logo
logo
logo
logo

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi

01.01.2016
A+
A-
Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi

Beslenme ve Diyetetik bölümü hangi üniversitelerde var,Beslenme ve Diyetetik bölümü iş olanakları,Beslenme ve Diyetetik bölümü taban puanları,Beslenme ve Diyetetik bölümü olan üniversiteler,Beslenme ve Diyetetik bölümü atamaları,Beslenme ve Diyetetik bölümü dersleri,Beslenme ve Diyetetik bölümü taban puanları,Beslenme ve Diyetetik bölümü kaç yıllık,Beslenme ve Diyetetik maaşları

Genel Bilgiler

Puan Türü: MF-3 Yüksekokul;YGS-2
Eğitim Süresi: 4-2

PROGRAMIN AMACI

Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve beslenme sorunlarına yönelik araştırmalar yapmaktır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Mesleğin ilerleyen yıllarda öneminin daha da artacağı göz önüne alınmalıdır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
•  Fen bilimlerine (özellikle kimya ve biyoloji) ilgi duyması
•  İletişim kurabilme yeteneğine sahip olması
•  İnsanlara yardım etmekten hoşlanması
•  Dikkatli ve sorumluluk sahibi olması
•  İş birliğine açık olması
•  Masa başı iş ortamında çalışmaktan hoşlanması gerekir.


logo

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölüm mezunları diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler. Eğitim kuruluşlarında beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak çalışabilirler. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında ayrıca toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek dalı olup okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kreş ve yuvalarda çeşitli kamu ve endüstri kuruluşlarında diyetisyenlerin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu yüzden iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

GİDİLEBİLECEK ÜNİVERSİTELER VE PUANLARI

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Sayfa Yükleniyor

yükleniyor