Çizgili Kas Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Çizgili Kas Nedir? Çizgili Kas Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Çizgili Kas nedir, Çizgili Kas nasıl yazılır tdk, Çizgili Kas anlamı tdk, Çizgili Kas Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Çizgili Kas – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Çizgili Kas  kelimesinin anlamı:

Çizgili Kas Biyoloji Terimi Olarak Çizgili Kas:
Silindir şeklinde uzun hücrelerden oluşur. Çok çekirdeklidir ve hücre zarının altında yer alır. İstemli kaslardır. Hareketi hızlı, kısa sürelidir ve çabuk yorulur. Enine bantlar bulunur.

Türk Dil Kurumu’na göre Çizgili Kas  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
çizgili kas
Türkçe: lifi muhattat, İngilizce: straited muscle, Fransızca: musculaire striée, Almanca: quergestreifte Muskel
Kas telleri üzerinde enine çizgiler gösteren ve çalışması istemli olan bir kas dokusu tipidir. bk. düz kas.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
çizgili kas
Türkçe: adale-i muhattata, Fransızca: strié (musclé-)
(biyoloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
çizgili kas
Türkçe: lîf-i muhattat, İngilizce: striated muscle, Fransızca: muscle strié, Almanca: quergestreifter Muskel
Kas telleri üzerinde enine çizgiler gösteren ve çalışması isteme bağlı kas dokusu tipi. İskelet kası.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
çizgili kas
İngilizce: striated muscle
Vücut kaslarının önemli bir bölümünü oluşturan, uzun silindirik kas tellerinden yapılan, iyi gelişmiş çapraz çizgiler içeren ve istemli çalışan, kas lifleri arasında anatomik ve işlevsel bir bağlantı olmayan ve yalnız sinir yoluyla etkin olan kas dokusu tipi, iskelet kası.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
çizgili kas
İngilizce: striated muscle
Vücut kaslarının önemli bir bölümünü oluşturan, uzun silindirik kas tellerinden yapılan, iyi gelişmiş çapraz çizgiler içeren ve istemli çalışan, kas lifleri arasında anatomik ve işlevsel bir bağlantı olmayan ve yalnız sinir yoluyla etkin olan kas dokusu tipi, iskelet kası.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?


2024 ALES/1 başvuru kılavuzu yayımlandı - Terazi nedir? Terazi hakkında bilgi - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi Dış Politikalar Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi İç Politikalar Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk Dönemi İç ve Dış Politikalar Konu Anlatımı - Bakan Tekin net konuştu! “Taviz vermeyeceğiz” - 2024 YKS: Soru hazırlayan ekibe öğretmenler de katıldı - 2024 YKS başvuruları için son gün - KPSS Ortaöğretim Atatürk İlkeleri Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Atatürk İnkılapları Konu Anlatımı - 2024-MSÜ: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - KPSS Ortaöğretim Düzenli Ordunun Kurulması Konu Anlatımı - KPSS Ortaöğretim Milli Mücadele Muharebeler Dönemi Konu Anlatımı - KPSS 2024/4 Lisans Veteriner Hekim Atama Taban Puanları - KPSS 2024/4 Lisans Mühendis (Ziraat) Atama Taban Puanları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları