Dengeleme Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Dengeleme Nedir? Dengeleme Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Dengeleme nedir, Dengeleme nasıl yazılır tdk, Dengeleme anlamı tdk, Dengeleme ne demek, Dengeleme ne anlama gelir, Dengeleme anlamı nedir, Dengeleme Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Dengeleme – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Dengeleme  kelimesinin anlamı:

Dengeleme Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Dengeleme:
Bireyin kendi karşılaştığı bir durumda, kendisinde önceden var olan bilgi ve deneyimleri arasında denge kurmak için yaptığı zihinsel işlemler.

Türk Dil Kurumu’na göre Dengeleme  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Güreş Terimleri Sözlüğü – 1974
dengeleme
Türkçe: terazileme
Kündeyi doldurduktan ve ayaklarını yerden kestikten sonra karşı güreşçiyi tam aşırılacak duruma getirme.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
dengeleme
Türkçe: tevzin, İngilizce: counterbalancing
Bir deneylemede uygulamadan doğan durumsal etkilerin, bir değişmez yanılgı kaynağı olmasını engellemek için için belli bir yönde işleyen etkilerin denetlenmesi, bk. durumsal etkenler.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü – 1980
dengeleme
bk. dengeleştirme.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
dengeleme
İngilizce: equilibration
Spermayı dondurma ve çözdürme sırasında spermatozoonları korumak için sulandırılmış spermaya gliserol eklendikten sonra belli bir süre bekletilerek hücre zarının her iki tarafında gliserolün dengeye ulaşmasının sağlanması, iki şey arasında denge sağlama, ekulibrasyon.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı -