DNA Parmak İzi Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

DNA Parmak İzi Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

DNA Parmak İzi Nedir? DNA Parmak İzi Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), DNA Parmak İzi nedir, DNA Parmak İzi nasıl yazılır tdk, DNA Parmak İzi anlamı tdk, DNA Parmak İzi Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –DNA Parmak İzi – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

DNA Parmak İzi  kelimesinin anlamı:

DNA Parmak İzi Biyoloji Terimi Olarak DNA Parmak İzi:
Bir bireyin sadece kendisine özgü olan allel sekans örüntüsü; yaygın olarak birbirini izleyen kısa tekrarlardan ve tek nükelotit polimorfizmlerinden oluşur.

DNA Parmak İzi Genetik Terimi Olarak DNA Parmak İzi:
Her bireyin DNA nükleotit dizilimi kendine özgüdür. İnsan genomunun bu özelliği dikkate alınarak günümüzde suçluların tespitinde, babalık testlerinde ve toplum sağlığı gibi insanla ilgili birçok araştırmada kullanılan rekombinant DNA tekniğine dayalı DNA parmak izi yöntemi geliştirilmiştir.

Türk Dil Kurumu’na göre DNA Parmak İzi  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
DNA parmak izi
İngilizce: DNA fingerprinting, Fransızca: empreinte de AND, Almanca: DNA Fingerabdruck
Her insanın kendine özgü olan genomu içindeki oldukça değişken bazı tekrarlanan DNA dizilerinin restriksiyon analizleri ile elde edilen DNA parça kalıpları. Her birey için tek olan DNA parmak izi ile aile ilişkilerinin, kişiliğin tanımlanması metodu.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam