Matematik Soru Bankası

Biçimcilik Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Biçimcilik Nedir? Biçimcilik Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Biçimcilik nedir, Biçimcilik nasıl yazılır tdk, Biçimcilik anlamı tdk, Biçimcilik ne demek, Biçimcilik ne anlama gelir, Biçimcilik anlamı nedir, Biçimcilik Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Biçimcilik – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Biçimcilik  kelimesinin anlamı:

Biçimcilik Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Biçimcilik:
Bilginin özü ve içeriği yerine biçimine önem veren, bilimlerde, özellikle matematikte, doğruların saymaca ilişkiler üzerine kurulduğunu, birtakım simgelerin tanımlarına dayandığını ve bu doğruların bütünüyle biçimsel olduğunu ileri süren soyutlayıcı bir düşünce yolu.

Türk Dil Kurumu’na göre Biçimcilik  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tiyatro Terimleri Sözlüğü – 1966
biçimcilik
İngilizce: formalism, Fransızca: formalisme, Almanca: Formalismus
Biçimlerin estetik ve artistik yönden ön düzeye alındığı anlayış.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
biçimcilik
Türkçe: şekliye, İngilizce: formalism, Fransızca: formalisme
Bilginin özü ve içeriği yerine biçimine önem veren, bilimlerde, özellikle matematikte, doğruların saymaca ilişkiler üzerine kurulduğunu, birtakım simgelerin tanımlarına dayandığını ve bu doğruların bütünüyle biçimsel olduğunu ileri süren soyutlayıcı bir düşünce yolu.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
biçimcilik
Fransızca: formalisme
1. Yazıda her şeyden önce biçime önem verme. 2. 1915-1930 yılları arasında, Rusya’da ortaya çıkan ve edebiyat yapıtlarını kendi başına bir dizge olarak alıp öğeleri arasındaki bağlantılara göre inceleyen, bugünkü yapısalcılık akımının gelişmesinde de etkileri bulunan, bir dilbilim ve eleştiri akımı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü – 1968
biçimcilik
Türkçe: şekilperestlik, Fransızca: formalisme, Almanca: Formalismus
(Resim, Heykel, Mimarlık) Resim, heykel ve mimarlıkta biçimi bütün sanat değerlerinin üstünde gören anlayış. Özellikle biçimi belirtme inancı.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
biçimcilik
Türkçe: formalizm, İngilizce: formalism
Bir iş ya da süreci, bir gidiş ya da uygulamayı düzenleyici biçimsel kurallara bağlama.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
biçimcilik
Türkçe: sekliye, İngilizce: formalism, Fransızca: formalisme, Almanca: Formalismus
Özü, içeriği yeterince önemsemeden salt biçim üzerinde duran, biçime ağırlık veren görüş.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü – 1983
biçimcilik
Türkçe: formalizm, İngilizce: formalism, Fransızca: formalisme, Almanca: Formalismus
Biçimlerin güzelduyusal ve sanatsal yönden ön plana alındığı anlayış. 1915-1930 yılları arasında Rusya’da ortaya çıkan, yapıtları kendi başına bir dizge kabul ederek öğeleri, aralarındaki başlantılara göre irdeleyen, bugünkü yapısalcılık akımının gelişmesine katkıda bulunmuş bir àkım.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam