Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Beslenme ve Diyetetik bölümü hangi üniversitelerde var, Beslenme ve Diyetetik bölümü iş olanakları,Beslenme ve Diyetetik bölümü taban puanları,Beslenme ve Diyetetik bölümü olan üniversiteler,Beslenme ve Diyetetik bölümü atamaları,Beslenme ve Diyetetik bölümü dersleri,Beslenme ve Diyetetik bölümü taban puanları,Beslenme ve Diyetetik bölümü kaç yıllık,Beslenme ve Diyetetik maaşları

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve beslenme sorunlarına yönelik araştırmalar yapmaktır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Beslenme ve Diyetetik bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince;

– Temel kimya,
– Biyoloji,
– Fizik,
– Matematik,
– İstatistik,
– Psikoloji,
– Sosyoloji
– Beslenme biyokimyası,
– Beslenme ilkeleri ve besinler,
– Fizyoloji,
– Anatomi,
– Mikrobiyoloji,
– Kişisel ve toplumsal sağlık,
– Aile planlaması,
– Toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi,
– Besin kimyası ve analizi,
– Ana-çocuk beslenmesi,
– Kurum beslenmesi,
– Besin kontrolü,
– Yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir.

Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Diyetisyenlik mesleği küresel çapta önem sahibi olan sağlık sektörü meslek gruplarından bir tanesi olduğu için geniş bir çalışma sahasına sahiplerdir.

Beslenme ve Diyetetik Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölüm mezunları diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler. Eğitim kuruluşlarında beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak çalışabilirler. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında ayrıca toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek dalı olup okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kreş ve yuvalarda çeşitli kamu ve endüstri kuruluşlarında diyetisyenlerin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu yüzden iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Beslenme ve Diyetetik bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. merve dedi ki:

    Ben su anda saglik lisesine gidiyorum bu bolumu okumak istiyorum ve is imkani olarakta gayet acik ve cesitli imkanlar oldugunu ve olacagini dusunuyorum cunku dunyayi goz onunde bulundurursak fazla kilodan dolayi dolayli hastaliklar cikiyo ayrica turkiye icin cok mantikli bir meslek ve genis bakilacak bi is imkani sadece universiteyi bitirdikten sonra atanip atanilmamaya bakilmamali bence onumuzdeki yillarda nelerin olacagi da goz onunde bulundurulmali.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - Ankara Medipol Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2021 - Ankara Bilim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2021 -
reklam