Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü hangi üniversitelerde var, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü iş olanakları,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü taban puanları,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü olan üniversiteler,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü atamaları,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü dersleri,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü taban puanları,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü kaç yıllık,Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri maaşları

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri programında işçi­ işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, servet ve gelir politikası, uluslararası planda sosyal politika konularında eğitim yapılır .

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Programda;

– Hukuk,
– Ekonomi,
– Maliye,
– İşletmecilik ve Yönetim Bilimleri’ne ilişkin derslerle;

– Matematik,
– Sosyal Düşünceler ve Sosyal Politika Tarihi,
– Sosyal Politika,
– Çalışma Ekonomisi,
– Sendikacılık,
– Sosyal Güvenlik,
– Endüstriyel Demokrasi,
– Gelir ve Servet Dağılımı,
– Ücretler,
– Kentleşme ve Konut Politikası,
– Türkiye Ekonomisi ve Sosyal Yapısı,
– Kooperatifçilik,
– Çalışma Sosyolojisi ve Psikolojisi, istatistik gibi dersler okutulur.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri programını bitirenler “Çalışma Ekonomisti” unvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak , öneriler geliştirirler. Çalışma ekonomistleri ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının plan­lanma, düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenlenme ve yürütül­mesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletme­lerinin çalışma, işçi – işveren ilişkileri ile diğer sosyal işleri­nin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynarlar.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu alanda öğrenim görenler, DPT’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde, SGK, Bağ-Kur, T .C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik ku­rumlarında, müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri, özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler .Çalışma ekonomistlerinin önemli bir çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezun­larının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler . Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Makine Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Özel Üniversite Eğitim Ücretleri 2021 2022 -