Cümle Yorumu Konu Anlatımı

Cümle Yorumu Konu Anlatımı,Cümle Yorumu Nedir, Cümle Yorumu tyt, Cümle Yorumu örnek sorular, Cümle Yorumu ayt, Cümle Yorumu ile ilgili örnek, Sizlere bu yazımızda Cümle Yorumu hakkında bilgi vereceğiz.

Cümle Yorumu

Değerlendirilen cümlelerle ilgili anlam çıkarımı yapma işi cümle yorumudur. Cümle yorumu ile ilgili sorularda istenen:

  1. Verilen cümleden ulaşılacak yargı,
  2. Verilen cümleyle anlamca en yakın yargı,
  3. Verilen cümleden ulaşılamayacak yargı
  4. Verilen cümleyle anlamca uyuşmayan (çelişen) yargıdır.

Bu soruların çözümünde;

  1. Örnek cümlenin tam olarak hangi mesajı ilettiği belirlenmeli.
  2. Örnek cümledeki anahtar sözcükler tespit edilmeli,
  3. Söz konusu anahtar ifadeler cevap seçenekleriyle kıyaslanmalıdır.

Cümle Yorumuna Örnek Sorular

Örnek 1:
(I) Büyük bir merakla konağın odalarından biri­ne girdim. (II) Odada bulunduğumu bildirmek için öksürdüm. (III) Cevap alamayınca yavaşça babama seslendim; ama babamdan hiçbir ses gelmedi. (IV) Odanın raflarındaki sürüyle kitap susuyordu adeta. (V) Bir pencere kanadı rüzgâ­rın çok öfkeli olduğunu fısıldıyordu kulağıma. Bu parçada, numaralanmış yerlerden hangi­sinde “dolaylı anlatım’a başvurulmuştur?

A) I.           B) II.          C)lll.         D) IV.        E) V.

 

YANIT: E Şıkkı

Örnek 2:
Bazı TV kanalları ile radyoların, daha kendi ad­larından başlayarak Türkçeye karşı alabildiğine saygısız ve sorumsuz tutumları yürekler acısı. (I) Son yıllarda medyada, TV kanallarında yeni tip sunucular, haber ve spor spikerleri moda ol­du. (II) Oysa sunuculuk ve spikerlikte dili düz­gün ve pürüzsüz kullanma, fiziki güzellikten ön­ce gelir, önce gelmelidir. (III) Dil bilinci ve sev­gisi onlara özellikle kazandırılmalıdır. (IV) Ek­ran sorumluluğu bunu gerektirir. (V) Sunucu adayları öncelikle dili doğru ve düzgün kullan­ma konusunda ciddi bir eğitimden geçirilmelidir; çünkü onlar her gün milyonlara sesleniyor, mil­yonlarla yüz yüze geliyor.

Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangile­rinde “öneri” söz konusu değildir?

A) l.ve II. B) I. ve IV. C) I. ve V. D) II. ve III. E) II. ve V.

 

YANIT: B Şıkkı
📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -
reklam