Burs Veren Üniversiteler

Bir çok öğrenci hayalini kurduğu üniversiteye yerleşmek için burs veren üniversiteleri araştırmaya başladı. Bizlerde değerli öğrencilerimize yardımcı olmak için bu yazıyı derledik.

Burs veren üniversitelerin başında en çok vakıf üniversiteleri gelmektedir. Tabii ki de devlet üniversiteleri de burs vermektedir.

Burs veren üniversiteler kapsamında yer alan vakıf ve devlet üniversiteleri öğrencilere farklı oranlarda ve farklı imkânlarda burslar sağlamaktadır.

Burs veren üniversitelerin, burs vermedeki en temel amacı öğrencinin başarısını desteklemektir.

Üniversitelerde Sunulan Burs Çeşitleri
Burs veren üniversiteler arasında burslar üniversitelere göre farklı oranlarda ve farklı başlıklar altında yer almaktadır. Bu burslar; ÖSYM Bursları, Tercih Bursları, Akademik Başarı Bursları, Üniversite Giriş Bursu, Kardeş Bursu, Kurum Bursu, Özel Mahrumiyet Bursu, Spor Bursu, Bilim, Sanat, Din ve Kültür Bursu, IB Bursu, TÜBİTAK Bursu, Personel Bursu, Mezuniyet Bursu, İhtiyaç Bursu, Yabancı Uyruklu Öğrenci Bursu, Engelli Öğrenci Bursu olmak üzere farklı başlıklarda ve 0,%75,%50,%25 ve %5 gibi farklı oranlarda verilmektedir.

Burs veren devlet üniversiteleri;

1) Ortadoğu Teknik Üniversitesi.
2) Boğaziçi Üniversitesi.
3) İstanbul Teknik Üniversitesi.
4) Ankara Üniversitesi.
5) Sağlık Bilimleri Üniversitesi.
6) İstanbul Üniversitesi.
7) Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi.
8) Abdullah Gül Üniversitesi.

Burs veren vakıf(özel) üniversiteleri;

Hemen hemen bütün vakıf üniversiteleri burs vermektedir.

Devlet üniversiteleri de başarıyı ödüllendirirken, toplamda aylık 7800 TL burs veren vakıf üniversiteleri bulunuyor. İşte yüksek başarıyı ödüllendiren üniversiteler ve verdikleri burs miktarları:

Burs veren devlet üniversiteleri

1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 2023 YKS’de sayısal ve eşit ağırlıktan ilk 10, ilk 100, ilk 500 ve ilk 1000’deki öğrencilere ekonomik durumlarından bağımsız olarak başarı bursu veriyor. ODTÜ’nün verdiği başarı burslarında herhangi bir ortalama tutturma gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Burslar 1 yıl hazırlık ve 4 yıl bölümde geçerli. Bursa hak kazanmak için ODTÜ’yü tercih listenizde 1. sıraya yazmanız gerekiyor.

Uluslararası değişim programlarından kabul alma ya da yurt dışında staj yapma durumunda, gidiş dönüş uçak biletini de kapsıyor.

ODTÜ başarı bursları hakkında detaylı bilgi için ODTÜ’nün web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıralama Nakit Burs Yurt Bursu Dizüstü Bilgisayar Yemek Bursu Uçak Bileti
ilk 10 4000-TL
ilk 100 2500
ilk 500 1500
ilk 1000

Koşullar: 2023 yılı YKS sonucuna göre Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel, Dil puan türlerinin herhangi birinde ilk 10 dereceye girmek ve ODTÜ’deki bir lisans programına 1. tercihinde yerleşmek.

Bu burs, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında,

– Yılda 9 ay süreyle aylık 4.000 TL nakit destek,
– 1 veya 2 kişilik yurt odalarında (konukevleri dâhil) ücretsiz konaklama,
– 1 adet dizüstü bilgisayar,
– Uluslararası değişim programlarından kabul alma ya da yurt dışında staj yapma durumunda, bir defaya mahsus olmak üzere gidiş dönüş uçak bileti,
– Yılda 9 ay süreyle ODTÜ kafeteryasında yemek bursunu kapsar.

Koşullar: 2023 yılı YKS sonucuna göre göre Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin herhangi birinden ilk 100 dereceye, Sözel ve Dil puan türlerinin herhangi birinden ilk 50 dereceye girmek ve ODTÜ’de bir lisans programına 1. tercihinde yerleşmek.

odtu basarı bursları infografik

Bu burs, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında,

– Yılda 9 ay süreyle aylık 3500 TL nakit destek,
– 2 veya 4 kişilik yurt odalarında (konukevleri hariç) ücretsiz konaklama,
– 1 adet dizüstü bilgisayar,
– Uluslararası değişim programlarından kabul alma ya da yurt dışında staj yapma durumunda, bir defaya mahsus olmak üzere gidiş dönüş uçak bileti,
– Yılda 9 ay süreyle ODTÜ kafeteryasında yemek bursunu kapsar.

ODTÜ Geliştirme Vakfı İlk 500 Başarı Bursu

Koşullar: 2023 yılı YKS sonucuna göre Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin herhangi birinden ilk 500 dereceye girmek ve ODTÜ’de bir lisans programına 1. tercihinde yerleşmek.

Bu burs, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında,

– Yılda 9 ay süreyle aylık 2000 TL nakit destek,
– Ailesi Ankara dışında yaşayanlar için 2 veya 4 kişilik yurt odalarında (konukevleri hariç) ücretsiz konaklama veya ailesi Ankara’da yaşayanlar için 500 TL nakit destek,
– Uluslararası değişim programlarından kabul alma ya da yurt dışında staj yapma durumunda, bir defaya mahsus olmak üzere gidiş dönüş uçak bileti,
– Yılda 9 ay süreyle ODTÜ kafeteryasında yemek bursunu kapsar.

ODTÜ Geliştirme Vakfı İlk 1000 Başarı Bursu

Koşullar: 2023 yılı YKS sonucuna göre Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin herhangi birinden ilk 1000 dereceye girmek ve ODTÜ’de bir lisans programına 1. tercihinde yerleşmek.

Bu burs, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında,

– Ailesi Ankara dışında yaşayanlar için 2 veya 4 kişilik yurt odalarında (konukevleri hariç) ücretsiz konaklama veya ailesi Ankara’da yaşayanlar için 500 TL nakit desteği,
– Yılda 9 ay süreyle ODTÜ kafeteryasında yemek bursunu kapsar.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde ilk 10.000’de yerleşen öğrenciler 800 TL nakit bursu, ücretsiz yurt, dizüstü bilgisayar ve ücretsiz yüzme havuzu burslarından faydalanır.

1. YKS Sonuçlarına Göre Verilen Burs Olanakları
1.1. Öğrenim Bursu:

Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler*, akademik başarı durumuna bakılmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı’nda 1 yıl** ve lisans eğitiminde 5 yıl boyunca, yerleştirildikleri burslu kontenjan türüne göre öğrenim ücretinin %100 veya %50’sinden muaf olacaktır.

(*) ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mevcut öğrencilerinin, öğrencisi olup ayrılanların, ilişiği kesilenlerin veya ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarının, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde bu öğrenciler tam ücretli statüde kayıt yaptırabilirler.

(**) Devamsızlıktan kalmayan ve yıl sonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı’ndan (İYS) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı’ndaki bursları ikinci yılda da devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerin ise, tek sınav hakları olan Eylül İYS’den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı’ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Yaz Okulu ayrıca ücretlendirilir.

1.2. Kampus Başarı Bursu:

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu programlarına 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında kabul edilecek öğrencilerden Üniversite Giriş Sınavı (YKS) yerleştirme sırasına göre EA ve SAY puan türlerinde ilk 10.000 ve DİL puan türünde ilk 1.000 içinde bulunan öğrencilere;

 • Hazırlık okulunda bir yıl, lisans programlarında her akademik yıl sonunda kümülatif (CGPA) not ortalamasının en az 3,00 olması şartıyla programda geçirdiği ilk dört yıl uygulanmak üzere yılda dokuz ay süre ile aylık 1000 TL burs,
 • Kampus yurtlarında, bir yılı Hazırlık Okulu’nda, ilk dört yılı kazanılan lisans programında olmak üzere, bir kişilik odalarda (II. Yurt Süit düzeninde oda) ücretsiz konaklama,
 • Kampus açık havuz ve spor salonunun ücretsiz kullanımını kapsayan Kampus Başarı Bursu verilir.

