reklam
reklam
logo

Diş hekimliği ve eczacılık için baraj puanı getirildi

A+
A-
Diş hekimliği ve eczacılık için baraj puanı getirildi

2020 YKS: Diş hekimliği ve eczacılık için baraj geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine de ilk kez başarı sırası sınırlaması getirdiklerini açıkladı.

Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl yapılacak YKS’den itibaren uygulanmak üzere üniversitelerin bazı bölümlerine girişte başarı sırası sınırlaması getirdiklerini bildirdi.

2020 YKS: DİŞ HEKİMLİĞİ VE ECZACILIK İÇİN BARAJ GELDİ
Uzun zamandır diş hekimliği ve eczacılık fakültelerine de başarı sıralaması şartı getirilmesi ile ilgili talepler aldıklarını aktaran Saraç, şöyle devam etti:

“11. Kalkınma Planı hedefleri çerçevesinde bu fakültelerin taleplerini de değerlendirdik. Diş hekimliği programı için devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 67 bin 855 iken, vakıf üniversitelerinde 88 bin 168, KKTC’de ise 116 bin 362 olduğunu görüyoruz. Arada çok büyük bir fark var. Eczacılık fakültesine baktığımızda ise devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 47 bin 878, vakıf üniversitelerinde 121 bin 557, KKTC’de ise 169 bin 803. Burada da çok açık bir makas aralığı var.

Bunun için öğrenci merkezli bilimsel ve gerçekçi bir yaklaşımın, girdi esaslı iyileştirmenin yükseköğretimin kalitesine olumlu etkileri olacağı düşüncesiyle, başarı sırası şartını iki fakülte için daha genişlettik ve eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını da 80 bin olarak belirledik.”

YÖK’ ün aldığı son kararla Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümlerine de başarı sıralaması sınırı getirildi. karara göre Diş Hekimliği için 80 bin Eczacılık içinse 100 bin olarak başarı sıralaması sınırı düzenlendi. Ayrıca Hukuk fakülteleri için 190 bin olan sınır 125 bine çekildi.

Bazı bölümlerdeki başarı sıralaması şartları yeniden düzenlendi. Mühendislik, Mimarlık, Tıp ve Hukuk Alanlarında değiştirilen başarı sıralaması sınırları aşağıdaki gibi oldu.

YÖK yükseköğretim sisteminde eğitim-öğretim süreçlerinin niteliğinin arttırılmasına yönelik bir dizi düzenleme gerçekleştirmişti.

Bu kapsamda özellikle meslek icrasına yönelik programlarda “başarı sırasına göre sınırlama” uygulaması başlatılmıştır.

sinavkazandiran
sinavkazandiran

Bilindiği üzere bu kapsamda ilk olarak Tıp’ta 40 bin, Hukuk’ta ise 150 bin başarı sırası sınırı belirlenmiş ve 2015 ÖSYS’de uygulanmıştır. Bu uygulama bu sene genişletilmiştir.

Tabloda bu yıl uygulanacak sınırlamalar yer almaktadır.

Program Türü İlgili Puan Türü Başarı Sırası
Hukuk programlarına yerleştirmede Eşit Ağırlık Puan Türünde En düşük 125 bininci
Mühendislik programlarına yerleştirmede (Orman, Ziraat,
Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi
Gıda Mühendisliği programı dâhil)
Sayısal  Puan Türünde En düşük 300 bininci
Mimarlık programlarına yerleştirmede Sayısal Puan Türünde En düşük 250 bininci
Tıp programlarına yerleştirmede Sayısal Puan Türünde En düşük 50 bininci
Eczacılık Sayısal Puan Türünde En düşük 100 bininci
Diş Hekimliği Sayısal Puan Türünde En düşük 80 bininci

Tüm Öğretmenlikler (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık-PDR Dahil) En Düşük 300 bininci

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.