Matematik Soru Bankası

Bağımlılık Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi


Bağımlılık Nedir? Bağımlılık Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Bağımlılık nedir, Bağımlılık nasıl yazılır tdk, Bağımlılık anlamı tdk, Bağımlılık ne demek, Bağımlılık ne anlama gelir, Bağımlılık anlamı nedir, Bağımlılık Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Bağımlılık – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Bağımlılık  kelimesinin anlamı:

Bağımlılık Eğitim-Öğretim Terimi Olarak Bağımlılık:
1. Karlaşılan sorunları yalnız başına çözmek ve kendine yön seçmek için gerekli yetenekten yoksun olma durumu.

2. Ekonomik ve ruhsal desteğe gereksinme duyma.

3. Kendi kendine yetmezlik.

Bağımlılık Trafik ve İlk Yardım Terimi Olarak Bağımlılık:
Bağımlı olma durumu, tabiiyet.

Bağımlılık Fen Bilimleri Terimi Olarak Bağımlılık:
Sigara, alkol, uyuşturucu madde vb. zararlı maddelere aşırı derecede düşkün olma durumu.

Türk Dil Kurumu’na göre Bağımlılık  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü – 1974
bağımlılık
İngilizce: dependency
Kişinin gereksinme ve isteklerini karşılamakta yetersiz oluşu, karar verme ve işlerini başarmada başkalarından yardım istemesi durumu.

Eğitim Terimleri Sözlüğü – 1974
bağımlılık
Türkçe: tabiiyet, İngilizce: dependence, Fransızca: dépendance
1. Karlaşılan sorunları yalnız başına çözmek ve kendine yön seçmek için gerekli yetenekten yoksun olma durumu. 2. Ekonomik ve ruhsal desteğe gereksinme duyma. 3. Kendi kendine yetmezlik.

İstatistik Terimleri Sözlüğü – 1983
bağımlılık
İngilizce: dependence, Almanca: Abhaengigkeit
Niceliklerin ya da niteliklerin bağımsız olmaması, ay. bk. bağımsız olasılıksal değişkenler, bağımsız olaylar.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü – 1981
bağımlılık
Türkçe: taalluk, İngilizce: dependence
Çoğabilimde, çalışan (etkin) kesim üzerindeki çoğal baskıyı gösteren ve edilgen çoğanın etkin çoğaya oranı olarak bulunan değer.

Felsefe Terimleri Sözlüğü – 1975
bağımlılık
İngilizce: dependence, Fransızca: dependance, Almanca: Abhängigkeit, Latin: dependereden
Bir başka şeyle koşullu olma, bir başka şeye bağlı olma durumu. 1. Nedensel bağımlılık: Etki ile neden arasındaki -> bağıntı. 2. Mantıksal bağımlılık: Neden ile sonuç arasındaki bağıntı.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
bağımlılık
İngilizce: dependence
Psikotrop bir maddeyle merkezî sinir sistemi arasındaki etkileşmeden doğan ve maddenin keyif artırıcı psişik etkilerini duyumsamak ve bazen de yokluğunun vereceği huzursuzluktan sakınmak için maddeyi devamlı veya periyodik olarak alma isteği.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
bağımlılık
İngilizce: dependency, addiction
1. Kişinin gereksinme ve isteklerini karşılamakta yetersiz oluşu, karar verme ve işlerini başarmada başkalarından yardım istemesi durumu. 2. Bir kişi, toplumsal grup veya toplumun, siyasal, ekonomik, kültürel bakımlardan başka kişi, grup veya toplumların güdüm ve yönetimi altına girmesi durumu. 3. Alkol, tütün, uyuşturucu ve uyarıcı gibi bir maddeye, belli bir uyarıma, uyarım sağlayan etkinliğe psikolojik olarak dayanılmaz derecede bağımlı olma durumu, tutkunluk.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
bağımlılık
İngilizce: addiction
Kimyasal maddelere fizyolojik veya psikolojik olarak dayanılmaz şiddette gereksinme duyacak derecede düşkün olma durumu.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam