Reklam
Reklam
reklam

Dicle Üniversitesi Hakkında Bilgi


Dicle Üniversitesi hakkında, üniversite hakkında bilgi, üniversite bölümleri, üniversite fakülteleri, burs imkanları, iletişim bilgileri, üniversite kampüsü, gibi içerikleri burada bulabilirsiniz. Özetle Dicle Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmış olabileceksiniz. Şimdi Dicle Üniversitesini tanıtalım ve tanıyalım;

DİCLE ÜNİVERSİTESİ

Dicle Üniversitesi Hakkında

Üniversite Türü :Devlet

İL : Diyarbakır

Kuruluş Yılı :1974

Rektör: Prof.Dr. Talip GÜL

1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde öğrenime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi, bugünkü Dicle Üniversitesinin temelini oluşturmuştur. 1969 yılında öğrencilerini Diyarbakır’a naklederek Ankara Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak faaliyetini sürdürmüş ve 1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesinin de açılması ile Diyarbakır Üniversitesi fiilen kurulmuştur. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra 1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Diyarbakır Üniversitesi’nin adı Dicle Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Bugün Dicle Üniversitesi bünyesinde ; 13 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 3 Enstitü, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.

Fakülteler
∼Dişhekimliği Fakültesi
∼Eczacılık Fakültesi
∼Edebiyat Fakültesi
∼Fen Fakültesi
∼Hukuk Fakültesi
∼İlahiyat Fakültesi
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼İletişim Fakültesi
∼Mimarlık Fakültesi
∼Mühendislik Fakültesi
∼Tıp Fakültesi
∼Veteriner Fakültesi
∼Ziraat Fakültesi
∼Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi

Enstitüler
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü
∼Fen Enstitüsü
∼Eğitim Enstitüsü
∼Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar
∼Atatürk Sağlık Yüksekokulu
∼Beden Eğitimi Yüksekokulu
∼Sivil Havacılık Yüksekokulu
∼Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları
∼Atatürk Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu
∼Bismil Meslek Yüksekokulu
∼Çermik Meslek Yüksekokulu
∼Çüngüş Meslek Yüksekokulu
∼Ergani Meslek Yüksekokulu
∼Silvan Meslek Yüksekokulu
∼Adalet Meslek Yüksekokulu
∼Diyarbakır Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
∼Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu
∼Diyarbakır Tarım Meslek Yüksek Okulu

Dicle Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri

Dicle Üniversitesi bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Dicle Üniversitesi 2 Yıllık Bölümleri ve Meslek Yüksekokulları

Dicle Üniversitesi 2 yıllık önlisans bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Dicle Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Dicle Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri  ile 2 Yıllık Bölümlerin taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dicle Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayınız

Dicle Üniversitesi Burs İmkanları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursu alabilirsiniz.

Dicle Üniversitesi Yurt İmkanları

Üniversitede öğretim gören öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı Devlet Yurtlarında düşük bir ücretle barınmaktadır. Ayrıca özel yurtlarda da kalabilmektedirler. Dicle Üniversitesi öğrencileri barınma konusunda hiçbir zorlukla karşılaşmamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen bütün yurtlarda kapasitelerinin altında öğrenci barınmaktadır. Çermik, Bismil ve Şırnak’ta öğretime açılan Meslek Yüksek Okullarında öğretim gören öğrenciler üniversiteye ait birimlerde kalmaktalar.
Dicle Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Dicle Üniversitesi’nin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler.

Dicle Üniversitesi Kampüste Yaşam

Kampüsüte her türlü spor, sosyal ve kültürel etkimlikler için sosyal donatılar yer almaktadır. Açık ve Kapalı yüzme havuzları, tenis kortları, açık ve kapalı spor salonları, stadyum, halı saha, vb bulunmaktadır.

Dicle Üniversitesi Konumu

Dicle Üniversitesi Adresi;  Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, 21280-Diyarbakır.

∼Merkeze 5 km (Araçla yaklaşık 11 dk)
∼Diyarbakır Havaalanına:  km (Araçla 12 dk)
∼Diyarbakır Otogarına yaklaşık 16 km (Araçla 20 dk)

 Dicle Üniversitesi İletişim

İletişim Bilgileri
Telefon: +90 412 241 10 00
Fax:+90 412 248 82 16
Web: http://www.dicle.edu.tr/
E-posta: gensek@dicle.edu.tr
Adres:Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, 21280-Diyarbakır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıl Dışı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Akıbet Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sibop mu yoksa Sibob mu? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Saklambaç mı yoksa Saklanbaç mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Süre-gelen Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Serbest mi yoksa Serbes mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sarı-çıyan  Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağmal-inek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sapsız-balta Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sırtı-pek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ses-bilgisi Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ahlaksız Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahir Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Aheste Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sağ-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağ-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Müzecilik Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Klasik Arkeoloji 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Hayvansal Üretim ve Teknolojileri 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - BESYO Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İslam ve Din Bilimleri Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - İnsan Kaynakları Yönetimi 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Turizm ve Otel İşletmeciliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Sınıf Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Tekstil Tasarımı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Gayrimenkul ve Varlık Değerleme 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam