Reklam
Reklam

Burun Boşluğunun Görevi Nedir

Bu yazımızda sizlere burun boşluğunun görevleri nelerdir, burun boşluğunun bölümleri konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Nasus-Burun Nedir?

– Solunum ve koku alma organı
– Kemik ve kıkırdaklardan yapılmış, kas ve deri ile örtülü
– Havanın ısıtılması, nemlendirilmesi, süzülmesi
– Kokunun alınması
– Sesin amplifikasyonu ve rezonansı

Burun boşluğu, solunum sistemine ait olan bir bölgedir ve solunum sistemi aşamasında başta yer alır. Hepimizin de bildiği gibi burnumuz sayesinde beş duyumuzdan biri olan koku alma işlevini görürüz. Burnumuzla koku alıyorken aynı zamanda burnumuz solunum sistemimize yardımcı olmaktadır. Yani burnumuzla koku alırken diğer taraftan da burnumuz sayesinde nefes alıp verebilmekteyiz.

Burnumuz koku alma duyumuzu oluşturur ve diğer taraftan da solunum sistemimizin işlevlerini gerçekleştirmesinde yardımcı olur ve solunum sistemimize destek olur. Burun boşluğumuz, burnumuzun önünde kıkırdak yapı olarak bulunur. Burun boşluğumuz kemiksizdir.

Burun boşluğu, solunum sistemimiz açısından oldukça önemlidir. Burun boşluğu sayesinde bulunulan ortamdan alınan temiz hava akciğerlere iletilir. Hava, burun boşluğundan geçerken soluduğumuz havada bulunan toz ve partiküller kıllar tarafından tutulur ve böylece ısınır. Kıllar sayesinde ısınan hava sıcak hava olarak akciğerlerimize iletilir.

Burun boşluğumuzun üstünde buluna dokuya ise epiteli adı verilir. Bu doku soluyarak aldığımız havanın temizlenmesinden ve kontrolünden sorumludur. Epiteli adlı doku sayesinde hastalıklar önlenmiş olur.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Şiir Bilgisi Konu Anlatımı - 7. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı - 2021 YKS (TYT-AYT) Sıkça Sorulan Sorular ÖSYM - 7. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Söz Öbekleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Parçada Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Zarflar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlelere Hakim olan Duygular Konu Anlatımı - 7. Sınıf Cümlede Anlam Konu Anlatımı - 7. Sınıf Ek Fiil Konu Anlatımı - 7. Sınıf Fiilde Yapı Konu Anlatımı - 2021 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları-En Güncel -