Cumhuriyet Dönemi’nde Röportaj Konu Anlatımı

Merhaba arkadaşlar size bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak  bilgi sahibi olabilirsiniz. Cumhuriyet Dönemi’nde Röportaj Nedir? sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor

Cumhuriyet Dönemi’nde Röportaj

Röportaj; başlangıçta mülâkat sözcüğünün anlamı içinde, herhangi bir alanda tanınmış bir kişiye  sorular sorma, yanıtlar alma şeklinde anlaşılmıştır.

Türk Edebiyatında modern anlamda röportaj türünün ilk örneklerini Diyorlar ki ve Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal’le Mülâkat adlı eserleriyle Ruşen Eşref Ünaydın’ın verdiği ifade edilir. Diyorlar ki adlı eser edebiyat ve gazetecilik alanlarında tanınmış on sekiz kişiyle yapılan görüşmelerin bir yazı dizisi haline getirilmiş halidir. Servet-i Fünun, Türk Yurdu ve Vakit gibi yayın organlarında yayımlanan eser 1918 yılında toplu halde “Diyorlar ki” adını taşıyan bir kitapta birleşmiştir.Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal’le Mülâkat adını taşıyan Ruşen Eşref’in ikinci eseri Mustafa Kemal ile yapılan görüşmeyi içermektedir. 1939 yılında kitap halinde yayımlanmıştır.

Hikmet Feridun Es’in “Bugün de Diyorlar ki” , Mustafa Baydar’ın Edebiyatçılarımız “Ne Diyorlar”, Gavsi Ozansoy’un, “40 Yıl Sonra Diyorlar ki”, Mehmet Seyda’nın Edebiyat Dostları , Yaşar Nabi Nayır’ın “Edebiyatçılarımız Konuşuyor”, Hikmet Çetinkaya’nın “Yılların Tanığı Üç Yazar” adlı eserleri bu türün örnekleri arasında sayılabilir..

​F.Rıfkı Atay’ın Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya , Moskova-Rom, Yılmaz Çetiner’in Bilinmeyen Arnavutluk ve El Fateh , Abdi İpekçi’nin Dünyanın Dört Bucağından , Fikret Otyam’ın Ne Biçim Amerika, Ne Biçim Rusya adlı eserleri gezi yazısını andıran röportaj türüne örnek olarak verilebilir.

Sait Faik Abasıyanık’ın adliye muhabiri olarak çalıştığı yıllarda gerçekleştirdiği röportajlar Mahkeme Kapısı adı ile yayımlanır.​1960 askeri darbesinden sonra toplumsal sorunları dile getirilmeye başlanmıştır.

​Dursun Akçam’ın “Analarımız” adlı röportajı bu alanda Milliyet gazetesi yarışma ödülü lazanır.. Anadolu kadınının yaşadığı çağ dışı koşulları sergileyen bu röportaj ile Akçam, ülkemizdeki kadın sömürüsü sorununa dikkat çeker.

​11. Sınıf Mülakat/Röportaj Konu Anlatımı Tıklayınız

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konuları için Tıklayınız

11. Sınıfta Yer Alan Diğer Ders ve Konuları için Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 13 + 4 kaçtır?


KPSS Ortaöğretim Atatürk İlkeleri Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk İnkılapları Konu Anlatımı - 2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Su Ürünleri) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Orman) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Kimya) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (İnşaat) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Harita) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Gıda) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bitki Koruma) Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Bilgisayar) Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları