Reklam
Reklam
reklam

Balıkesir Üniversitesi Hakkında Bilgi


Balıkesir Üniversitesi hakkında, üniversite hakkında bilgi, üniversite bölümleri, üniversite fakülteleri, burs imkanları, iletişim bilgileri, üniversite kampüsü, gibi içerikleri burada bulabilirsiniz. Özetle Balıkesir Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmış olabileceksiniz. Şimdi Balıkesir Üniversitesini tanıtalım ve tanıyalım;

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

Balıkesir Üniversitesi Hakkında

Üniversite Türü :Devlet

İL : Balıkesir

Kuruluş Yılı :1992

Rektör: Prof. Dr. İlter KUŞ

Balıkesir Üniversitesi (BAUN), Balıkesir il sınırlarında faaliyet gösteren yüksek öğretim kurumu. Balıkesir Üniversitesi kampüsü kent merkezine 17 km uzaklıkta Bigadiç yolunda bulunmaktadır.
Balıkesir Üniversitesinin temeli 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebine kadar uzanır. Bu okul dönemin Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in özel ilgileri ile 1932 yılında bugün Necatibey Eğitim Fakültesi olarak faaliyet gösteren binaya taşınmış, Necatibey Öğretmen Okulu adını almıştır. Necatibey Öğretmen Okulu 1932 – 1982 yılları arasında Necatibey Eğitim Enstitüsü adıyla öğretmen yetiştirmeye devam etmiş; 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılarak, 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış; 1982 yılında da Uludağ Üniversitesine bağlanarak bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir.

Aynı şekilde 1982 yılındaki 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Balıkesir’de yer alan diğer yükseköğretim kurumlarından; Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu, Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ismiyle; Balıkesir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi de, Balıkesir Mühendislik Fakültesi ismiyle Uludağ Üniversitesine bağlanmıştır. Uludağ Üniversitesine bağlanan diğer kurum olan Balıkesir Meslek Yüksekokulu ise faaliyetlerine aynı isimle devam etmiştir. Uludağ Üniversitesinin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir alt yapı oluşturmuştur.

Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 sayılı kanun gereğince kurulmuş olup; 1 Ocak 1993 tarihinde tüzel kişilik kazanmıştır.

Balıkesir Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bakanlar Kurulu kararı ile 8 Mart 2016 tarihinde kapatılarak Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteye ayrılmıştır.

Fakülteler
∼Necatibey Eğitim Fakültesi
∼Fen-Edebiyat Fakültesi
∼Mühendislik Fakültesi
∼Tıp Fakültesi
∼Mimarlık Fakültesi
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼Güzel Sanatlar Fakültesi
∼Veteriner Fakültesi
∼İlahiyat Fakültesi
∼Sağlık Bilimleri Fakültesi
∼Turizm Fakültesi

Enstitüler
∼Fen Bilimleri Enstitüsü
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü
∼Edremit Zeytincilik Enstitüsü
∼Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar
∼Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
∼Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
∼Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu
∼Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları
∼Altınoluk Meslek Yüksekokulu
∼Ayvalık Meslek Yüksekokulu
∼Balıkesir Meslek Yüksekokulu
∼Burhaniye Meslek Yüksekokulu
∼Bigadiç Meslek Yüksekokulu
∼Dursunbey Meslek Yüksekokulu
∼Edremit Meslek Yüksekokulu
∼Havran Meslek Yüksekokulu
∼Kepsut Meslek Yüksekokulu
∼İvrindi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
∼Savaştepe Meslek Yüksekokulu
∼Sındırgı Meslek Yüksekokulu
∼Susurluk Meslek Yüksekokulu

Balıkesir Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri

Balıkesir Üniversitesi bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Balıkesir Üniversitesi 2 Yıllık Bölümleri ve Meslek Yüksekokulları

Balıkesir Üniversitesi 2 yıllık önlisans bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Balıkesir Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Balıkesir Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri  ile 2 Yıllık Bölümlerin taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Balıkesir Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayınız

Balıkesir Üniversitesi Burs İmkanları

Balıkesir Üniversitesi Vakfı, Balıkesir Üniversitesine bağlı Enstitü, Fakülte ve Yüksekokullarda okuyan burs arayan öğrencilere, karşılıksız öğrenim bursu vermektedir.
-KYK

Balıkesir Üniversitesi Yurt İmkanları

Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir ili barınma imkanları bakımından öğrencilerine çok sayıda alternatif sunmaktadır. Öğrencilerin bir bölümü Balıkesir’de Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nda (KYK) barınmaktadır. Çağış Yerleşkesi’nde de KYK’ya ait öğrenci yurdu ile Residorm Özel Öğrenci Yaşam Merkezi bulunmaktadır. BAÜN Vakfı Özel Öğrenci Yurdu da Balıkesir’de hizmet vermektedir. Bunların yanında Balıkesir’de çok sayıda özel öğrenci yurdu ve kiralık evler ile ilçelerde yer alan öğrencilere yönelik; çeşitli özel yutlar ile KYK’ya ait yurt bulunmaktadır.

Balıkesir Üniversitesi Kampüste Yaşam

Üniversitemiz öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için uygun fiyata öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Ayrıca üniversitede beslenme hizmeti veren özel işletmeler de bulunmaktadır.

Güvenli Konforlu Ulaşım
Çağış Yerleşkesine toplu ulaşım, modern ve güvenli yollar üzerinden, Balıkesir Toplu Taşıma işletmesinin otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Zengin Araştırma Olanakları
Üniversitemizin eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesinde etkin görevi bulunan ve bu doğrultuda gerekli bilgi kaynaklarını toplayarak kullanıcılara ulaştıran Merkez Kütüphane, Rektörlük binasında hizmet vermekte olup; danışma kaynakları, kitaplar, süreli yayınlar ile etkin hizmet sunmaktadır.

Kültürel Sanatsal Etkinlikler
Üniversitemiz, yaptığı bilimsel çalışmalar ve eğitim-öğretimin yanı sıra bünyesindeki gençlerin sosyal, kültürel ve sportif alanlarda yetiştirilmelerini de ele alarak daha çağdaş, daha dinamik, daha yaratıcı, daha paylaşımcı ve ruhsal yönden sağlıklı bir yapıya kavuşabilmelerine olanak vermekte, mevcut enerjilerini olumlu yönde kullanabilmeleri adına bir dizi faaliyetler yürütmektedir.

Modern Spor Tesisleri
BAÜN’de farklı branşlarda sportif faaliyetlere olanak tanıyan ve öğrencilerin kullanımına açık modern spor tesisleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, tesislerden ücretsiz faydalanabilmektedir.

Balıkesir Üniversitesi Konumu

Balıkesir Üniversitesi Adresi;Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi (Bigadiç yolu üzeri 17. km) 10145, BALIKESİR

∼Merkeze 21 km (Araçla yaklaşık 22 dk)
∼Balıkesir Havaalanına: 17  km (Araçla 16 dk)
∼Balıkesir Otogarına yaklaşık 147 km (Araçla 1saat 44 dk)

 Balıkesir Üniversitesi İletişim

İletişim Bilgileri
Telefon:+90 (266) 612 14 00-08 (9 hat)
Fax:+90 (242) 2275540
Web: http://www.balikesir.edu.tr/
E-posta:balikesiruniversitesi@hs01.kep.tr
Adres:Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi (Bigadiç yolu üzeri 17. km) 10145, BALIKESİR

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıl Dışı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Akıbet Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sibop mu yoksa Sibob mu? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Saklambaç mı yoksa Saklanbaç mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Süre-gelen Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Serbest mi yoksa Serbes mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sarı-çıyan  Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağmal-inek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sapsız-balta Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sırtı-pek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ses-bilgisi Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ahlaksız Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahir Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Aheste Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sağ-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağ-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Politika ve Ekonomi Taban Puanları 2020 ve Başarı Sıralamaları (ÖSYM) - İktisadi ve İdari Bilimler Programları 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Siyaset Bilimi Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Mekatronik Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Uluslararası İşletme 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Tohum Bilimi ve Teknolojisi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Havacılık ve Uzay Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Bilişim Sistemleri Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam