Dizin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Dizin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Dizin Nedir? Dizin Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Dizin nedir, Dizin nasıl yazılır tdk, Dizin Anlamı tdk, Dizin Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Dizin – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Dizin  kelimesinin anlamı:

Dizin Edebiyat Terimi Olarak Dizin:
Genellikle öğretici içerikli yapıtların ve kitapların sonuna koyulan kimi terimleri alfabetik bir düzenle veren ya da gösteren dizelge.

Dizin Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Dizin:
Bir kitabın veya derginin kişi, konu, yer adı vb. bakımından içindekileri yer numarasıyla belirten ve eserin arkasında yer alan alfabetik liste.

Dizin Türkçe-Dil Bilgisi Terimi Olarak Dizin:
Kitabın veya derginin kişi, konu, yer adı vb. bakımından içindeki yer numarasıyla belirten ve eserin arkasında yer alan alfabetik liste, indeks, fihrist.

Türk Dil Kurumu’na göre Dizin  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bilişim Terimleri Sözlüğü – 1981
dizin
Türkçe: fihrist, İngilizce: index, Fransızca: index
(I) Bir belgenin ya da bir kütüğün içindeki bilgilerin bulundukları yerlere yollama yapan ya da bunun için anahtar niteliği taşıyan göstergeler listesi.

Bilişim Terimleri Sözlüğü – 1981
dizin
İngilizce: subscript, Fransızca: indice
(II) Bir dizi’nin belirli bir öğesini göstermek üzere, tüm dizi öğeleri için verilmiş ortak adla birlikte kullanılan ve dizideki boyutlara uygun sayıda bir ya da birkaç sıra sayısından oluşan gösterge.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
dizin
Fransızca: index
Betiklerin sonunda belirli bir istek ve görüşe göre sözcük, terim ya da özel ad sıralaması.

Kitaplıkbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
dizin
Türkçe: fihrist, indeks, İngilizce: index
1. Bir kitabın ya da derginin içindekileri (kişi, konu, yer adı vb.) yer numarasıyle belirten ve kitabın ya da dergi cildinin arkasında yer alan abecesel liste. 2. Belli bir konuda çıkan kitap ve dergilerdeki yazılara ulaşımı sağlayan ve ayrı bir kitap ya da süreli yayın biçiminde çıkan yapıt. 3. Kitaplıkbilim ve belgebilim alanında belli bir bilginin ya da belgenin nerede olduğunu belirleyen düzenli liste.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
dizin
Türkçe: indeks, İngilizce: index
Belli bir ölçüt ya da sıra düzenine göre ayrıç yazıl ve altbölümlerin ya da birimlerin oluşturduğu dizelge.

İktisat Terimleri Sözlüğü – 2004
dizin
İngilizce: index, indice
1. Belli bir olaya ilişkin sayısal değerlerin zaman ve uzam açısından gösterdiği göreli değişmelerin ölçüsü. 2. Bir olgunun nicelik, boyut ve değer bakımından belli bir zamanda eriştiği düzeyin, o değişkenin temel alınan dönemdeki değerine göre ifade edilmesi.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
dizin
İngilizce: index, Fransızca: indeks, Almanca: Index
Bir kitap içinde geçen kişi adları, yer adları, kavramlar, terimler vb. ile bir dergi cildinin yazar ve konularını eser sonunda veya müstakil bir kitap hâlinde, sınıflandırılmış olarak ve geçtiği sayfaları belirterek gösteren alfabetik liste. Türk Dili Dizini, Türk Kültürü (Dergisi) Dizini gibi. Metin hâlinde yayımlanan bir eserde, o metinde geçen kelimelerin anlamlarını ve metinde geçtiği yerleri belirten alfabetik sözlük. Divanü Lûgat it-Türk Dizini, Tarama Sözlüğü Dizini, Türk Turfan Metinleri Dizini (İndex der Türkischen Turfan Texte) gibi.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
directory
dizin

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
index
dizin

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
folder
dizin

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
dizin
İngilizce: index
1. Bir kitabın veya derginin kişi, konu, yer adı vb. bakımından içindekileri yer numarasıyla belirten ve eserin arkasında yer alan alfabetik liste, endeks, indeks, fihrist. 2. Belli bir konuda çıkan kitap ve dergideki yazılarla ilişkiyi sağlayan ve ayrı bir kitap veya süreli yayın biçimindeki eser. 3. Kitaplık, belge vb, için düzenlenen belli bir bilginin veya belgenin bulunduğu yeri gösteren düzenli liste.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
İzmir Sosyal Bilimler Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İzmir Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İzmir Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İzmir Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İzmir Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İstanbul Sosyal Bilimler Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İstanbul Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İstanbul Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - İstanbul Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Isparta Sosyal Bilimler Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Isparta Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Isparta Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Isparta Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) - Isparta Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2021 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam