Doğal Gaz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Doğal Gaz Nedir? Doğal Gaz Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Doğal Gaz nedir, Doğal Gaz nasıl yazılır tdk, Doğal Gaz anlamı tdk, Doğal Gaz Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Doğal Gaz – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Doğal Gaz  kelimesinin anlamı:

Doğal Gaz Biyoloji Terimi Olarak Doğal Gaz:
1- Yer kabuğunun içinde bulunan, yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alan ve petrolün bir cinsi olan yanıcı gaz.

2- Hidrokarbon biriken alanlarda açılan kuyulardan elde edilen, esas itibarıyla metan gazı ile az miktarda propan, bütan vb. daha ağır moleküllü hidrokarbon gazları ve eser miktarda su buharı, hidrojen, karbondioksit ve azot karışımı gaz.

3- Konutlarda ve iş yerlerinde ısınma, üretim ve enerji amacıyla belli bir merkezden kontrollü olarak bir şebeke sistemiyle dağıtılan yanıcı gaz.

Doğal Gaz Fen Bilimleri Terimi Olarak Doğal Gaz:
Yer kabuğunun içinde bulunan,yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alan ve petrolün bir cinsi olan yanıcı gaz.

Türk Dil Kurumu’na göre Doğal Gaz  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Kimya Terimleri Sözlüğü – 1981
doğal gaz
bk. yergazı.

Kimya Terimleri Sözlüğü – 2007
doğal gaz
bk. yergazı.

Metalbilim İşlem Terimleri Sözlüğü – 1972
doğal gaz
Türkçe: natürel gaz, İngilizce: natural gas, Fransızca: gaz naturel, Almanca: Erdgas
Gazlı karbonlama işleminde, karbon kaynağı olarak kullanılan ve bileşiminde temel olarak metan ve etan gazlarının bulunduğu, doğadan elde edilen gaz karışımı.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -