Asetilkolin Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Asetilkolin Nedir? Asetilkolin Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Asetilkolin nedir, Asetilkolin nasıl yazılır tdk, Asetilkolin anlamı tdk, Asetilkolin Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Asetilkolin – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Asetilkolin  kelimesinin anlamı:

Asetilkolin Biyoloji Terimi Olarak Asetilkolin:
Organik bir baz olan kolinin asetik asitle esteridir. Normal olarak sinir uçlarından salgılanan bir tür nörotransmitter madde. Sinir impulsunun sinapstan geçişini sağlar.

Türk Dil Kurumu’na göre Asetilkolin  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Zooloji Terimleri Sözlüğü – 1963
asetilkolin
İngilizce: acetylcholine, Fransızca: acétylcholine, Almanca: Acetylcholine
Sinir dokusunda raslanan bir kimyasal madde olup sinir uyarmalarını ileten en önemli madde olarak düşünülür.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu – 1963
asetilkolin
Fransızca: acétylecholine
(zooloji)

Biyoloji Terimleri Sözlüğü – 1998
asetilkolin
İngilizce: acetylcholine, Fransızca: acétylcholine, substance vagale, Almanca: Azetylcholin, Vagusstoff
Otonomik gangliyonların sinapslarından ve iskelet kasını döşeyen sinir telciklerinin uçlarından salgılanan kolinin asetil esteri olan nörotransmitter bir madde.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
asetilkolin
İngilizce: acetylcholine
Otomotik gangliyonların sinapslarından ve iskelet kasını döşeyen sinir iplikciklerinin uçlarından salgılanan kolinin asetil esteri olan nörotransmiter bir madde.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
asetilkolin
İngilizce: acetylcholine, ACh
Kolinerjik sinir uçlarında, kolin asetiltransferaz enzimi ileasetilkoenzim A’dankoline, asetil grubunun aktarılmasıyla oluşan, otonom sinir sisteminin tüm pregangliyoner nöronları, parasempatik sistemin postgangliyoner nöronları, sempatik sistemin bazı postgangliyoner kolinerjik nöronları, sinir-kas kavşaklarındaki sinir uçları ve beynin birçok bölümünden salgılanan, muskarinik ve nikotinik iki tip almacı bulunan küçük moleküllü nörotransmitter madde, ACh. Çoğunlukla uyarıca etkisi olmasına karşın, kalpte vagus sinirleriyle inhibitör etkiye sahiptir.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
asetilkolin
İngilizce: acetylcholine
Parasempatik sinir sistemi, sempatik kavşaklar ve nöromüsküler bağlantıların kimyasal ileticisi.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
asetilkolin
İngilizce: acetylcholine
Otonom sinir sisteminin parasempatik sinir uçlarında asetil koenzim A ve kolinden sentezlenen, sinir-kas kavşağında, parasempatik sinirler ile donatılmış hedef yapılarda, sempatik ve parasempatik sinir sistemlerinin gangliyonlarında uyarıların iletilmesinde nörotransmiter olarak işlev gören, CH3COO-CH2-CH2N+(CH3)3 formülü ile gösterilen, kolinin asetik asit esteri. kst.Ach.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı -
reklam