Matematik Soru Bankası

Denetim Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Denetim Nedir? Denetim Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Denetim nedir, Denetim nasıl yazılır tdk, Denetim anlamı tdk, Denetim ne demek, Denetim ne anlama gelir, Denetim anlamı nedir, Denetim Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Denetim – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Denetim  kelimesinin anlamı:

Denetim Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Denetim:
Eğitim ve öğretim çalışmalarının yürürlükteki yasa, tüzük, yönetmelik ve genelgelere göre yapılıp yapılmadığının incelenmesi, yoklanması ve soruşturulması işi.

Denetim Trafik ve İlk Yardım Terimi Olarak Denetim:
Bir olay ya da işlemin, yürürlükteki yasa, tüzük, yönetmelik ve genelgelere göre yapılıp yapılmadığının incelenmesi, yoklanması ve soruşturulması işi.

Türk Dil Kurumu’na göre Denetim  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü – 1981
denetim
Türkçe: kontral, İngilizce: [İng.monitoring, Fransızca: contrôle, Almanca: Kontroll, Betriebsaufsicht, Überwachung
TV. Denetlik yardımıyla görüntünün ya da sesin niteliğini izleme işi.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
denetim
Türkçe: teftiş, İngilizce: inspection, Fransızca: inspection
Eğitim ve öğretim çalışmalarının yürürlükteki yasa, tüzük, yönetmelik ve genelgelere göre yapılıp yapılmadığının incelenmesi, yoklanması ve soruşturulması işi.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
denetim
Türkçe: kontrol, İngilizce: control
Veri derleme sürecinde güvenirlik ve geçerlik gerekçeleriyle araçların ölçünlenmesi ve değişkenlerin egemenlik altına alınmasına ilişkin gözlem ya da ölçüm önlemlerinin tümü.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü – 1980
denetim
Türkçe: kontrol, İngilizce: control, Fransızca: contrôle
genel uygulayım: Bir uygulayımsal olay ya da işlemin, istenilen biçimde gerçekleşmesini sağlayan değişkenleri düzenleme işlemi.

Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü – 1978
denetim
Türkçe: kontrol, İngilizce: control, Fransızca: contrôler, commander, agir sur, Almanca: Kontrolle, Nachprüfung, Steuerung, Diğer: Jap. seigyo
Değişkenlerin belli değerler arasında kalmasını sağlama işlemi.

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terimleri Sözlüğü – 1972
denetim
Türkçe: murakabe, kontrol, İngilizce: audit, Fransızca: audition, vérification, contrôle
1. Tecimsel kuruluşlara ilişkin sayışımların düzeninde olup olmadığı, yasaları, tüzük ve yönetmeliklerine uygun bir yönde doğru olarak yürütülüp yürütülmediği izlenilmek üzere yapılan inceleme ve denetlemeler. 2. İşlemlerin tümünün sonuna kadar yazılımı ve tekrar gözden geçirilmesi, plan ve amaçlar çerçevesinde bu işlemlerin çözümlenmesi, önceden planlanmış amaçlara ulaşılmak için bu işlemlerin plana göre yönetilmesi ve gerektiğinde gerekli değişikliklerin yapılması.

İktisat Terimleri Sözlüğü – 2004
denetim
İngilizce: auditing, control
Kamu ya da özel bir kuruluşa ilişkin bilgilerin önceden belirlenmiş ölçütlere uygunluğunun saptanması ve rapor edilmesi amacı ile bir uzman birimi tarafından kanıt toplama ve değerlendirme süreci. krş. iç denetim, dış denetim

Metalbilim İşlem Terimleri Sözlüğü – 1972
denetim
Türkçe: kontrol, İngilizce: control, Fransızca: contrôle, Almanca: Kontrolle
Bir olay ya da işlemin, istenilen biçimde gerçekleşmesini sağlamak için değişkenleri düzenleme işi.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
control
denetim

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
audit
denetim

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
denetim
İngilizce: supervision, supervising
Yapılan hizmetlerin verimli, etkili ve başarılı olmasını sağlamak için uygulanan değerlendirici, yol gösterici ve kolaylaştırıcı işlemlerin bütünü.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - 2023 YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam