Reklam
Reklam
reklam

Atatürk Üniversitesi Hakkında Bilgi


Atatürk Üniversitesi hakkında, üniversite hakkında bilgi, üniversite bölümleri, üniversite fakülteleri, burs imkanları, iletişim bilgileri, üniversite kampüsü, gibi içerikleri burada bulabilirsiniz. Özetle Atatürk Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmış olabileceksiniz. Şimdi Atatürk Üniversitesini tanıtalım ve tanıyalım;

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

Atatürk Üniversitesi Hakkında

Üniversite Türü :Devlet

İL : Erzurum

Kuruluş Yılı :1957

Rektör: Prof. Dr. Ömer Çomaklı

Atatürk Üniversitesi, 1957 yılında Erzurum’da kurulmuş üniversitedir.

Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesidir.(Kuruluş Kanunu’nun Resmi gazetede yayınlanma tarihine göre altıncıdır.)

Erzurum kent merkezine 1,5–2 km. mesafede bulunan Atatürk Üniversitesi kampusu 3000 dekar alana kurulmuştur ve kampus içerisinde 850.000 m² kapalı alan bulunmaktadır. Erzurum ovasının büyük bir kısmını kaplayan üniversite arazisi, Türkiye’nin en büyük ikinci kampüsüdür. Türkiye’nin ilk planlı kurulan kampusu olma özelliğine sahiptir.

Merkezindeki üniversite hastanesi tüm Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz için önemli bir sağlık merkezi rolüne sahiptir.

Fakülteler
∼Açıköğretim Fakültesi
∼Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
∼Ziraat Fakültesi
∼Fen Fakültesi
∼Edebiyat Fakültesi
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼Tıp Fakültesi
∼Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
∼Diş Hekimliği Fakültesi
∼Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi
∼Mühendislik Fakültesi
∼Yer Bilimleri Fakültesi
∼İlahiyat Fakültesi
∼Güzel Sanatlar Fakültesi
∼Su Ürünleri Fakültesi
∼İletişim Fakültesi
∼Eczacılık Fakültesi
∼Veteriner Fakültesi
∼Hukuk Fakültesi
∼Sağlık Bilimleri Fakültesi
∼Spor Bilimleri Fakültesi
∼Turizm Fakültesi

Enstitüler
∼Fen Bilimleri Enstitüleri
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü
∼Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
∼Sağlık Bilimleri Enstitüsü
∼Güzel Sanatlar Enstitüsü
∼Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
∼Eğitim Bilimleri Enstitüsü
∼Kış Sporları Enstitüsü

Yüksekokullar
∼Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu
∼Yabancı Diller Yüksekokulu
∼Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı

Meslek Yüksekokulları
∼Adalet Meslek Yüksekokulu
∼İspir Hamza Polat Meslek Yüksekokulu
∼Erzurum Meslek Yüksekokulu
∼Erzurum Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
∼Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
∼Ağrı Sağlık Yüksekokulu
∼Hemşirelik Yüksekokulu
∼Oltu Meslek Yüksekokulu
∼Narman Meslek Yüksekokulu
∼Pasinler Meslek Yüksekokulu
∼Horasan Meslek Yüksekokulu
∼Aşkale Meslek Yüksekokulu
∼Hınıs Meslek Yüksek Okulu
∼Şenkaya Meslek Yüksekokulu
∼Torum Melek Yüksekokulu

Atatürk Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri

Atatürk Üniversitesi bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Atatürk Üniversitesi 2 Yıllık Bölümleri ve Meslek Yüksekokulları

Atatürk Üniversitesi 2 yıllık önlisans bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Atatürk Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Atatürk Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri  ile 2 Yıllık Bölümlerin taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Atatürk Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayınız

Atatürk Üniversitesi Burs İmkanları

Atatürk Üniversitesinde öğrenim görürken Kalkınma Vakfı ve KYK aracılığıyla verilen burs imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte öğrencilerimize dönem dönem bazı kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları ile özel sektörün öğrencilere sunduğu burs imkanları da bulunmaktadır. Ayrıca üniversitemiz Rektörlük birimlerinde kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma programı da uygulanmaktadır. Bu program ile ilgili açıklamalar her eğitim yılı başlangıcında öğrencilerimize duyurulmaktadır.

 

Atatürk Üniversitesi Yurt İmkanları

Atatürk Üniversitesi, Türkiye’de öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını en fazla karşılayan eğitim kurumlarından biridir. Kampüs içerisinde, sağlıklı, rahat ve konforlu yaşam alanlarıyla birlikte, uygun ders çalışma mekanlarına da sahip olan, 26 binin üzerinde öğrencinin kalabileceği devlet yurtları mevcuttur.

Yurtlarda odalar özel, yarı özel ve genel olmak üzere 3 farklı şekilde olurken, bütün odalarda her öğrenciye ait yatak, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık ve ayakkabılık bulunmaktadır. Buzdolabı, merkezi sistem Tv yayını, internet ağ erişimi ve ücretsiz çamaşırhaneler bulunan yurtlarda parmak izi güvenlik taraması sistemi mevcuttur. Ayrıca şehirde çok sayıda özel yurt, apart ve devlet kurumlarına ait misafirhaneler bulunmaktadır.

Atatürk Üniversitesi Kampüste Yaşam

ATATEKNOKENT
Atatürk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olan AtaTeknokent 2005 yılında kurulmuştur. AtaTeknokent, daha etkin bir şekilde üniversite-sanayi işbirliğini oluşturmak, Üniversite dahilinde yapılan AR-GE çalışmaları ve sonucundaki bilimsel çıktıları ekonomiye dönüştürmek amacı ile teknolojik ürünleri yurtiçi ticareti ve özellikle yurtdışı ticareti ile yabancı sermayenin ülkemize çekilmesi bilinci ile çalışmalarını yürütmektedir.

Kampüs
Atatürk Üniversitesi, kurulduğu 35 bin 870 dekarlık alan ile Türkiye’nin en büyük 2. Kampüsüne sahiptir. Çevresel düzenlemeleri ve mimari yapısıyla beraber onbinlerce öğrenciye kucak açmaktadır. Fakülteler, yurtlar, lojmanlar, konuk evi, sağlık birimleri, araştırma hastanesi ve diş hastanesi, kortlar, spor tesisleri, stadyum, sosyal tesisler, kültür merkezi, kütüphane, matbaa tesisleri, konferans salonları, sineması, çeşitli alışveriş noktaları, cafe ve lokantaları ve daha birçok alanı ile farklı olanaklarını ve çeşitli aktivitelerini adeta küçük bir şehir havasında tek bir merkezi kampüste toplayarak Üniversiteyi Kampüs Hayatı ile farklı kılmıştır. Atatürk Üniversitesi, Merkez Kampüsün yanında civar il ve ilçelerdeki mevcut fakülte ve yüksekokullar itibariyle toplam 12 kampüsten oluşan bir bütündür.
Her mevsim ayrı bir güzelliği taşıyan Merkezi Kampüs, şehir merkezine yürüme mesafesinde ki yakınlığı ile ulaşımsal sıkıntıları ortadan kaldırır ve şehrin her noktasına ulaşım sağlanmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler
Öğrencilerin ders dışında zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için üniversite genelinde çok çeşitli ve geniş imkanlar sunulmaktadır. Yapılan bu kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklerde öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemekle birlikte bu etkinlikler halka açık bir şekilde sergilenmektedir.

Spor Tesisleri ve Faaliyetleri
Üniversite olarak her türlü spor faaliyetine olanak sağlamayı amaç edinerek spor tesisleri için gerekli önemi vermiştir. Erzurum’ un iklim koşulları ve yer şekilleri dolayısı ile kış sporları önem kazanmıştır. Kayak ve dağcılık ön plana çıkmıştır. Üniversite Kampüsüne 6 km gibi bir uzaklıkta bulunan kayak merkezi ile ilgili öğrenci ve eğitmenlere kış sporları ile ilgili farklı imkanlar sunulmaktadır ve her hafta sonu kampüsten kayak merkezine servisler sağlanmaktadır.
Ayrıca Kampüs içerisinde;

–> 10 adet spor salonu (açık-kapalı),
–> 1 adet büyük stadyum,
–> 2 adet futbol sahası,
–> 4 adet tenis kortu,
–> 1 adet açık 1 adet kapalı basketbol sahası,
–> Kapalı yüzme havuzu

alanları ile de kampüs içi sporsal etkinlikler sağlanmaktadır.

Atatürk Üniversitesi Konumu

Atatürk Üniversitesi Adresi;  Üniversite, Atatürk Üniversitesi Kampüsü, 25030 Yakutiye/Erzurum

∼Merkeze 6 km (Araçla yaklaşık 14 dk)
∼Erzurum Havaalanına 12 km (Araçla 13 dk)
∼Erzurum Otogarına yaklaşık 5 km (Araçla 9 dk)

 Atatürk Üniversitesi İletişim

İletişim Bilgileri
Telefon: +90 442 231 1111
Fax:+90 442 236 1014
Web: https://atauni.edu.tr/
E-posta: ata@atauni.edu.tr
Adres:Üniversite, Atatürk Üniversitesi Kampüsü, 25030 Yakutiye/Erzurum

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıl Dışı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Akıbet Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sibop mu yoksa Sibob mu? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Saklambaç mı yoksa Saklanbaç mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Süre-gelen Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Serbest mi yoksa Serbes mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sarı-çıyan  Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağmal-inek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sapsız-balta Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sırtı-pek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ses-bilgisi Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ahlaksız Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahir Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Aheste Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sağ-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağ-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - İş Sağlığı ve Güvenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Film Tasarımı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Diş Hekimliği Taban Puanları 2019 ve Başarı Sıralamaları (ÖSYM) - İlahiyat 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Animasyon ve Oyun Tasarımı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Tarım Ekonomisi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Medya ve İletişim 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Kimya ve Süreç Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam