Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Arkeoloji bölümü hangi üniversitelerde var, Arkeoloji bölümü iş olanakları,Arkeoloji bölümü taban puanları,Arkeoloji bölümü olan üniversiteler,Arkeoloji bölümü atamaları,Arkeoloji bölümü dersleri,Arkeoloji bölümü taban puanları,Arkeoloji bölümü kaç yıllık,Arkeoloji maaşları

Arkeoloji Bölümü Nedir?

Bu bölüm, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar geçen süreç içinde insan ve yaşadığı ortama ilişkin olarak yüzey, su altı araştırmaları ve kazılarla ele geçen her çeşit buluntu, bulgu ve kalıntıyı inceleyen, değerlendiren ve koruyan kişileri yetiştirir.

Buna ek olarak Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, ağırlıklı olarak Eski Çağ sanatı ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar.

Arkeoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Arkeoloji bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Arkeoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

– İngilizce,
– Araştırma becerileri,
– İnsan evrimi ve dünya prehistoryası,
– Sanat ve mimari tarihi,
– Uygarlık tarihi,
– Türkiye tarihi,
– Mezopotamya ve Mısır Arkeolojisi,
– Klasik arkeoloji,
– Antik felsefe,
– Arkeolojik araştırmalar ve planlama,
– Müze uygulamaları ve kültürel mirasın korunması

vb. daha birçok teoriye ve pratiğe dayalı dersler 8 yarıyıllık zaman diliminde öğrenciler tarafından alınacaktır.

Arkeoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Kültür ve Turizm Bakanlığında da iş imkanı bulunur. Aynı zamanda arkeoloji bölümü mezunları eğitimlerine eklentiler yaparak tarih öğretmenliği de yapabilirler.

Arkeoloji Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı olarak, Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları, özel müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde çalışırlar. Ayrıca sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler.

Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması), arkaik dönem heykeltıraşlığı, Helenistik Çağ mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

Arkeoloji Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Arkeoloji bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Arkeoloji Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Arkeoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Arkeoloji Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Arkeoloji Taban Puanları için tıklayınız.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve B dedi ki:

    Teşekkür ederiz, güzel bir yazı olmuş.
    Ne yani sadece bu kadar mı? Böyle değerli bir mesleğin, insanlık tarihi adına çalışması, çabalaması durumunda iş alanların çok kısıtlı olması hiç iyi olmadı. Mesleği severek seçen, okuyan birinin turizm rehberliği yapması ne kadar kötü. Müzeler ile ilgilenmeleri de nedir ? Bunu bilgiyi önüne koyduğunuz herkes yapabilir. Mesleği çürütüyorlar.

BİR YORUM YAZIN
2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları - 2022 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı, ÖSYM, YÖK, MEB - 2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2022 DGS Ne Zaman DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2022 TYT AYT YKS Ne Zaman | TYT ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - KYK Yurt Ücreti ve Depozito Ne Kadar 2020 2021 - 2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayımlandı - 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır - 2021 LGS tercih başvuruları başladı - İstanbul Liseleri 2021 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - Ankara Liseleri Taban Puanları,Yüzdelik Dilimleri 2021 LGS-MEB - 2021 DGS sınav giriş yerleri açıklandı - İzmir Tınaztepe Üniversitesi Eğitim ve Burs Ücretleri 2021 2022 -