Deri Değişimi Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Deri Değişimi Nedir? Deri Değişimi Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Deri Değişimi nedir, Deri Değişimi nasıl yazılır tdk, Deri Değişimi anlamı tdk, Deri Değişimi Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Deri Değişimi – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Deri Değişimi  kelimesinin anlamı:

Deri Değişimi Biyoloji Terimi Olarak Deri Değişimi:
Kertenkele ve yılanlarda pullu deri, büyümeyi engellediğinden zaman zaman yenilenir, buna deri (gömlek) değişimi denir.

Türk Dil Kurumu’na göre Deri Değişimi  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
deri değişimi
İngilizce: moulting, Fransızca: mue, Almanca: Hâutung
Birçok eklembacaklı hayvanlarda, sert oları kutikulanın, büyümeye engel olması sebebiyle, belirli zamanlarda atılması olayı. Yeni kutikula döşenene kadar hayvan bir parça büyür. Benzer olarak, omurgalı hayvanlardan kertenkele ve yılanlarda da epidermisin keratinli dış kısmı (pullar) yılda bir defa atılır.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
deri değişimi
Fransızca: mue
(biyoloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
deri değişimi
İngilizce: moulting, Fransızca: mue, Almanca: Mauser, Häutung, Diğer: Yun. derma: deri
Birçok eklem bacaklılarda sert olan kutikulanın büyümeye engel olması sebebiyle, belirli zamanlarda kutikulanın atılması olayı. Yeni kutikula döşenene kadar hayvan bir parça büyür. Benzer olarak omurgalı hayvanlardan kertenkele ve yılanlarda da epidermisin keratinli dış kısmı (pullar) yılda bir defa atılır.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
deri değişimi
İngilizce: ecdysis
Belirli eklem bacaklılarda, kabuklularda, kertenkele, nematod ve yılanlarda yeni bir evreye geçiş döneminde ekdisteroitlerin kullanılarak dış derinin veya kabuğun atılması olayı, gömlek değişimi, ekdizis.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM) - 6. Sınıf Eklem ve Eklem Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 MSÜ Sınavı Sonuçları Açıklandı ÖSYM - 6. Sınıf Kemik ve Kemik Çeşitleri Konu Anlatımı -
reklam