Matematik Soru Bankası

Dengeleme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Dengeleme Nedir? Dengeleme Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Dengeleme nedir, Dengeleme nasıl yazılır tdk, Dengeleme anlamı tdk, Dengeleme ne demek, Dengeleme ne anlama gelir, Dengeleme anlamı nedir, Dengeleme Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Dengeleme – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Dengeleme  kelimesinin anlamı:

Dengeleme Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Dengeleme:
Bireyin kendi karşılaştığı bir durumda, kendisinde önceden var olan bilgi ve deneyimleri arasında denge kurmak için yaptığı zihinsel işlemler.

Türk Dil Kurumu’na göre Dengeleme  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Güreş Terimleri Sözlüğü – 1974
dengeleme
Türkçe: terazileme
Kündeyi doldurduktan ve ayaklarını yerden kestikten sonra karşı güreşçiyi tam aşırılacak duruma getirme.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
dengeleme
Türkçe: tevzin, İngilizce: counterbalancing
Bir deneylemede uygulamadan doğan durumsal etkilerin, bir değişmez yanılgı kaynağı olmasını engellemek için için belli bir yönde işleyen etkilerin denetlenmesi, bk. durumsal etkenler.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü – 1980
dengeleme
bk. dengeleştirme.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
dengeleme
İngilizce: equilibration
Spermayı dondurma ve çözdürme sırasında spermatozoonları korumak için sulandırılmış spermaya gliserol eklendikten sonra belli bir süre bekletilerek hücre zarının her iki tarafında gliserolün dengeye ulaşmasının sağlanması, iki şey arasında denge sağlama, ekulibrasyon.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam