Değer Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Değer Nedir? Değer Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Değer nedir, Değer nasıl yazılır tdk, Değer Anlamı tdk, Değer ne demek, Değer ne anlama gelir, Değer anlamı nedir, Değer Hakkında Kısaca Bilgi, Terimleri Sözlüğü,

Sizlere bu yazımızda –Değer – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Değer  kelimesinin anlamı:

Değer Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Değer:
1. Bir varlığın ruhsal, toplumsal, ahlaksal ya da güzellik yönünden taşıdığı düşünülen yüksek ya da yararlı nitelik.

2. Bir değişkenin ya da bilinmeyenin sayı ile anlatımı.

Değer Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Değer:
1. İnsanların bir mala ya da hizmete yükledikleri öneme değer denir.

2. İnsanın insanla ve doğa ile olan ilişkisinden doğan birtakım belirlemeler bütünü. Ahlaki bakımdan bir niteliğe, bir davranış tarzına verilen önem.

3. Kişinin, isteyen, ihtiyaç duyan bir varlık olarak nesne ile bağlantısında beliren şey. İnsanların ihtiyaç ve istemeleri farklı olduğundan sayısız değer türleri vardır.

4. Nesne ve olaylar hakkında yaptığımız olumlu ve olumsuz değerlendirmelerdir. Duygu, istek ve ihtiyaçlara bağlıdır.

Değer Reklamcılık Terimi Olarak Değer:
Bilinen yararların fiyata oranı.

Değer Sanat Terimi Olarak Değer:
Bir nesnenin maddi ya da parasal karşılığı, değişim ortamı ya da benzeri bir standarda göre tahmin edilebilen miktar; ayrıca, nesnenin gerçek ya da olması gereken kıymetine, yararına ya da önemine göre göreceli statüsü.

Değer Ziraat (Tarım) Terimi Olarak Değer:
Malda toplanan insan emeği, kıymet.

Değer Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Değer:
Bir ulusun sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel değerlerini kapsayan maddi ve manevi öğelerin bütünü.

Değer Filateli (Pulculuk) Terimi Olarak Değer:
Postada kullanılan değerli kağıtların üzerlerinde rakam ve bazılarında ayrıca yazı ile gösterilen ve bunların postadaki satış fiyatını belirten para tutarı veya bir serideki pullardan herhangi bir serideki pullardan herhangi biri.

Türk Dil Kurumu’na göre Değer  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Halkbilim Terimleri Sözlüğü – 1978
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, Fransızca: valeur, Almanca: Wert
Halkın, kendi yarattığı ya da benimsediği kültür ürün ve olaylarından her birine biçtiği değer. bk. törensel değer, toplumsal değer, açık değer, kapalı değer. krş. değer değişimi.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, Fransızca: valeur
1. Bir varlığın ruhsal, toplumsal, ahlaksal ya da güzellik yönünden taşıdığı düşünülen yüksek ya da yararlı nitelik. 2. Bir değişkenin ya da bilinmeyenin sayı ile anlatımı.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
değer
Yazın yapıtlarında beğeni, ekin, töre, kuruluş, dil, biçim, öz gibi yönlerin her biri ya da tümü için gerekli nitelik yargısı.

Matematik Terimleri Sözlüğü – 1983
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, Fransızca: valeur, Almanca: Wert, Latin: Valere
Bir simgenin karşılık geldiği nicelik ya da tutar.

Mantık Terimleri Sözlüğü – 1976
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, Fransızca: valeur, Almanca: Wert
Bir değişkenin belli bir yorumdaki değer alanının herhangi bir öğesi.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü – 1968
değer
İngilizce: value, Fransızca: valeur, Almanca: Tonwert, Lichtwert
(Resim) Bir renk tonunun açıklık ve koyuluk derecesi.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value
Nesne ya da özelliklerin bir ölçme aracı ya da değerlendirme ölçütüne göre aldığı yer, taşıdığı nicelik.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, worth, Fransızca: valeur, Almanca: Wert, Latin: valor
1. Kişinin, isteyen, gereksinme duyan, erek koyan bir varlık olarak, nesne ile bağlantısında beliren şey. /_/ İnsanların gereksinme, duyma biçimi ve istemelerinin türlü türlü oluşu, değerlemeleri de çoğalttığından sayısız değer türleriyle karşılaşılır. Ayrıca, birine yüksek bir değer olarak görünen bir şey, bir başkasına değeri az ya da değersiz görünebilir. 2. Her türlü deneysel yaşantının dışında, insanın isteme, duyma ve eğilimlerinden bağımsız olan, kendi başına var olan “kendinde değer”i kabul eden felsefe görüşüne göre, aralarında bir aşama düzeni olan bu değerler bir “değerler alanı” kurarlar. Max Scheler ve Nicolai Hartmann bu görüşü savunurlar. //Değerler, biçimsel olarak: olumlu ve olumsuz, göreli ve salt, öznel ve nesnel değerler olarak ayrılırlar; içerik bakımından: nesne değerleri (hoş, yararlı, kullanışlı), mantıksal değerler (doğru), ahlaksal değerler (iyi), sanat değerleri (güzel) olarak ayrılırlar.

Fizik Terimleri Sözlüğü – 1983
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, Fransızca: valeur, Almanca: Wert
Bir büyüklüğün ya da bir özelliğin bir birim cinsinden nicel tutan.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
değer
Türkçe: kıymet, Fransızca: valeur
(matematik)

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terimleri Sözlüğü – 1972
değer
Türkçe: kıymet, İngilizce: value, Fransızca: valeur
1. Mallar arasında gerçekleşen değişim oranı. 2. Bir malın karşılık değeri. 3. Bir nesnenin para ile dile getirilen değişim değeri. 4. Ekonomik değer. 5- Bilirkişilerce bir mala biçilen değer.

İktisat Terimleri Sözlüğü – 2004
değer
İngilizce: value
1. Neoklasik iktisada göre tüketicinin son biriminin faydasını dikkate alarak bir mala verdiği göreli önem. 2. Marksist emek değer kuramına göre bir malın içerdiği emek zamanı. 3. Neoklasik ve emek değer kuramlarına göre iki mal arasında olması gereken değişim oranı. krş. değişim değeri 4. Dışalım eşyasının Dünya Ticaret Örgütünün ilgili yönetmelik hükümleri uyarınca tespit edilen bedeli.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
value
değer

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
değer
İngilizce: value
1. Bir nesne ya da bireyde var olan yüksek ve olumlu nitelikler. 2. Bir sosyal grup veya toplumun kendi varlık, birlik, işleyiş ve devamını sağlamak ve sürdürmek için üyelerinin çoğunluğu tarafından doğru ve gerekli olduğu kabul edilen ortak düşünce, amaç, temel ahlaki ilke ya da inançlar. 3. Kurumlarda karar alırken pusula işlevi gören ve kurum kültürünü oluşturan ilkeler. 4. Çalışanların yaptıkları işleri nitelendirmeye, değerlendirmeye ve yargılamaya yarayan ölçütlerin kaynağı.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 4 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları