Asit Yağmuru Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Asit Yağmuru Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Asit Yağmuru Nedir? Asit Yağmuru Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Asit Yağmuru nedir, Asit Yağmuru nasıl yazılır tdk, Asit Yağmuru anlamı tdk, Asit Yağmuru Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Asit Yağmuru – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Asit Yağmuru  kelimesinin anlamı:

Asit Yağmuru Biyoloji Terimi Olarak Asit Yağmuru:
1. Kükürt oksitleri, azot oksitleri gibi hava kirleticilerinin havadaki su molekülleriyle birleşmesiyle oluşan asit yağışının yağmur hâlinde yeryüzüne inmesi.

2. Atmosfere insan faaliyetleri sonucunda verilen asit oluşturan öncül moleküllerin sonucunda normalden daha düşük pH’ya sahip yağışların olması.

Asit Yağmuru Fen Bilimleri Terimi Olarak Asit Yağmuru:
Yakıtlardan çıkan kükürt oksit ve azot oksit gazlarının havadaki su buharı ile birleşip asit oluşturarak yağmur suları ile yeryüzüne inmesi.

Asit Yağmuru Coğrafya Terimi Olarak Asit Yağmuru:
1- Sanayi kuruluşları, ev ve iş yerleri ile ekzozlardan havaya yayılan azot ve sülfür oksitlerin yağışlarla yere düşmesi. Atmosferde karbondioksit ve ısıyı tutan diğer gazların düzeyinin yükselmesidir.

2- Çoğunlukla enerji üretimi ve endüstriyel etkinliklerden kaynaklanan kimyasalların uygun meteorolojik koşullar altında yeryüzüne ulaşmasıyla oluşan yağmurlara denir.

Asit Yağmuru Belediyecilik-Kamu Yönetimi Terimi Olarak Asit Yağmuru:
Esas olarak sanayi tesislerinden, konutların ısıtılmasından ve otomobillerden kaynaklanan, sülfür ve azot oksitleri içeren su buharı emisyonlarının yol açtığı asit çökelmesi.

Türk Dil Kurumu’na göre Asit Yağmuru  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
asit yağmuru
İngilizce: acid rain
Kükürt oksit ve azot oksit gazlarıyla kirlenmiş atmosferlerde yağmur damlalarının bu maddelerle reaksiyonu sonucu oluşan ve pH değeri 7.0 ın altında olan yağışlar.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
asit yağmuru
İngilizce: acid rain
pH değeri 5in altında olan yağmur.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
asit yağmuru
İngilizce: acid rain
pH derecesi 5?in altında olan yağmur.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
asit yağmuru
İngilizce: acid rain
pH derecesi 5?in altında olan yağmur türü.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam