Doğruda Açılar Konu Anlatımı

Geometri ayt konu anlatımı, Geometri tyt konu anlatımı , Geometri yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Doğruda Açılar Konu Anlatımı hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Doğruda Açılar

Düzlemde uç noktaları ortak olan iki ışının birleşimine açı denir.

Komşu Açılar

Köşeleri ve birer kenarları ortak olan iki açıya komşu açı denir.

Örnek:

Tümleri ile bütünlerinin ölçüleri toplamının üne eşit olan açı kaç derecedir?

Çözüm:

Açı: Tümleri: 90-a   Bütünleri: 180-a

Yöndeş-Ters-İç Ters-Dış Ters  Açılar

İki doğrunun bir kesenle oluşturduğu açılardan bu iki doğru arasında kalan açılara iç açılar denir. Kesenin farklı tarafında bulunan ve komşu olmayan iç açılara ise iç ters açılar adı verilir. İki doğrunun bir kesenle oluşturduğu açılardan bu iki doğru arasında olmayan açılara dış açılar denir. Kesenin farklı tarafında bulunan ve komşu olmayan dış açılara ise dış ters açılar adı verilir. İki doğruyu bir kesenle kestiğimizde kesenin aynı tarafında olan biri içte, diğeri dışta kalan açılara yöndeş açılar denir. Doğrular paralel olduğu zaman, iç ters açıların ölçüleri, dış ters açıların ölçüleri ve yöndeş açıların ölçüleri eşit olur.

Yöndeş açıların ölçüleri eşittir.

Yöndeş      Ters      İç Ters     Dış Ters
Açılar        Açılar      Açılar      Açılar
a=e             a=c        c=e           a=g
b=f             b=d        d=f           b=h
c=g            e=g
d=h           f=h

Ters açıların ölçüleri eşittir. İç ters veya dış ters açıların ölçüleri eşittir.

Karşı Durumlu Açılar

e +d =180°
c + f =180°

Kenarları Paralel Açılar

olmak üzere,

Kenarları Dik Açılar

olmak üzere,

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı - 2021 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Giriş Belgeleri Açıklandı -