1.3. Yurt Bursu:

 • YKS-SAY sınav yerleştirme sıralamasında ilk 35.000 arasında yer alan ve SAY puan türünde,
 • YKS-EA sınav yerleştirme sıralamasında ilk 25.000 arasında yer alan ve EA puan türünde,
 • YKS-DİL sınav yerleştirme sıralamasında ilk 4.000 arasında yer alan ve DİL puan türünde

bir lisans programına yerleşen öğrenciler dört kişilik odalarda ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır. Yurt bursları karşılıksızdır ve akademik başarı şartı aranmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı’nda 1 yıl ve lisans eğitiminde 5 yıl süre ile geçerlidir.

Not: Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında bir hafta uzaklaştırma ve daha üstü bir ceza alanlar, YKS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını; Yurtlar Yönetmeliği kapsamında 50 ceza puanına ulaşan öğrenciler ise, YKS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını ve yurtlarda yer garantisini bir akademik yıl için kaybetmektedir.

2. Ücretler

Aşağıdaki tabloda yer alan öğrenim ücretleri, 2023-2024 Akademik Yılı’nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerli olup, ücretlere KDV dâhildir. İlgili ücretler Hazırlık Programımız dahil tüm lisans programlarımız için geçerlidir.

Ücretler yıllık olarak belirtilmiştir, Güz ve Bahar Dönemi başında olmak üzere iki taksitte ödenir. Dönemlik ödenecek tutarın çeşitli kredi kartlarına taksitlendirilmesi mümkündür. T. İşbankası, T. Ziraat Bankası ve Garanti Bankası aracılığı ile Bonus özelliği olan 9 banka (Garanti BBVA, Denizbank, Alternatifbank, Şekerbank, Fibabanka, TFKB, TEB, ICBC, ING) ile kredi kartı üzerinden taksitlendirme (4 taksit) imkanı bulunmaktadır. Bankalar bu kartlara günün koşullarına göre değişken faizler uygulayabilir.

Taksitli ödeme seçenekleriyle ilgili detaylı bilgiye Online Ödeme Sistemi sayfasından ulaşılabilir.

Öğrenim ücretine ek olarak her dönem, resmi belgeler için kayıt harcı yatırılması gerekmektedir. Kayıt harcı 2023-2024 Akademik Yılında kayıt yaptıran öğrenciler için 920 TL (KDV dahil)’dir.

Program Yıllık Öğrenim Ücreti (KDV Dahil)
Tam burslu Her dönem başında yalnızca kayıt harcı ödenir.
%50 burslu TC Uyruklu 65.887,00 ₺
KKTC Uyruklu veya İndirimli* 52.709,00 ₺
Burssuz TC Uyruklu 131.774,00 ₺
KKTC Uyruklu veya İndirimli* 105.418,00 ₺

*İndirimlerin kapsamı aşağıda yer alan “3. İndirimler” başlığında incelenebilir.

3. İndirimler

3.1. Personel, Mezun ve Kardeş İndirimi:

ODTÜ’de (Ankara, Kuzey Kıbrıs ve Erdemli) tam zamanlı olarak görev yapan (görevi devam eden ya da emekli) personel çocukları (yalnızca bir); ODTÜ mezunlarının çocukları (yalnızca bir) ve ODTÜ’de lisans eğitimine devam eden öğrencilerin kardeşleri (yalnızca bir) için İndirimli Ücret uygulanır (İndirimli Ücret, Ücretler tablosunda “KKTC Uyruklu veya İndirimli” satırında belirtilmiştir). Bir öğrenci bu kategorilerden sadece biri için indirim alabilir.

3.2. Tercih İndirimi (*)

Burssuz programlara yerleşen ve yerleştiği programı ilk 3 tercihlerinden birine yazan öğrenciler, %50 Tercih İndirimi almaya hak kazanırlar (Burssuz program ücretinde %50 indirim yapılır).

%50 Tercih İndirimi’ne hak kazanan öğrenciler diğer indirim veya bursların herhangi birinden (Akademik Başarı Bursu hariç) yararlanamaz.

Tercih indirimi İngilizce Hazırlık Programı’nda 1 yıl** ve lisans eğitiminde 5 yıl boyunca geçerlidir.

(*) ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mevcut öğrencilerinin, öğrencisi olup ayrılanların, ilişiği kesilenlerin veya ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarının, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde bu öğrenciler tam ücretli statüde kayıt yaptırabilirler.

(**) Devamsızlıktan kalmayan ve yıl sonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı’ndan (İYS) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı’ndaki bursları ikinci yılda da devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerin ise, tek sınav hakları olan Eylül İYS’den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı’ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Yaz Okulu ayrıca ücretlendirilir.

4. Eğitim – Öğretim Süresince Burs Olanakları

4.1. Akademik Başarı Bursu:

Lisans programında ilk yılını (Hazırlık Okulu hariç iki normal dönemi) tamamlamış ve kendi programlarındaki öğrenciler arasında genel not ortalaması sıralamasında ilk %3’e giren öğrencilerden;

Ağırlıklı genel not ortalaması (N-CGPA) 3,50 – 3,74 arasında olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ayda 585 TL,

Ağırlıklı genel not ortalaması (N-CPGA) 3,75 ve üzeri olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ayda 845 TL Akademik Başarı Bursu verilir.

Akademik başarı burslarının uygulanmasında Kampus Yönetim Kurulu Başkanlığı kararları esas alınır.

Akademik Başarı Bursu almaya hak kazanmak için bir öğrencinin aşağıdaki koşulların tümünü karşılaması gerekmektedir:

1- Bir programın ilk iki dönemini (birinci sınıf) tamamlamış olmalıdır.

2- Son iki yarıyılda -her iki yarıyıl için- yarıyıl not ortalaması (GPA) en az 3,00/4,00 olmalıdır.

3- Yaz okulu hariç son iki yarıyılda asgari ders yükü kadar ders almış olmalıdır.

4- Son iki yarıyılda FD, FF, NA, U veya W notu olmamalıdır.

5- Disiplin suçu bulunmamalıdır.

4.2. Öğrenci Asistanlığı:

Öğrencilerin Kütüphane, Laboratuvarlar, Bilgi İşlem, Spor Tesisleri, Yurtlar vb. birimlerde Öğrenci Asistan statüsünde hizmet karşılığı burs alabilme olanakları da bulunmaktadır. Öğrenci asistanlığı için akademik başarının yanında gereksinim de göz önüne alınmaktadır.

4.3. Gereksinim Bursları:

Maddi imkânları kısıtlı öğrencilere, belirli bir başarı düzeyinin altına düşmemeleri koşuluyla, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Burs ve Yardımlar Fonu aracılığıyla kitap, gereksinim, yolluk vb. maddi destek bursları verilmektedir.

2. İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2022 YKS’de sayısal ve eşit ağırlıktan ilk 50, ilk 100, ilk 200, ilk 500 ve ilk 1000’deki öğrencilere ekonomik durumlarından bağımsız olarak başarı bursu veriyor.

İTÜ’de burslar genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00’ın altına düşmesi durumunda kesiliyor. Burslar 1 yıl hazırlık ve 4 yıl bölümde geçerli. Bursa hak kazanmak için İTÜ’yü tercih listenizde 1. sıraya yazmanız gerekiyor. Detaylı bilgi için: http://www.yurtburs.itu.edu.tr/burs/basari-bursu

Sıralama Nakit Burs Yurt Bursu Yemek
Bursu
Dizüstü Bilgisayar Teknokent Önceliği
ilk 1-100 5000
ilk 101-500 4000
İlk 501-1000 3000

3. Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi 2022 YKS’de ilk 100’deki öğrencilere başarı durumlarına göre bazı burslar vermektedir. Burslara hak kazanmak için Boğaziçi Üniversitesi’ni 1. sıraya yazmak gerekmektedir. Boğaziçi Üniversitesi verdiği başarı burslarının devamında not ortalaması koşulu aramamaktadır. Detaylı bilgi için: https://tanitim.boun.edu.tr/basari-burslari

