DNA Polimeraz Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

DNA Polimeraz Nedir? DNA Polimeraz Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), DNA Polimeraz nedir, DNA Polimeraz nasıl yazılır tdk, DNA Polimeraz anlamı tdk, DNA Polimeraz Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –DNA Polimeraz – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

DNA Polimeraz  kelimesinin anlamı:

DNA Polimeraz Biyoloji Terimi Olarak DNA Polimeraz:
DNA polimeraz, DNA ikileşmesini sağlayan bir enzim. Bu enzimler bir DNA ipliğini kalıp olarak kullanır, onu okuyup, onun boyunca deoksiribonükleotitlerin polimerizasyonunu katalizler. Yeni polimerleşmiş molekül kalıp ipliği tamamlayıcıdır, ve kalıp ipliğin eski eşi ile aynı yapıya sahiptir.

Türk Dil Kurumu’na göre DNA Polimeraz  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
DNA polimeraz
İngilizce: DNA polymerase, Fransızca: ADN polymérase, Almanca: DNA Polymerase
DNA ve RNA kalıbı kullanarak deoksiribonükleotit birimlerinin eklenmesi ile DNA sentezlenmesini katalizleyen herhangi bir enzim.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
DNA polimeraz
İngilizce: DNA polymérase I, Fransızca: ADN polymérase I, Almanca: DNS Polymerase I
(I) Nükleotitlerin 5′-3′ yönünde birbirine eklenmesini katalizleyen, DNA’nın 3′ ya da 5′ ucundan nükleotitleri uzaklaştirabilen (ekzonükleaz aktivitesi) enzim. Pol I.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
DNA polimeraz
İngilizce: DNA polymérase II, Fransızca: ADN polymérase II, Almanca: DNS Polymerase II
(II) Escherichia coli’den izole edilmiş, nükleotitlerin 5′-3′ yönünde birbirine eklenmesini katalizleyen, DNA’nın 3′ ya da 5′ ucundan nükleotitleri uzaklaştirabilen bir enzim. Pol II.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
DNA polimeraz
İngilizce: DNA polymerase
DNA replikasyonunda, yeni sentezlenen zincirin ucuna nükleotitleri ekleyerek zincirin uzamasını sağlayan bir enzim.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
DNA polimeraz
İngilizce: DNA polymerase
Kalıp olarak DNAnın bir iplikçiğini veya RNAyı kullanıp deoksiribonükleotit birimlerini fosfodiester bağıyla bağlayarak DNA sentezlenmesini katalizleyen herhangi bir enzim.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 1 + 3 kaçtır?


KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi Dış Politikalar Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi İç Politikalar Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi İç ve Dış Politikalar Konu Anlatımı - Bakan Tekin net konuştu! “Taviz vermeyeceğiz” - 2024 YKS: Soru hazırlayan ekibe öğretmenler de katıldı - 2024 YKS başvuruları için son gün - KPSS Ortaöğretim Atatürk İlkeleri Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk İnkılapları Konu Anlatımı - 2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları