Bağlam Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Bağlam Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Bağlam Nedir? Bağlam Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Bağlam nedir, Bağlam nasıl yazılır tdk, Bağlam Anlamı tdk, Bağlam Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Bağlam – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Bağlam  kelimesinin anlamı:

Bağlam Dil ve Anlatım Terimi Olarak Bağlam:
Bir dil birimini çevreleyen, ondan önce veya sonra gelen, birçok durumda söz konusu birimi etkileyen, onun anlamını, değerini belirleyen birim veya birimler bütünü, kontekst.

Bağlam Edebiyat Terimi Olarak Bağlam:
1- Bir sözcüğün cümle, cümlenin paragraf, paragrafın metin içindeki yerini belirleyen, ondan önce veya sonra gelen sözkonusu sözcük, cümle ya da paragrafın anlamını, değerini belirleyen öğeler bütünü.

2- Bir dil birimini çevreleyen, ondan önce veya sonra gelen, birçok durumda söz konusu birimi etkileyen, onun anlamını, değerini belirleyen birim veya birimin tümü; kontekst.

Bağlam Türkçe-Dil Bilgisi Terimi Olarak Bağlam:
İletişim öğelerinin oluşturduğu bütün.

Bağlam Kur’an-ı Kerim Terimi Olarak Bağlam:
Bir düşüncenin, bir yapıtın, bir öğretinin bölümleri arasındaki çelişmeye yer vermeyen bağlantı.

Türk Dil Kurumu’na göre Bağlam  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bilişim Terimleri Sözlüğü – 1981
Bağlam
İngilizce: context, Fransızca: contexte
1. Bir sözcüğün, tümce içinde birlikte geçtiği ve anlamının belirmesi için incelenmesi gerekebilen tümce kesimleri. 2-Bir bilgisayar dizgesindeki görevlerin işletilebilmeleri için İşletim dizgesinin sağladığı ortam.

Yazın Terimleri Sözlüğü – 1974
bağlam
Türkçe: bent, kıta, Fransızca: strophe
Birçok kesimlerden oluşan bir koşuğun her kesimi.

Mantık Terimleri Sözlüğü – 1976
bağlam
İngilizce: context, Fransızca: contexte, Almanca: Zusammenhang
1. Bir deyimin anlamını belirlemeye katkısı olan, bu deyimi kapsayan daha geniş deyim. || Anl. dilsel bağlam, dizimsel bağlam. 2. Bir deyimin anlamını belirlemeye katkısı olan dildışı etmenler: deyimi kullanan kişi, deyimin kullanım yeri ile anı konusundaki bilgiler. || Anl. dildışı bağlam, kullanımsal bağlam.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
bağlam
Türkçe: siyak ü sibak, kontekst, İngilizce: context
Bir olay ya da anlatımın anlamını belirten ve içerimlerini saptamaya yarayan olgusal, kavramsal ya da dizgesel çerçeve.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü – 1980
bağlam
bk. demet.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
bağlam
Türkçe: insicam, İngilizce: coherence, consistaney, Fransızca: cohérence, Almanca: Zusammenhang, Kohärenz, Latin: cohaerentia
(Lat. cohaerentia: cohaerare – …ile bağlı olmak) : Bir düşüncenin, bir yapıtın, bir öğretinin bölümleri arasındaki çelişmeye yer vermeyen bağlantı.

Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü – 1978
bağlam
İngilizce: binding, Fransızca: liage, Almanca: Bindung, Klemme, Diğer: Jap. ketugô
Taneciklerin, aralarındaki fiziksel ya da kimyasal kuvvetlerle bir arada durması olayı.

Zanaat Terimleri Sözlüğü – 1976
bağlam
Asma çubuklarından yapılan, demet. (Yassıören *Senirkent -Isparta) [bağ bıçağı] : (-Bursa) [bıçkı -4] : (-Bursa) (Gürünkaya *Aksaray – Niğde.)

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
bağlam
Türkçe: huzme, Fransızca: faisceau
(matematik)

Dilbilim Terimleri Sözlüğü – 1949
bağlam
Fransızca: ligature
Bazı yazılarda iki veya daha çok harfi bir arada göstermek üzere kullanılan şekil.

Gramer Terimleri Sözlüğü – 2003
bağlam
Türkçe: siyâk u sibâk, İngilizce: context, Fransızca: contexte, Almanca: Kontext
Bir cümlede, bir konuşmada veya bir metin içinde yer alan herhangi bir kelimenin anlamının daha iyi belirlenebilmesi ve başka anlamlarından ayırt edilebilmesi için, kendisini çevreleyen ve karşılıklı ilişkide bulunduğu öteki öge veya ögelerle oluşturduğu bütün. Söz gelişi baş kelimesi Dün başım çok ağrıyordu ibaresinde «insan başı» anlamına geldiği hâlde, Kumaşın iki başındaki eğrilik ibaresinde «kumaşın uçları», havuz başı, ocak başı, mangal başı sözlerinde «bir şeyin yakını, çevresi», başı çekmek deyiminde «bir işe önayak olmak, öncülük etmek»; Her işin başı sağlıktır cümlesinde «esas, temel»; söz başı, ay başı, yıl başı kelime gruplarında «başlangıç», Bu çocukla baş edemiyorum cümlesinde ise «hâkim olamama, disiplin altına alamama» anlamlarını vermektedir. Baş kelimesinin sıralanan örneklerdeki bu birbirinden farklı anlamları, ancak, o cümleler içinde kendisini çevreleyen ve karşılıklı ilişkilerde bulunduğu diğer ögelerle oluşturduğu bütün, yani bağlam sayesinde belirlenebilmektedir.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu – 2007
context
bağlam

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Kapıkule Sınır Kapısı Canlı Yayın 2022 İzle - 2022 ALES/2 başvuruları başladı - 2022-DGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - YKS Adayların Eğitim Bilgilerinini Güncelleme İşlemleri Başladı - YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2022 - BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜREN ÜNİVERSİTE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ - Uzmanlar 2022 AYT’yi değerlendirdi - 2022 MSÜ tercih sonuçları açıklandı! - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - Üsküdar Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Kto Karatay Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları 2022 2023 -
reklam