Dinî Değerleri, Geleneğe Duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir Konu Anlatımı

Dinî Değerleri, Geleneğe Duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Dinî Değerleri, Geleneğe duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

Dinî Değerleri, Geleneğe duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir

Dinî değerleri, geleneğe duyarlığı ve metafizik anlayışı öne çıkaran bu sanatçıların ortak özellikleri şöyle sıralanabilir:

» Millî – manevi değerlere dayalı bir şiir anlayışı görülür.
» Şiirin kaynakları Anadolu coğrafyası, insanları, İslam duyarlılığı gibi konulardır.
» Mistik bir duyarlıkla öte dünya – bu dünya sorgulamaları yapılmıştır.
» Bu anlayışa sahip şairlerin birçoğu gelenekten beslenmekle birlikte geleneksel olanla moderni birleştirme çabasındadırlar.
» Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı gibi sanatçılardan etkilenmeler görülür.
» Tasavvuf inanışı, bu şairlerin beslendiği en önemli kaynaklardan biridir.
» İslam estetiğinin birleştirdiği bir sanat anlayışı birçok şairde görülür.
» İslam beldelerinin sahipsizliği, bölünüp parçalanmışlığı bu anlayışa sahip şairlerin birçoğunun ortak derdi olmuştur.

1960-1980 yılları arasında ise Sezai Karakoç başta olmak üzere Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ebubekir Eroğlu, İsmet Özel gibi sanatçılar dinî içerikli şiirlere imza atmışlardır. Bu şairlerin “mistik şiir anlayışı”ndan ve “sezgicilik” akımından etkilendikleri görülmektedir.

Bu anlayışı sürdüren şairlerden bazıları: Sezai Karakoç, Erdem Beyazıt, Nuri Pakdil, Arif Ay, Mehmet Akif İnan, Hilmi Yavuz, Cahit Zarifoğlu, İsmet Özel, Alaettin Özdenören, Nurullah Genç, Ebubekir Eroğlu, Abdülvahap Akbaş, Mustafa Özçelik, Mehmet Atilla Maraş, Cumali Ünaldı.

12. Sınıf Şiir Konu Anlatımı Tıklayınız…

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız…

12. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız…

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2021 Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) Sınavı Başvuruları Alınacak - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2022 PYBS,DPY,İOKBS Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek ? - KPSS Puan Türleri ve Meslekleri 2022 - PYBS-DPY-İOKBS Burs Miktarı Kaç Lira Ne Kadar 2022 - Kırşehir Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Zonguldak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yozgat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yalova Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Van Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Uşak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tunceli Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Trabzon Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tokat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tekirdağ Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam