reklam
reklam
reklam
logo
reklam
logo

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

01.01.2016
A+
A-
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü hangi üniversitelerde var,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü iş olanakları,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü taban puanları,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü olan üniversiteler,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü atamaları,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü dersleri,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü taban puanları,Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü kaç yıllık,Bilgi ve Belge Yönetimi maaşları

Genel Bilgiler

Puan Türü: TM-3
Eğitim Süresi: 4

PROGRAMIN AMACI

Kütüphaneye ya da arşive gelen bilgilerin, çeşitli yayın, video ve ses kasetleri, bilgisayar disketleri ile CD’lerin bilimsel yöntemlere göre sınıflandırılması, korunması ve faydalanmak  isteyenlerin hizmetine sunulması konularında eğitim veren bir bölümdür.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara olan gereksinimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

•  Sosyal bilimlere özellikle tarihe ilgi duyması
•  Okuma, inceleme, sınıflandırmaktan hoşlanması
•  Analiz yeteneğine sahip olması
•  Dikkatli ve titiz olması güçlü bir belleğe sahip ol- ması
•  Yeni, güncel bilgi ve yayınları, teknolojileri takip etmesi
•  Kapalı ve sessiz ortamlarda çalışmaktan sıkılmaması gerekir.

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Arşivcilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılda kütüphanecilik programında okutulan dersler aldırılır. Daha sonra belge ve belge bilim, kataloglama ve sınıflama, bilgisayar gibi dersler verilir. Ayrıca öğrenciler çeşitli arşivlerde uygulama yaparlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kamu ve Özel sektör kuruluşlarının bilgi merkezi ya da arşiv bölümlerinde, kütüphanelerde, gazetelerde, özel yayınevlerinde çalışılabilir. Bilgi merkezine gelen belge, kitap ve malzemenin; tarih, konu ve ilgili olduğu birim ya da kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi ve bilgilerin hizmete hazır halde tutulması gibi işler yapılır.

Günümüzde kurumların ürettikleri bilgi ve belgelerin hızla artması, bilim ve teknolojinin her alanında bilgiye duyulan gereksinimi de arttırmaktadır. Bu gereksinim bilgi kaynağına ulaşmayı da önemli hale getirmiştir. Bu nedenle bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Yabancı dil bilmek iş bulma konusunda avantaj sağlar.

GİDİLEBİLECEK ÜNİVERSİTELER VE PUANLARI

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.