Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı Nedir, Kimler Girebilir,Dgs Sınav Süresi, Dgs sınav soru sayısı,kaç soru sorulur,dgs sınavına kimler başvura bilir

Dikey  Geçiş  Sınavı hakkında  merak ettikleriniz bu yazıda bulabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı, önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına ÖSYM’ce yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nı (DGS) kazanmak koşuluyla geçiş yapabilir ve o bölümün lisans diplomasını alabilirler.


DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanmaktadır. Sınav süresi 3 saat’dir. (180 dakika).ÖSS’nin aksine bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan DGS bu yönüyle ALES ile benzerlik göstermektedir.

Her üniversitenin %10 kontenjan açması zorunlu olmasına rağmen DGS de kontenjanlar son derece azdır.(her bölüm için 5 ile 10 kişi)DGS de tercihler sınava girmeden önce yapılırdı 2009 ilkbaharında çıkan yasayla sınavdan sonra yapılma kararı alındı. DGS de en fazla 8 tercih yapabilirken bu rakam 18 e çıkarıldı ancak kontenjanlar daha da düştü.

Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversiteleri tarafından Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı(İNTİBAK) uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarı yıldır. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak iki yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan veya en fazla 2 başarısız dersi olan öğrenciler üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtlarıyaptırabilir, Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez.ANCAK açıköğretimin intibak programında okuyanların ASKERLİĞİ ERTELENMEZ.

Önlisans mezunu olanlar DGS ye girmeden AÇIKÖĞRETİM in lisans bölümlerine sınavsız olarak doğrudan veya intibak programıyla kayıt yaptırabilirler.

DGS ile ilgili bazı önemli bilgiler;

–DGS de kontenjanlar çok azdır.(her bölüm için 05-10 kişi arası)–
Yeni yapılan tüzük değişikliği ile kontenjanlar 19000 civarına çıkarlımıştır(tüm bölümler toplamı)
DGS de ek yerleştirme 2009 sınavı itibariyle vardır.
2009 yılından itibaren DGS de tercihler sınavdan sonra yapılır.
2009 yılından itibaren DGS de en fazla 18 tercih yapılır.
Aöbp nin sınava etkisi oldukça yüksektir.
ÖSYM’nin yaptığı yaklaşık 100′e yakın sınavdan en kolay olanıdır.
80 sözel 80 matematik sorusu sorulmaktadır.Her iki bölüm içinde 10′ar tane mantık sorusu bulunmaktadır.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 2 + 2 kaçtır?


8. Sınıf Atatürk’ün Ölümü ve İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı Seçilmesi Konu Anlatımı - 8. Sınıf Hatay Sorunu ve Hatay’ın Ana Vatana Katılması Konu Anlatımı - 8. Sınıf Sadabat Paktı Konu Anlatımı - 8. Sınıf Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi Konu Anlatımı - 8. Sınıf Balkan Antantı Konu Anlatımı - 8. Sınıf Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Girişi  Konu Anlatımı - 8. Sınıf Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar Konu Anlatımı - 8. Sınıf Eğitim ve Kültür Alanında Yapılan İnkılaplar Konu Anlatımı - 8. Sınıf Siyasal Alanda Yapılan İnkılaplar Konu Anlatımı - 8. Sınıf Atatürk İlkeleri Konu Anlatımı - 8. Sınıf Batı Cephesi Konu Anlatımı - 8. Sınıf Lozan Barış Antlaşması Konu Anlatımı - 8. Sınıf Mudanya Ateşkes Antlaşması Konu Anlatımı - 8. Sınıf Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı Konu Anlatımı - 8. Sınıf Sakarya Meydan Muharebesi Konu Anlatımı - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları