Çağrışım Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Çağrışım Nedir? Çağrışım Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Çağrışım nedir, Çağrışım nasıl yazılır tdk, Çağrışım Anlamı tdk, Çağrışım Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Çağrışım – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Çağrışım  kelimesinin anlamı:

Çağrışım Edebiyat Terimi Olarak Çağrışım:
Sözcüklerin, düşüncelerin, hayallerin aralarında bulunan benzerlik, birlik, yakınlık ya da karşıtlık gibi bağlantılarla birbirlerini anımsatması.

Çağrışım Sanat Terimi Olarak Çağrışım:
Yeni bir algı eylemiyle; eski fakat yeni eyleme geçirilmiş bir algı arasında kurulan bağdır.

Çağrışım Fen Bilimleri Terimi Olarak Çağrışım:
Bir düşünce, görüntü vb.nin bir başkasını hatırlatması.

Çağrışım Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Çağrışım:
1. Yer, zaman, neden, etki ve sonuç bakımından aralarında birlik, benzerlik ya da karşıtlık gibi ilişkiler bulunması dolayısıyla düşüncelerin kendiliğinden birbirini ansıtması olayı.

2. Ruhsal etkinlikler ve durumlar arasında kurulan görevsel ilişkiler.

Türk Dil Kurumu’na göre Çağrışım  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü – 1981
çağrışım
İngilizce: association of frames (of pictures), Fransızca: association d’images, Almanca: Bildenvereinigung
Sinema/TV. 1. Görüntülerin içerdiği kavramların izleyicide yeni kavramlara yol açması durumu ; bu yolla izleyiciyi etkileme. 2. Bir çekimin sonundaki görüntülerin uyandırdığı çağrışımla bundan sonraki çekimin ilk görüntülerine geçiş.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
çağrışım
Türkçe: tedaî, İngilizce: association
Davranışlar, düşünüler ve kavramlar arasında, yer ve zaman birliğinin etkisiyle kurulan bağlantılar sonucu, bilinç alanına bunlardan birisi girince ötekini de bilince çekmesi olayı.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
çağrışım
Türkçe: tedai, İngilizce: association, Fransızca: association
1. Yer, zaman, neden, etki ve sonuç bakımından aralarında birlik, benzerlik ya da karşıtlık gibi ilişkiler bulunması dolayısıyle düşüncelerin kendiliğinden birbirini ansıtması olayı. 2. Ruhsal etkinlikler ve durumlar arasında kurulan görevsel ilişkiler.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
çağrışım
Türkçe: tedai, İngilizce: association
Çıkarıma yordamlarda başvurulan, açık ya da örtük anlatımlı simge ya da uyaranlar aracılığıyla örtük eğilim, tutum ya da beklentileri bilinç düzeyine çıkarmaya yarayan yol.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
çağrışım
Türkçe: tedai, İngilizce: association, Fransızca: association, Almanca: Assoziation
Ruhsal olayların istencin aracılığı olmadan, kimi kez de istencin direnişine karşın birbirlerini bilinç alanına çekmesi. // Aristoteles’ten beri dört çağrışım yasası (ilkesi) kabul edilir: benzerlik, karşıtlık, yerce birarada bulunma, zamanca birbirinin ardından gelme.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
çağrışım
İngilizce: association, Fransızca: association, Almanca: Assoziation
Bir kelimenin anlam, şekil ve ses yakınlığı yoluyla başka kelimelerle kurduğu bağlantılar: ağaç, kıraç, tokaç; gelen, gören, bilen; ağırbaşlılık, ciddiyet, ciddîlik, resmîlik, oturaklılık vb. bk. çağrışım ilişkileri.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Girişimcilik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Finans ve Bankacılık 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Felsefe Grubu Öğretmenliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Felsefe 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Enerji Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Emlak ve Emlak Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Elektronik Ticaret ve Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ekonomi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Ekonometri 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Egzersiz ve Spor Bilimleri 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Denizcilik İşletmeleri Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Çocuk Gelişimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Bilim Tarihi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam