reklam
reklam
logo
logo
logo

Biyosistem Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

08.02.2016
A+
A-
Biyosistem Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Biyosistem Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Sizlere bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak arkadaşların meslek tercihinde bulunurken o meslek hakkında geniş bilgi sahibi olup doğru tercihte bulanmasıdır.

Biyosistem Mühendisliği, mühendislik bilimlerinin geniş kapsamlı olarak biyolojik sistemlere ve süreçlere uygulanmasını içeren bir mühendislik dalıdır.

Çalışma Alanları:Bu alandan mezun uzmanlar, tarımda otomasyon ve yeni gelişen teknolojiler, hassas tarım teknikleri, enerji ve makineler, bitkisel ve hayvansal üretimde mekanizasyon uygulamaları, hasat sonrası mekanizasyon uygulamaları, tarımsal yapılar, arazi ve su kaynaklarının geliştirilmesi, kırsal alanın geliştirilmesi konularında faaliyet yapacaktır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte bu mesleğin iş olanakları daha da yükseleceği için kazancın oldukça tatminkâr olacağı öngörülmektedir.


Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
-Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne sahip olması
-Araştırma, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması
-Yeniliklere, gelişmelere açık ve yaratıcı olması
-Hızlı sayısal düşünme gücüne ve zihinsel yeteneğe sahip olması
-Yeni ve güncel teknolojileri takip edebilmesi ve bundan hoşlanması
-Beyin ve el koordinasyonuna sahip olması

Biyosistem Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

Biyosistem Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var,Biyosistem Mühendisliği bölümü iş olanakları,Biyosistem Mühendisliği bölümü taban puanları,Biyosistem Mühendisliği bölümü olan üniversiteler,Biyosistem Mühendisliği bölümü atamaları,Biyosistem Mühendisliği bölümü dersleri,Biyosistem Mühendisliği bölümü taban puanları,Biyosistem Mühendisliği bölümü kaç yıllık,Biyosistem Mühendisliği maaşları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Egemen dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar ve bu bölümü tercih edecek olan sevgili üniversite adayları.Arazi tesviyesi projeleri(bir arazinin tarıma elverişli hale getirilmesi için yapılan işler projeler bütünü) ve hassas tarım(tarımda gps ve uydu teknolojilerinin kullanılması,otomatik dümenleme sistemleri tarımsal dronelar vs.) alanları da Biyosistem Mühendisliği bölümüne dahildir.Hatta termal kameralı olan tarımsal dronelar havadan uçurularak bitki sıcaklığına bağlı olarak bitki analizinde kullanılmaktadır.Ayrıca bu bölümdeki anabilim dallarının her birisi sizin için ayrı bir ekmek kapısıdır ve bu mühendislikte uzmanlaşacağınız anabilim dallarının herhangi birisine yönelme imkanınız vardır.Hem de her iki alandada çalışanlarımız mevcuttur.

 2. egemen dedi ki:

  Arkadaşlar bu bölüm geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bu bölüm açılalı 5-6 yıl oluyor ama bu bölümü bilmeyenlerin sayısı hala oldukça fazla. Daha adı tam duyulmamış bir bölüm. Zaten işin esprisi de burada. Bu bölüm az yerde olması az mezun vermesi ve bu bölümü şimdi ve önümüzdeki 1-2 yıl tercih edecek olanlar için başlı başına bir avantaj. Bu kişiler ilk mezunlardan olacaklar. Bölümün puanının düşük olmasının bilinmezlik yüzünden olduğunu düşünüyorum ve bu bölümden çıkınca gıda, makine, enerji, inşaat sektörlerinde çalışma imkanınız var. Artan dünya nüfusu, artan yiyecek, su ve enerji ihtiyacını da beraberinde getirir. Dolayısıyla ileride tarım makineleri imalatı, enerji imalatı, su kaynakları, yiyeceğin önemi giderek artacak. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde bu bölümün ayrı bir önemi var. Ayrıca bu bölümden mezun olup da arazi toplulaştırması, enerji, makine ve sulama sektörlerinde çalışanlar var. Bence önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bu bölümün önemi giderek artacak. Bitkilerin yaşaması, büyümesi için su elzemdir ve bitkilerin bir kısmı gıdaların ham maddelerini oluşturur. Bu bilgileri yaptığım araştırmalar sonucu sizlere sundum. Tercih edecek olanlar için söylüyorum, öncelikle Uludağ Üniversitesi’ni ve Namık Kemal Üniversitesi’ni yazsınlar.

  1. Taner dedi ki:

   Olur abi ben bu sene tarim makinalari bolumunden mezun olcam ve bu bolume dgs ile gecis yapcam insallah puanlar cok dusuk akilli olan bu bolumu tercih verir