Matematik Soru Bankası

Doğruda Açılar Konu Anlatımı


Geometri ayt konu anlatımı, Geometri tyt konu anlatımı , Geometri yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Doğruda Açılar Konu Anlatımı hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Doğruda Açılar

Düzlemde uç noktaları ortak olan iki ışının birleşimine açı denir.

Komşu Açılar

Köşeleri ve birer kenarları ortak olan iki açıya komşu açı denir.

Örnek:

Tümleri ile bütünlerinin ölçüleri toplamının üne eşit olan açı kaç derecedir?

Çözüm:

Açı: Tümleri: 90-a   Bütünleri: 180-a

Yöndeş-Ters-İç Ters-Dış Ters  Açılar

İki doğrunun bir kesenle oluşturduğu açılardan bu iki doğru arasında kalan açılara iç açılar denir. Kesenin farklı tarafında bulunan ve komşu olmayan iç açılara ise iç ters açılar adı verilir. İki doğrunun bir kesenle oluşturduğu açılardan bu iki doğru arasında olmayan açılara dış açılar denir. Kesenin farklı tarafında bulunan ve komşu olmayan dış açılara ise dış ters açılar adı verilir. İki doğruyu bir kesenle kestiğimizde kesenin aynı tarafında olan biri içte, diğeri dışta kalan açılara yöndeş açılar denir. Doğrular paralel olduğu zaman, iç ters açıların ölçüleri, dış ters açıların ölçüleri ve yöndeş açıların ölçüleri eşit olur.

Yöndeş açıların ölçüleri eşittir.

Yöndeş      Ters      İç Ters     Dış Ters
Açılar        Açılar      Açılar      Açılar
a=e             a=c        c=e           a=g
b=f             b=d        d=f           b=h
c=g            e=g
d=h           f=h

Ters açıların ölçüleri eşittir. İç ters veya dış ters açıların ölçüleri eşittir.

Karşı Durumlu Açılar

e +d =180°
c + f =180°

Kenarları Paralel Açılar

olmak üzere,

Kenarları Dik Açılar

olmak üzere,

 

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kitap kurdu dedi ki:

    çok yardımcı oldu teşekkürler

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam