Matematik Soru Bankası

Dinî Değerleri, Geleneğe Duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir Konu Anlatımı


Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Dinî Değerleri, Geleneğe duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor…

Dinî Değerleri, Geleneğe duyarlılığı ve Metafizik Anlayışı Öne Çıkaran Şiir

Dinî değerleri, geleneğe duyarlığı ve metafizik anlayışı öne çıkaran bu sanatçıların ortak özellikleri şöyle sıralanabilir:

» Millî – manevi değerlere dayalı bir şiir anlayışı görülür.
» Şiirin kaynakları Anadolu coğrafyası, insanları, İslam duyarlılığı gibi konulardır.
» Mistik bir duyarlıkla öte dünya – bu dünya sorgulamaları yapılmıştır.
» Bu anlayışa sahip şairlerin birçoğu gelenekten beslenmekle birlikte geleneksel olanla moderni birleştirme çabasındadırlar.
» Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı gibi sanatçılardan etkilenmeler görülür.
» Tasavvuf inanışı, bu şairlerin beslendiği en önemli kaynaklardan biridir.
» İslam estetiğinin birleştirdiği bir sanat anlayışı birçok şairde görülür.
» İslam beldelerinin sahipsizliği, bölünüp parçalanmışlığı bu anlayışa sahip şairlerin birçoğunun ortak derdi olmuştur.

1960-1980 yılları arasında ise Sezai Karakoç başta olmak üzere Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ebubekir Eroğlu, İsmet Özel gibi sanatçılar dinî içerikli şiirlere imza atmışlardır. Bu şairlerin “mistik şiir anlayışı”ndan ve “sezgicilik” akımından etkilendikleri görülmektedir.

Bu anlayışı sürdüren şairlerden bazıları: Sezai Karakoç, Erdem Beyazıt, Nuri Pakdil, Arif Ay, Mehmet Akif İnan, Hilmi Yavuz, Cahit Zarifoğlu, İsmet Özel, Alaettin Özdenören, Nurullah Genç, Ebubekir Eroğlu, Abdülvahap Akbaş, Mustafa Özçelik, Mehmet Atilla Maraş, Cumali Ünaldı.

12. Sınıf Şiir Konu Anlatımı Tıklayınız…

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız…

12. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız…

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam