc, İngilizce: texture, fabric, Fransızca: texture, Almanca: Gefüge
Bir kayacın iç yapısı. (İç yapı, kayacın oluşum koşullarına bağlı olduğundan belli başlı doku örneklerinde, kayaç cinslerine göre şöyledir: A) kor kayaçlar. 1. Kristal: Kayaç yapıcı minerallerin hepsi kristal biçimi göstermektedir, aralarında bağlayıcı madde yoktur. Kristal dokunun şu cinsleri vardır: a) tüm kristal: Kayacı yapan bütün mineraller kristallenmişlerdir. b) yarı kristal: Kristallenmiş yapıcılar arasında camsı madde de vardır. c) iri kristalli: Kristallenmiş yapıcılar çıplak gözle görülebilmektedirler. ç) ince kristalli: Kristal yapıcılar ancak mikroskopla seçilebilmektedir. d) taneli: Kristallenmiş yapıcıların büyüklük ve biçimleri ortalama özdeştir. İri, ufak ve sık taneli dokular vardır. 2. Camsı: Kayaç tüm ya da büyük çoğunlukla, camsı bir madde ile yapılıdır. 3. Porfîrsî: Sık taneli ya da camsı bir kayaç hamuru içinde kendine özgü kristal biçimi gösteren kristaller vardır. 4. Camsı porfirsi: Kayaç hamuru büsbütün camsı maddedir ve bu hamur içinde iri kristaller bulunmaktadır. 5. Akış izli doku: Kayacın geldiği magmanın akış yönü, kayaç hamurundaki kristalciklerin sıralanışından ve camsı maddenin biçiminden bellidir. 6. Yuvarsı doku: Camsı madde ile yapılı kayaç hamurunda, özekten ışınsal ve küresel biçimler vardır. A) tortul kayaçlar. Doku genellikle birikme koşullarına uygun olarak katlıdır. C) başkalaşım kayaçları. Mineralleri az çok özdeş zamanda kristallendiklerinden, bu kayaçlarda, genellikle kristal başkalaşım dokusu bulunur: a) mozaiksi doku: Kayacın mineralleri taneli biçim gösterir. b) eşit doku: Kayacın minerallerinin taneleri ortalama birbirine eşit büyüklüktedir. c) değişik doku: Minerallerin tane büyüklükleri çeşitlidir. ç) porfirsi başkalaşım dokusu: Taneli kayaçta, ötekilerinden sonra ve çok daha büyük tane büyüklüğünde gelişmiş kristaller vardır. d) porfir kırıklı doku: Başkalaşımdan önce oluşmuş kristaller, kayaçta kalıntı durumunda bulunur.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü – 1968
doku
İngilizce: frame, Fransızca: structure, Almanca: Gefüge
(Resim, Heykel, Mimarlık) Bir resmin, heykelin ya da bir yapının iskeleti; yapı kuruluşu.

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
doku
Türkçe: nesiç, İngilizce: tissue, Fransızca: tissu, Almanca: Gewebe
Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren benzer göze toplulukları. Dokular (1) örtü dokusu, (2) bağ dokusu, (3) kas dokusu ve (4) sinir dokusu olmak üzere dört büyük tip altında toplanır.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
doku
Türkçe: nesic, Fransızca: tissu
(botanik, biyoloji, zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
doku
Türkçe: nesîc, İngilizce: tissue, Fransızca: tissu, Almanca: Gewebe
Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, benzer hücre topluluklarının hücreler arası maddeyle beraber oluşturdukları yapı. Epitel, bağ, kas, sinir dokusu gibi.

Metalbilim İşlem Terimleri Sözlüğü – 1972
doku
İngilizce: case, Fransızca: caisse
Karbonlama, nitrürleme ve benzeri işlemlerle oluşarak çeliklerin yüzeyini saran sert kat.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
doku
İngilizce: tissue
Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, ortak yapı ve işleve sahip hücreler grubunun oluşturdukları yapı.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
texture
doku

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
doku
İngilizce: textus
anat. Biçim ve görev bakımından birbirlerine benzeyen hücrelerin bir araya toplandıkları yapı. Hücre farklılaşmasıyla organizmada epitel, destek, kas ve sinir dokuları bulunur.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
doku
İngilizce: tissue
Yüksek yapılı canlılarda belli bir işlevi yerine getirmek üzere bir araya gelen, benzer hücre topluluklarının oluşturduğu yapı. #(nesiç)#

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 1 kaçtır?


2024 ALES/1 başvuru kılavuzu yayımlandı - Terazi nedir? Terazi hakkında bilgi - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi Dış Politikalar Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi İç Politikalar Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi İç ve Dış Politikalar Konu Anlatımı - Bakan Tekin net konuştu! “Taviz vermeyeceğiz” - 2024 YKS: Soru hazırlayan ekibe öğretmenler de katıldı - 2024 YKS başvuruları için son gün - KPSS Ortaöğretim Atatürk İlkeleri Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk İnkılapları Konu Anlatımı - 2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları