Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Beslenme ve Diyetetik bölümü hangi üniversitelerde var, Beslenme ve Diyetetik bölümü iş olanakları,Beslenme ve Diyetetik bölümü taban puanları,Beslenme ve Diyetetik bölümü olan üniversiteler,Beslenme ve Diyetetik bölümü atamaları,Beslenme ve Diyetetik bölümü dersleri,Beslenme ve Diyetetik bölümü taban puanları,Beslenme ve Diyetetik bölümü kaç yıllık,Beslenme ve Diyetetik maaşları

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve beslenme sorunlarına yönelik araştırmalar yapmaktır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Beslenme ve Diyetetik bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince;

– Temel kimya,
– Biyoloji,
– Fizik,
– Matematik,
– İstatistik,
– Psikoloji,
– Sosyoloji
– Beslenme biyokimyası,
– Beslenme ilkeleri ve besinler,
– Fizyoloji,
– Anatomi,
– Mikrobiyoloji,
– Kişisel ve toplumsal sağlık,
– Aile planlaması,
– Toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi,
– Besin kimyası ve analizi,
– Ana-çocuk beslenmesi,
– Kurum beslenmesi,
– Besin kontrolü,
– Yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir.

Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Diyetisyenlik mesleği küresel çapta önem sahibi olan sağlık sektörü meslek gruplarından bir tanesi olduğu için geniş bir çalışma sahasına sahiplerdir.

Beslenme ve Diyetetik Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölüm mezunları diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler. Eğitim kuruluşlarında beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak çalışabilirler. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında ayrıca toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek dalı olup okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kreş ve yuvalarda çeşitli kamu ve endüstri kuruluşlarında diyetisyenlerin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu yüzden iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Beslenme ve Diyetetik bölümüne DGS ile geçiş vardır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. merve dedi ki:

    Ben su anda saglik lisesine gidiyorum bu bolumu okumak istiyorum ve is imkani olarakta gayet acik ve cesitli imkanlar oldugunu ve olacagini dusunuyorum cunku dunyayi goz onunde bulundurursak fazla kilodan dolayi dolayli hastaliklar cikiyo ayrica turkiye icin cok mantikli bir meslek ve genis bakilacak bi is imkani sadece universiteyi bitirdikten sonra atanip atanilmamaya bakilmamali bence onumuzdeki yillarda nelerin olacagi da goz onunde bulundurulmali.

BİR YORUM YAZIN

Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın 2022 İzle - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - Üsküdar Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Kto Karatay Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 -
reklam