Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü hangi üniversitelerde var, Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü iş olanakları,Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü taban puanları,Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü olan üniversiteler,Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü atamaları,Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri,Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü taban puanları,Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü kaç yıllık,Arnavut Dili ve Edebiyatı maaşları

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Balkan Dilleri Anabilim Dalı bünyesinde Trakya Üniversitesi’nde açılmış olan Arnavutça lisans programında eğitim öğretimin yabancı dille yapılması planlanmaktadır; öğrenciler Balkan dilinde okuduklarını ve duyduklarını anlayabilme, kavrayabilme, yazılı ve sözlü metinleri Türkçe ’ye çevirebilme, bireysel, kültürel, ekonomik ve toplumsal yaşamda iletişim sağlayabilmelerine imkân tanıyacak bir donanım kazanırlar.

Mezunlara Arnavutça Okuma Becerileri, Dinleme ve Konuşma Becerileri, Arnavutça Dilbilgisi, Arnavutluk Tarihi, Arnavut Dili ve Edebiyatı, Arnavutça İleri Okuma, Sözlü İletişim Becerileri, Karşılaştırmalı Balkan Dil ve Kültür Çalışmaları, Uygulamalı Arnavutça Metin Çalışmaları, Arnavutça Yazın Çevirisi, Ardıl Çeviri, Konferans Çevirmenliği, Simültane Çeviri gibi dersler verilerek ileri düzeyde sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip uzmanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

– Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,
– Türk Dili,
– Arnavut Dili Grameri,
– Arnavutça Dinleme Becerileri,
– Arnavutça Konuşma Becerileri,
– Arnavutça Sentaks,
– Erken Ortaçağ Balkan Tarihi,
– Geç Ortaçağ Balkan Tarihi,
– Türk Mitolojisi,
– Arnavutça Yazma Becerileri,
– Boşnak Dili,
– Çağdaş Yunan Dili,
– Edebiyat Kuram ve Yöntemleri,
– Osmanlı Döneminde Balkanlar,
– Arnavutça Edebiyatında Roman,
– Arnavutça Yazılı Basın Çevirisi,
– İş Dünyası için Arnavutça Metin Çevirisi,
– Balkanlarda Türk Kültürü ve Edebiyatı

Bu derslerin yanı sıra daha bir çok dersi 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olacaklardır. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler “Arnavut Dili ve Edebiyatı Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanırlar.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Arnavutça ve Arnavutça yazılmış eserler, Arnavutluk kültürü üzerine çalışmalar gerçekleştirerek araştırmaları sonucu elde etmiş olduğu verileri ve hakimi olduğu dil bilgisini ilgili kitlelere aktarmak üzerine çalışır.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Arnavutça lisans programından mezun olan öğrencilerin sayısı çok az olduğundan, TRT, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, elçilik ve konsolosluklar, turizm ve otelcilik işletmeleri, gümrük işletme ve lojistik firmaları, basın-yayın ve medya kuruluşları gibi çok geniş bir alanda çalışma olanağı bulunmaktadır.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Arnavut Dili ve Edebiyatı Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2020 -