Sayısal Sıralama Nakit Burs Yurt Bursu Yemek Bursu Kitap Bursu
İlk 20 2500
ilk 50
ilk 100
Eşit Ağırlık Sıralaması Nakit Burs Yurt Bursu Yemek Bursu Kitap Bursu
ilk 15 2500
ilk 30
ilk 100

4. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Hukuk Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bölümlerinden birine, aşağıdaki sıralamalara göre nakit bursu veriyor. Detaylı bilgi için: https://hf.asbu.edu.tr/tr/duyuru/asbude-ilk-10000e-burs-imkani

Sıralama Nakit Burs
ilk 1000 1000
ilk 5000 750
ilk 10000 500

5. Abdullah Gül Üniversitesi (Devlet Üniversitesi)

Vakıf destekli devlet üniversitesi olan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) başarı durumuna göre 5 yıl süre ile yılda 9 ay nakit bursu veriyor. Detaylı bilgi için: http://www.agu.edu.tr/burs

Sıralama Nakit Burs
ilk 100 2000
ilk 1000 1500
ilk 5.000 1000
ilk 10.000 700
ilk 15.000 600
ilk 20.000 500

6. İstanbul Üniversitesi

Aday öğrencilerin YKS’de ilk 200’de olup İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih etmeleri durumunda aylık 300 TL nakit bursu, dizüstü bilgisayar, üniversite yemekhanelerinden ücretsiz yararlanma, eğitim süresince üniversite yurtlarında ücretsiz konaklama olanakları sağlıyor. Detaylı bilgi için: http://istanbultiptanitim.istanbul.edu.tr/index.php/barinma/

7. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde başarı durumuna göre aylık 500-1500 TL arasında değişen nakit bursu verilmektedir. Tıp fakültesinde başarı bursu almak için ilk 6000’de olmak gerekirken, mühendislik fakültesi için ilk 30.000’de olmak gerekebilmektedir.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre öğrencinin genel akademik not ortalamasının 4.00 üzerinden 2.50’nin altına düşmesisınıf kaybı ve alttan dersinin bulunması, kayıt dondurması/izinli olması ya da uzaklaştırma veya daha üst bir ceza alması durumunda burs kesilir. Kesilen burslar başarı durumu düzeltilse dahi devam etmez. Detaylı bilgi için: http://rteuvakfi.org.tr/burs/

Sıralama Fakülte/Bölüm Nakit Burs
İlk 6.000 Tıp Fakültesi 1.500 TL
İlk 10.000 Tıp Fakültesi 1.000 TL
İlk 9.000 Diş Hekimliği Fakültesi 1.500 TL
İlk 15.000 Diş Hekimliği Fakültesi 1.000 TL
İlk 30.000 Mühendislik Fakültesi 1.500 TL
İlk 60.000 Mühendislik Fakültesi 1.000 TL
İlk 8.000 Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 1.000 TL
İlk 8.000 Türkçe Öğretmenliği 1.000 TL
İlk 8.000 Türk Dili ve Edebiyatı 1.000 TL
İlk 8.000 Tarih 1.000 TL
İlk 10.000 Sağlık Yüksekokulu 1.000 TL
İlk 15.000 İngiliz Dili ve Edebiyatı 1.000 TL
İlk 25.000 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 1.000 TL
İlk 25.000 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri 1.000 TL
İlk 30.000 İlahiyat Fakültesi 1.000 TL
İlk 30.000 Ardeşen Turizm Fakültesi 1.000 TL
İlk 30.000 Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu 1.000 TL
İlk 30.000 Sınıf Öğretmenliği 1.000 TL
İlk 35.000 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1.000 TL
İlk 35.000 Matematik 1.000 TL
İlk 35.000 Biyoloji 1.000 TL
İlk 35.000 Kimya 1.000 TL
İlk 35.000 Gürcü Dili ve Edebiyatı 1.000 TL
İlk 75.000 Fen Bilgisi Öğretmenliği 1.000 TL
İlk 75.000 Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi 1.000 TL
İlk 75.000 Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 1.000 TL
İlk 75.000 Su Ürünleri Fakültesi 1.000 TL
İlk 75.000 Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi 1.000 TL
İlk 75.000 Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 1.000 TL
İlk 75.000 Sağlık Yüksekokulu 500 TL

8. İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Üniversitesini tercih eden ilk 100’deki aylık 3 bin lira, 101-500’e giren öğrencilere 2 bin lira, 501-1000’e giren öğrencilere aylık bin lira üstün başarı bursu verilmektedir. Detaylı bigi için: https://www.sbu.edu.tr/tr/duyuru/yCmJYu-neden-saglik-bilimleri-universitesi

Sıralama Nakit Burs
İlk 100 3000 TL
İlk 500 2000 TL
İlk 1000 1000 TL

Başarı bursu veren vakıf üniversiteleri

1. Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi  2022 YKS’de  sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türlerinde ilk 10.000’de olan ve tam burslu olarak bir bölüme yerleşen öğrencilere ekonomik durumlarından bağımsız olarak başarı bursu veriyor. Bilkent Üniversitesi ücretsiz yurt ve yılda 8 boyunca ayda 1200 TL nakit burs veriyor. Yurtta kalmayı tercih etmeyen öğrenciler için nakit burs miktarı 1600 TL’yi buluyor. Detaylı bilgi için: https://w3.bilkent.edu.tr/www/kapsamli-burslu-ogrenciler-icin-onemli-bilgiler/

2. Sabancı Üniversitesi:

Sabancı Üniversitesi  2022 YKS’de  ilk 1000’de olan ve tam burslu olarak bir bölüme yerleşen öğrencilere ekonomik durumlarından bağımsız olarak başarı bursu veriyor. Sabancı Üniversitesi ücretsiz yurt ve yılda 9 boyunca ayda 1000 TL nakit burs veriyor. Yurtta kalmayan öğrencilere yurt ücretinin 2/3’ü kadar ek nakit burs da veriliyor. Detaylı bilgi için: https://www.sabanciuniv.edu/tr/burslar-ve-ucretler

3. MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi YKS sonucuna göre aşağıda belirtilen koşullarda yerleşen öğrencilere yılda 9 ay nakit bursu vermektedir. Detaylı bilgi için: https://aday.mef.edu.tr/burslar-ve-ucretler/

EA ve SAY Puan Türü Sıralaması Dil Puan Türü Sıralaması Burs Miktarı
1-100 1 -20 2.200 TL
101-500 21-100 1.800 TL
501-1000 101-200 1.500 TL
1001-2000 201-500 1.10 TL
2001-5000 501-1000 750 TL

4. Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi YKS ilk yerleştirme sonucuna göre lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına ilk altı tercihleri arasında yerleştirilen ve ilgili programın puan türünde belirtilen başarı sıralamasına giren öğrencilere yurt, yemek ve nakit burslarını veriyor. Detaylı bilgi için: https://aday.ozyegin.edu.tr/tr/burslar-ve-ucretler

Sıralama Nakit Burs Yemek Bursu Yurt Bursu
ilk 100 2500
ilk 1000 1500
İlk 5000 900
İlk 10000 x

5. Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi SAY, SÖZ ve EA puan türüyle öğrenci alan programlara yerleştirilen ve yerleştirildiği programın puan türünde aşağıdaki sıralamalara giren öğrencilere yılda 9 ay süreyle ücretsiz yurt veya ücretsiz ulaşım ile aşağıdaki nakit burslarını vermektedir. Ayrıntılı bilgi için: https://yeditepe.edu.tr/tr/aday-ogrenci/burs-olanaklari

Sıralama Nakit Burs Yurt Bursu
ilk 100 1750
ilk 500 1500
ilk 1000 1250
İlk 2000 1000
İlk 5000 750

6. İstanbul Medipol Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi yerleştiği puan türünde aşağıdaki derecelere giren öğrencilere 7 ay süreyle nakit bursu vermektedir. Ayrıntılı bilgi için: https://www.medipol.edu.tr/ogrenci/aday-ogrenci/egitim-firsatlari/burs-firsatlari

Sıralama Nakit Burs Yurt Bursu Yemek Bursu
ilk 100 6000 TL
İlk 250 4500 TL
ilk 500 3000 TL
ilk 750 2000 TL
ilk 1000 1500 TL

7. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

TOBB ETÜ’nün tam burslu öğrencilerimize sağladığı tüm burs olanakları karşılıksızdır. Bu burs olanakları, öğrencinin akademik başarısından bağımsız olarak, Tıp Fakültesi öğrencileri için hazırlık sınıfı dahil 8 yıl, diğer fakülte ve bölümlerin öğrencileri için 5 yıl + 1 dönem boyunca kesilmez. Belirtilen bu sürelere hazırlık sınıfı dahildir. Detaylı bilgi için: https://www.etu.edu.tr/tr/aday-ogrenci/burslar

Sıralama SAY EA SÖZ DİL
İlk 100 3.500 3.500 3.500 3.500
101 – 500 2.850 2.850 2.850 2.225
501 – 1.000 2.550 2.550 2.225 1.300
1.001 – 2.500 2.225 2.225 1.600 650
2.501 – 5.000 1.900 1.900 1.000
5.001 – 10.000 1.600 1.600

 

8. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi yerleştiği puan türünde aşağıdaki derecelere giren öğrencilere 8 ay süreyle nakit bursu vermektedir. Detaylı bilgi için: https://aday.gidatarim.edu.tr/ucretler-ve-burslar

Başarı

Sırası

Aylık Burs Miktarı (TL)1,2 Bölüm Tercih Bursu ile Birlikte Aylık Toplam Burs Miktarı (TL)1,2,3
1-3000 3.000 3.900
3001-5000 1.500 1.950
5001-20000 1.000 1.300
20001-50000 500 650
50001-100000 300 390

9. Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Bursu, derslere kayıt ve devam koşulunu yerine getiren öğrencilere bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır. Genel not ortalamasını 4.00 üzerinden 1.80’in altına düşürenlerin bursları, ortalaması 1.80 üzerine çıkana kadar askıya alınır. Detaylı bilgi için: https://aday.khas.edu.tr/burslar

Sayısal (SAY), Sözel (SÖZ), Eşit Ağırlık (EA) puan türlerinde;

Sıralama Nakit Burs
ilk 100 3500 TL
ilk 500 2750 TL
ilk 1000 2000 TL
ilk 3000 1000 TL

10. Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi YKS yerleştirme sonucuna göre ilk 10.000’e giren öğrencilere derslere devam ettiği, disiplin cezası almadığı ve yıl kaybı bulunmadığı sürece aşağıdaki nakit bursları verilir. Detaylı bilgi için: https://www.hku.edu.tr/burs-olanaklari/

Sıralama Nakit Burs
ilk 100 5000
ilk 500 3000
ilk 1000 2000
ilk 5000 1500
İlk 10000 1000

11. Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi yerleştiği puan türünde aşağıdaki derecelere giren öğrencilere 9 ay süreyle yemek ve nakit bursu vermektedir. Detaylı bilgi için: https://www.baskent.edu.tr/belgeler/adaylar/burslar.pdf

Sıralama Nakit Burs Yemek Bursu
ilk 3000 1200
ilk 5000 750
ilk 7000 500

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ebubekir Kervanbaşı dedi ki:

  En fazla 6 bin lira burs veriliyor. 6 Bin liranın ne değeri var ki? Mevcut enflasyona göre en fazla burs veren üniversitenin 50 bin lira burs vermesi gerekiyor şuan da. Bundan 10 sene önce 5 bin lira burs veriyordu ilk 100’e Medipol Üniversitesi, şuan ilk 10’a 5 bin lira veriyor. O zaman asgari ücret 550 liraydı şimdi 8500 lira. Resmen saçmalık.

 2. isimsiz dedi ki:

  ea 9k hukuk için burs yok mu

 3. Emre P. dedi ki:

  Hocam 115bine burs var mu ?

  1. durali dedi ki:

   115 bine üniversite yok hocam

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 80 + 2 kaçtır?


Arıcılık (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Anestezi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ameliyathane Hizmetleri (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ambalaj Tasarımı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ağız ve Diş Sağlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Adalet (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Acil Durum ve Afet Yönetimi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Fizik Mühendisliği İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yazılım Geliştirme İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Zootekni İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ziraat Mühendisliği Programları İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Zaza Dili ve Edebiyatı İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları