Doğa ve İnsan Konu Anlatımı

Coğrafya ayt konu anlatımı, coğrafya tyt konu anlatımı , coğrafya yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Doğa ve İnsan hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Doğa ve İnsan

İnsanların yaşamları boyunca ilişki içerisinde oldukları ve karşılıklı etkileşimde bulundukları fiziki, sosyal, ekonomik ve kültürel ortama doğal ortam adı verilir. Doğal ortam içerisinde yer alan, oluşumunda insanın etkisinin bulunmadığı herşeye doğal unsur adı verilir.

İnsanın yaşamak amacıyla bulunduğu ortama doğal çevre adı verilir.

Dünyanın değişik bölgelerinde yaşamlarını sürdüren insanların beslenme, barınma ve giyinme gibi temel yaşamsal faaliyetlerinin birbirine göre büyük farklılıklar gösterdiği görülür. Bu farklılığın temel nedeni doğal ortamın farklılık göstermesidir.

 

1. Doğayı Oluşturan  Dört Unsur

İnsanın yaşadığı bu doğal ortam, atmosfer (hava küre), litosfer (taş küre), hidrosfer (su küre) ve biyosfer (canlılar küresi) olmak üzere dört temel ortamdan oluşmaktadır.

Atmosfor (Hava Küre): Dünyamızı çepeçevre saran ve çeşitli gazların karışımından oluşan doğal ortamdır. Bulutluluk, nemlilik, sis ve yağış gibi tüm hava olayları atmosferde meydana gelir. Atmosfer olaylarını coğrafyanın alt dallarından klimatoloji bilimi inceler. Atmosferin %78’i azot, %21’i oksijen ve %1’i de diğer gazlardan (asal gazlar) oluşur.

Hidrosfer (Su Küre): Akarsular, göller, denizler, bataklıklar ve okyanuslar ile tüm yer altı sularının hepsine birden verilen isimdir. Su küreyi coğrafyanın alt dallarından Hidrografya bilimi inceler. Gezegenimizin 4’te 3’ü denizler ve okyanuslar başta olmak üzere sulardan oluşmaktadır.

Litosfer (Taş Küre): Yer kabuğunun en dış bölümüdür. Sial ve sima olarak ikiye ayrılır. Litosfere taşküre denilmesinin sebebi bileşiminin kayaçlardan oluşmasıdır. Dağlar, taşlar, vadiler ve platolar litosferi oluşturan başlıca unsurlardır. Taş küre üzerindeki yer şekillerinin oluşum özelliklerini coğrafyanın alt dallarından olan jeomorfoloji bilimi inceler.

Biyosfer (Can Küre):Litosfer, atmosfer ve hidrosferden oluşan doğal ortam içerisinde canlılar yaşar. Canlılarda doğal ortamın bir parçası olduklarından ve insan yaşamını doğrudan ilgilendirdiklerinden coğrafyanın, dolayısıyla yeryüzü kavramının bir ögesini oluştururlar. Biyocoğrafya; doğayı oluşturan dört unsur (muhteşem dörtlü) içerisinde bileşke konumundadır. Canlılar küresini coğrafyanın alt dallarından biyocoğrafya bilimi inceler.

 

2. Doğa ve  İnsan Etkileşim

İnsanın doğal ortam ile etkileşimine örnekler
Barajların yapılması
Bataklıkların kurutulması
Tüneller, köprüler ve viyadüklerin yapılması
Sulama kanallarının yapılması
Maden ocaklarının işletilmesi
Ormancılık faaliyetleri
Ormancılık faaliyetleri
Kanalların yapılması
Deniz kıyılarına setlerin yapılması

Doğal ortamın insanla etkileşimine örnekler;
Soğuk iklim bölgelerinde evlerin kalın duvarlı, küçük pencereli ve dik çatılı olması
Güneydoğu Asya da yaşayan insanların temel besin kaynaklarının pirinç olması
Orta kuşakta yaşayan insanların mevsimlere göre giysi ihtiyaçlarının fazla olması
Yer şekillerinin engebeli olduğu Doğu Karadeniz kıyılarında temel geçimin balıkçılık olması
Doğu Anadolu bölgesinde kar yağışı ve don olaylarının ulaşımı olumsuz etkilemesi
Deprem, tsunami, kasırga gibi olayların can ve mal kaybına neden olması.

 

3. Doğanın İnsana Etkisi

Olumlu Etkileri

1. Doğa mutluluk verir ve hayatı anlamlandırmamızda kolaylık sağlar!

2. Şehirde yaşayanlara kıyasla doğada yaşayanlar daha az strese maruz kalır!

3. Doğa en doğal antideprasandır.

4. Doğada yürüyüş yapmak bağışıklık sistemimizi ve kaslarımızı güçlendirir.

5. Doğada zaman geçirmek yaratıcılığımızı artırır.

6. Doğayla iç içe yaşamak acılara dayanma gücümüzü artırıyor.

Olumsuz Etkileri

1. Doğal afetler can ve mal kaybına neden olur.

2. Aşırı kar yolları kapatır.

3. Sis deniz trafiğini engeller.

 

4. İnsanın Doğaya Etkisi

Çevre kirliliği
Besin kirliliği
Hava kirliliği
Su kirliliği
Radyasyon

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Sanane dedi ki:

  Nasıl indirebilirim bunu

  1. Ceren dedi ki:

   Kardeşim sayfaya girince goglede üç nokta var oraya tıkla en üstte ok var okun yanında da indirme şeyi var dosyalarına otomatik iner 😊

 2. Yusuf YALÇIN dedi ki:

  Harika biranlatım

 3. Gülsüm dedi ki:

  Fena değil 💦

 4. Hüma dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel olmuş 👍👍

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı -