Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Arkeoloji bölümü hangi üniversitelerde var, Arkeoloji bölümü iş olanakları,Arkeoloji bölümü taban puanları,Arkeoloji bölümü olan üniversiteler,Arkeoloji bölümü atamaları,Arkeoloji bölümü dersleri,Arkeoloji bölümü taban puanları,Arkeoloji bölümü kaç yıllık,Arkeoloji maaşları

Arkeoloji Bölümü Nedir?

Bu bölüm, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar geçen süreç içinde insan ve yaşadığı ortama ilişkin olarak yüzey, su altı araştırmaları ve kazılarla ele geçen her çeşit buluntu, bulgu ve kalıntıyı inceleyen, değerlendiren ve koruyan kişileri yetiştirir.

Buna ek olarak Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, ağırlıklı olarak Eski Çağ sanatı ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar.

Arkeoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Arkeoloji bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Arkeoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

– İngilizce,
– Araştırma becerileri,
– İnsan evrimi ve dünya prehistoryası,
– Sanat ve mimari tarihi,
– Uygarlık tarihi,
– Türkiye tarihi,
– Mezopotamya ve Mısır Arkeolojisi,
– Klasik arkeoloji,
– Antik felsefe,
– Arkeolojik araştırmalar ve planlama,
– Müze uygulamaları ve kültürel mirasın korunması

vb. daha birçok teoriye ve pratiğe dayalı dersler 8 yarıyıllık zaman diliminde öğrenciler tarafından alınacaktır.

Arkeoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Kültür ve Turizm Bakanlığında da iş imkanı bulunur. Aynı zamanda arkeoloji bölümü mezunları eğitimlerine eklentiler yaparak tarih öğretmenliği de yapabilirler.

Arkeoloji Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı olarak, Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları, özel müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde çalışırlar. Ayrıca sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler.

Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması), arkaik dönem heykeltıraşlığı, Helenistik Çağ mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

Arkeoloji Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Arkeoloji bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Arkeoloji Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Arkeoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Arkeoloji Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Arkeoloji Taban Puanları için tıklayınız.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve B dedi ki:

    Teşekkür ederiz, güzel bir yazı olmuş.
    Ne yani sadece bu kadar mı? Böyle değerli bir mesleğin, insanlık tarihi adına çalışması, çabalaması durumunda iş alanların çok kısıtlı olması hiç iyi olmadı. Mesleği severek seçen, okuyan birinin turizm rehberliği yapması ne kadar kötü. Müzeler ile ilgilenmeleri de nedir ? Bunu bilgiyi önüne koyduğunuz herkes yapabilir. Mesleği çürütüyorlar.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 13 + 4 kaçtır?


DGS Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Kimya Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Kimya 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Kamu Yönetimi 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Jeoloji Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS Jeofizik Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İşletme 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İş Sağlığı ve Güvenliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İstatistik 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İspanyol Dili ve Edebiyatı 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İslami İlimler 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - DGS İnşaat Mühendisliği 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları