Coğrafi Bilgi Sistemleri DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir

Coğrafi Bilgi Sistemleri DGS geçiş bölümleri nelerdir.  Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü ile sınavsız geçiş yapılacak bölümler nelerdir. DGS ile Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunları hangi bölümlere geçebilir, 2 yıllıktan 4 yıllığa nasıl geçiş yapılabilir, Coğrafi Bilgi Sistemleri DGS bölümleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık. 2019,2020,2021,2022,2023

 • DGS NEDİR?

Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.

Dgs’ye Girerek Coğrafi Bilgi Sistemleri Mezunları Hangi Bölümleri Tercih Edebilir, Coğrafi Bilgi Sistemleri Dgs Bölümleri

DGS aracılığıyla adaylar 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık bölümlere geçiş hakkı kazanmaya çalışırlar ve 2 yıllık bir önlisans bölümü olan Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümünden mezun olan adaylarda bunu yapmak istediklerinde girebilecekleri belli bölümler vardır.

Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabileceği, Coğrafi Bilgi Sistemleri DGS bölümleri şunlardır:

ÖNLİSANS MEZUNİYET ALANI Tercih Yapılabilecek Lisans Programları
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
Çevre Mühendisliği
Geomatik Mühendisliği
Harita Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Şehir ve Bölge Planlama

Bunlara ek olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) İle Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, İktisat Fakültesi İle İşletme Fakültesi’nin Açıköğretim Lisans Programlarını; Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin Açıköğretim Lisans Programlarını; İstanbul Üniversitesi Açık Ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin Açıköğretim Lisans Programlarını Tercih Edebilecek Ön Lisans Programları (Programların 5. Yarıyılına Fark Dersleri Almadan Kayıt Yapılabilecektir) na DGS ile geçiş hakkı bulunmaktadır. Geçiş hakkı bulunan bölümler ise şöyle;

 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • İktisat
 • Kamu Yönetimi
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümünden mezun olan adaylar bu bölümleri tercih edebilirler fakat bu tercihleri yapabilmek ve yerleşebilmek için de bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Mezunları Geçiş Hakları Olan Bölümleri Nasıl Tercih Edebilir

Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümünden mezun olarak bahsedilen bölümleri tercih etmek için eğer herhangi bir özel şart veya koşul yoksa adayların sadece tercih etmeyi düşündükleri bölümün tercih edilmesini sağlayan DGS puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunu olarak girilebilecek bölümlerin DGS ile tercih edilebildiği puan türleri aşağıdadır.

 • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Bilgisayar-Enformatik –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Geomatik Mühendisliği –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Harita Mühendisliği –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Jeoloji Mühendisliği –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Şehir ve Bölge Planlama –> Sayısal yani SAY puan türü
Açıköğretim Bölümleri
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • İktisat –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Kamu Yönetimi –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Maliye –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Uluslararası İlişkiler –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • İşletme –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Konaklama İşletmeciliği –> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık –> Sözel yani SÖZ puan türü
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım –> Sözel yani SÖZ puan türü

Bunlar dışında Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümüne veya diğer bölümlere yerleştirmelerde özel koşul ve şart var ise bu özel koşul ve şartların neler olduğuna BURADAN bakabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunları hakkında yazdıklarımız ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) hazırladığı ve yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte sorumlu olan kurum ÖSYM olduğu için yine bu kurumun yayımladığı kılavuzları ve duyuruları takip ederek incelemeyi ihmal etmeyiniz.

** Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü ve diğer önlisans programları mezunlarının geçiş yapabildiği bölümlere ait kılavuzun tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS ye KAÇ GÜN KALDI? GERİ SAYIM SAYACI

DGS PUANI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevapları için TIKLAYINIZ

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Tuğbi dedi ki:

  Merhaba, ösym klavuzunu incelediğimde Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü Çevre Mühendisliği bölümüne geçiş yapamıyor. Üstte geçiş yapılabilecek bölümler içinde yer alıyor. Lütfen güncelleyiniz bilgiyi. Umut edip bu bölümü yazanlar yanılmasın.

  1. kevserkuzey dedi ki:

   https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2022/DGS/Tablo-2_13052022.pdf kılavuzu tekrar inceleyiniz bakınız arattığınızda geçiş yapılabildiği çıkıyor.

   1. Tuğbi dedi ki:

    Merhaba, kusura bakmayın 2017 yılı kılavuzuna bakmışım, orda yer almıyor. Doğru 2022 yılı kılavuzunda var. Teşekkür ederim.

   2. Zeliha dedi ki:

    Açıköğretimden coğrafi bilgi sistemleri okuyan örgün olarak harita mühendisliğine tamamlayabilir mi üzerini

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 2 + 2 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları