reklam
reklam
logo

Bu Bölümler Özel Yetenek Sınavı Kapsamından Çıkarıldı

A+
A-
Bu Bölümler Özel Yetenek Sınavı Kapsamından Çıkarıldı

Yükseköğretim Kurulu, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 programa merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verdi.

Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında bazı programlara merkezi yerleştirme yerine üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavları sonuçlarına göre öğrenci alımı yapılmaktadır.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Genel Kurulunun 10 Ekim 2019 tarihli toplantısında alınan kararla aşağıda yer alan 14 programa 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesi uygun bulunmuştur.

YÖK vazgeçti: Yine özel yetenek sınavı olacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasına karar vermişti.Buna göre 14 programa artık özel yetenek sınavıyla değil, merkezi sınavla yerleştirme yapılacaktı. Ancak öğrenci ve velilerden tepki gelince merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi. 

sinavkazandiran
sinavkazandiran

2020 YKS: BU BÖLÜMLERE ARTIK ÖZEL YETENEK İLE GİRİLMEYECEK

Bu kez alınan karar ise özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına girecek öğrencileri ilgilendiriyor. Çünkü YÖK’ün kararına göre 14 bölüm 2020 YKS’de artık özel yetenek sınavıyla öğrenci almayacak. Bu bölümlere merkezi sınav puanı yani YKS puanlarıyla öğrenci alınacak.

Eğer bu bölümleri hedefleyen öğrenciler varsa, bundan sonra YKS’nin sadece ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) değil, Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) de hazırlanmaları gerekiyor.

İşte özel yetenek sınavıyla öğrenci alan ama artık YKS puanıyla yani merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak bölümler:

İŞTE O BÖLÜMLER

1- Çizgi Film (Animasyon)
2- Grafik
3- Grafik Resimleme ve Baskı
4- Grafik Tasarım
5- Moda Giyim Tasarımı
6- Moda Tasarımı
7- Moda ve Tekstil Tasarımı
8- Rekreasyon

9- Spor Bilimleri
10- Spor Yöneticiliği
11- Tekstil
12- Tekstil Geliştirme ve Pazarlama
13- Tekstil Tasarımı
14- Tekstil ve Moda Tasarımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.