logo
reklam

Bu yıl tıp ve hukuk için getirilen baraj kontenjanları nasıl etkileyecek?

Bu yıl tıp ve hukuk için getirilen baraj kontenjanları nasıl etkileyecek?
Bu yıl tıp ve hukuk için getirilen baraj kontenjanları nasıl etkileyecek? yazının devamı için aşağıda bulunan içeriği okuyunuz

logo

Bu sene YÖK kaliteyi artırma adına hukuk ve tıp fakültelerine puan uygulaması koydu.

Bu uygulamayla söz konusu bölümlere nitelikli öğrencilerin kayıt olacağını düşünüyorum.

Başarı puanı sıralaması geçen sene olmuş olsaydı tıp fakültelerine 392, hukuk fakültelerine 3236 kişi yerleşemeyecekti. Geçen seneye göre hukuk kontenjanların % 6,5 artarak 16,091 olması, tıp kontenjanlarının % 5,4 artarak 11,823 olması bunun yanında başarı puan sınırlamasının getirilmesi, vakıf üniversitelerini başarılı öğrencileri alabilmek adına cazip burs imkânları, öğretim kadrolarını zenginleştirme, ödemek kolaylıkları gibi uygulamalara yöneltecektir.


Öğrenci olarak olaya baktığımızda ise tıp okuyabilmek için ilk 40 binde, hukuk okumak için de ilk 150 bin başarı sırasında olmak gerekecek. İdeali tıp veya hukuk olup ta belirlenen sınırlar içinde olamayan adayların da önümüzdeki dönem nasıl hazırlık yapacakları ayrı bir sorundur. Bu durumda olan adaylar dershanelerin ve etüt merkezlerin kapatılmaları da göz önüne alarak karar vermeleri gerekecek.

Önemli yazıları ilk siz okumanız için
HEMEN ABONE OL

Önemli yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.