Cümle Yorumu Konu Anlatımı

Cümle Yorumu Konu Anlatımı,Cümle Yorumu Nedir, Cümle Yorumu tyt, Cümle Yorumu örnek sorular, Cümle Yorumu ayt, Cümle Yorumu ile ilgili örnek, Sizlere bu yazımızda Cümle Yorumu hakkında bilgi vereceğiz.

Cümle Yorumu

Değerlendirilen cümlelerle ilgili anlam çıkarımı yapma işi cümle yorumudur. Cümle yorumu ile ilgili sorularda istenen:

  1. Verilen cümleden ulaşılacak yargı,
  2. Verilen cümleyle anlamca en yakın yargı,
  3. Verilen cümleden ulaşılamayacak yargı
  4. Verilen cümleyle anlamca uyuşmayan (çelişen) yargıdır.

Bu soruların çözümünde;

  1. Örnek cümlenin tam olarak hangi mesajı ilettiği belirlenmeli.
  2. Örnek cümledeki anahtar sözcükler tespit edilmeli,
  3. Söz konusu anahtar ifadeler cevap seçenekleriyle kıyaslanmalıdır.

Cümle Yorumuna Örnek Sorular

Örnek 1:
(I) Büyük bir merakla konağın odalarından biri­ne girdim. (II) Odada bulunduğumu bildirmek için öksürdüm. (III) Cevap alamayınca yavaşça babama seslendim; ama babamdan hiçbir ses gelmedi. (IV) Odanın raflarındaki sürüyle kitap susuyordu adeta. (V) Bir pencere kanadı rüzgâ­rın çok öfkeli olduğunu fısıldıyordu kulağıma. Bu parçada, numaralanmış yerlerden hangi­sinde “dolaylı anlatım’a başvurulmuştur?

A) I.           B) II.          C)lll.         D) IV.        E) V.

 

YANIT: E Şıkkı

Örnek 2:
Bazı TV kanalları ile radyoların, daha kendi ad­larından başlayarak Türkçeye karşı alabildiğine saygısız ve sorumsuz tutumları yürekler acısı. (I) Son yıllarda medyada, TV kanallarında yeni tip sunucular, haber ve spor spikerleri moda ol­du. (II) Oysa sunuculuk ve spikerlikte dili düz­gün ve pürüzsüz kullanma, fiziki güzellikten ön­ce gelir, önce gelmelidir. (III) Dil bilinci ve sev­gisi onlara özellikle kazandırılmalıdır. (IV) Ek­ran sorumluluğu bunu gerektirir. (V) Sunucu adayları öncelikle dili doğru ve düzgün kullan­ma konusunda ciddi bir eğitimden geçirilmelidir; çünkü onlar her gün milyonlara sesleniyor, mil­yonlarla yüz yüze geliyor.

Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangile­rinde “öneri” söz konusu değildir?

A) l.ve II. B) I. ve IV. C) I. ve V. D) II. ve III. E) II. ve V.

 

YANIT: B Şıkkı
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı -